در سال ۱۴۰۰

نزدیک به نصف متقاضیان، تسهیلات صادراتی گرفتند

نزدیک به نصف متقاضیان، تسهیلات صادراتی گرفتند به گزارش مبل زیبا سال ۱۴۰۰ حدود ۴۶.۴ درصد متقاضیان موفق به دریافت بیشتر از ۴۳۶۲ میلیارد تومان از تسهیلات اعطا شده به واحدهای صادراتی شدند.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، سال قبل بیشتر از ۴۳۶۲ میلیارد تومان تسهیلات در چارچوب ۲۳۸ فقره به واحدهای صادراتی پرداخت شده است. البته در این زمان ۵۱۳ مورد ثبت نام برای دریافت این نوع تسهیلات انجام شده بود که یعنی حدود ۴۶.۴ درصد متقاضیان در این زمان موفق به دریافت تسهیلات شدند.
بر مبنای جزئیات اطلاعات که برای ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰ انتشار یافته نیز، از بین استان ها، تهران بیشترین تسهیلات واحدهای صادراتی را به خود مختص کرده است. در مورد استان هایی که کمترین تسهیلات را دریافت نمودند هم باید اظهار داشت که شش استان شامل اردبیل، خراسان شمالی، ایلام، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران هیچ تسهیلاتی دریافت نکردند.
البته اطلاعات در ارتباط با تسهیلات به واحدهای صادراتی از آغاز اعطای آن یعنی خرداد ۱۳۹۹ تا آخر سال قبل هم انتشار یافته که نشان داده است در این زمان بیشتر از ۵۶۱۵ میلیارد تومان در چارچوب ۳۱۲ فقره پرداخت شده است.
طی مدت یاد شده ۷۹۳ فقره ثبت نام برای دریافت این تسهیلات انجام شده بود که ۴۴۹ مورد از آنها برای دریافت بیشتر از ۹۴۹۷ میلیارد تومان به بانکها معرفی گشتند، اما ۳۱۲ فقره تسهیلات به واحدهای صادراتی پرداخت شد؛ یعنی حدود ۳۹.۳ درصد متقاضیان موفق به دریافت این تسهیلات شدند.
جزئیات اطلاعات انتشار یافته در ۱۱ ماهه سال گذشته هم نشان داده است که از خرداد سال ۱۳۹۹ تا آخر بهمن سال قبل، تهران، اصفهان و آذربایجان شرقی بیشترین تسهیلات را دریافت نمودند، اما به شش استان اردبیل، خراسان شمالی، ایلام، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و مازندران هیچ تسهیلاتی اختصاص نیافته است.
جزئیات نحوه پرداخت تسهیلات صادراتی
طبق گزارش معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) در جهت هدایت منابع برای تحقق اهداف صادراتی و همینطور تسهیل و تسریع در فرایند پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی –صادراتی، سامانه یکپارچه اعطای تسهیلات بسته موصوف از محل منابع صندوق توسعه ملی و تلفیق منابع بانکهای عامل طرف قرارداد در سایت بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت به آدرس www.behinyab.ir به راه افتاده است. این اقدام برای صادارت محصولات اولویت دار به کشورهای هدف انجام شده است.
درخواست متقاضیان بعد از ثبت در سامانه مذکور، به صورت خودکار مورد پردازش قرار گرفته و بعد از تایید به یکی از بانکهای عامل (توسعه صادرات ایران، صنعت و معدن، توسعه تعاون، خاورمیانه، کار آفرین، تجارت، ملی ایران، رفاه کارگران، صادرات ایران، بانک مشترک ایران و ونزوئلا، کشاورزی و پارسیان) جهت تصویب و پرداخت تسهیلات ارسال خواهد شد. منابع در نظر گرفته شده برای تسهیلات بسته موصوف به صورت تلفیقی به نسبت ۵۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی و ۵۰ درصد منابع بانک عامل بوده و نرخ سود تسهیلات به صورت میانگین نرخ سود تسهیلات صندوق توسعه ملی و نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار است.
اولویت های اعطای تسهیلات بر مبنای اولویت های کالایی، اولویت های کشوری، واحدهای تولیدی-صادارتی، اشخاص حقوقی، صادرکنندگان کالا از راه توسعه زنجیره ارزش در صنایع منتخب و محصولات کشاورزی در نظر گرفته شده است.1401/03/11
13:45:37
0.0 / 5
251
تگهای خبر: تجارت , توسعه , تولید , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی