معاون پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

افزایش ۳۳ درصدی قیمت كتاب های درسی به صورت میانگین

افزایش ۳۳ درصدی قیمت كتاب های درسی به صورت میانگین به گزارش مبل زیبا مهدی كاظمی اظهار داشت: با عنایت به این كه ما در بخش هایی از فرایند تولید كتاب درسی پارسال افزایش قیمت را لحاظ نكردیم، سال جاری به صورت میانگین ۳۳ درصد رشد قیمت كتاب های درسی را خواهیم داشت.محمد مهدی كاظمی معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد اینكه ثبت نام كتاب های درسی شروع شده است آیا در فرایند تولید و توزیع كتاب های درسی با عنایت به انتشار كرونا مشكلی پیش نیامده است؟ اظهار داشت: فرایند تولید كتاب درسی از شهریورماه سال ۹۸ شروع شده است و تولید آن تا خرداد و تیرماه به اتمام می رسد. توزیع كتاب درسی هم در شهریور ماه صورت می گیرد. در فرایند تولید تا امروز مشكلی نداشته ایم و امیدواریم انتشار كرونا خللی در فرایند توزیع ایجاد نكند.
وی اضافه كرد: خوشبختانه ثبت سفارش كتاب ها الكترونیكی است و هیچ ارتباطی با شیوع این بیماری ندارد. دانش آموزان می توانند به سامانه مربوطه رجوع كنند و به صورت فردی و گروهی سفارش بدهند و روال كار به این صورت است كه اگر گروهی ثبت نام صورت بگیرد باید توسط مدیریت مدرسه ثبت نام در سامانه سنا صورت گیرد.
كاظمی توضیح داد: مردم نگران آلوده شدن كتاب ها به ویروس كرونا نباشند چون كه فرایند تولید كتابها در محیطی گرم صورت می گیرد كه عملاً سبب از بین رفتن ویروس می شود. پس در فرایند تولید هیچ آلودگی ای رخ نمی دهد. امكان دارد در بسته بندی این اتفاق بیفتد كه باید بگویم حداكثر ماندگاری ویروس روی این سطوح و كتابها سه تا چهار روز است. ما ارسال به استان ها را چند هفته مانده به سال تحصیلی یعنی از ۱۰ شهریور ماه آغاز می نماییم و در كتابفروشی ها هم توزیع به همین منوال است.
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در پاسخ به این پرسش كه هر سال دانش آموزانی كه بین پایه و یا در پایه های هفتم و دهم كه مدارسشان تغییر می كند با مشكلاتی در تهیه كتاب های درسی مواجه می شوند، آیا این مشكلات رفع شده است یا خیر؟ اظهار داشت: اگر فرایند ثبت نام توسط اولیاء بموقع صورت گیرد ما در توزیع مشكلی نداریم. این فرایند ثبت نام به جز پایه های اول، هفتم و دهم شروع شده است و از هشتم تیرماه و بعد از ثبت نام بچه ها در مدارس در پایه هایی كه ذكر كردم، ثبت كتاب درسی هم شروع می شود.
وی اضافه كرد: امكان دارد دانش آموزانی باشند كه به علت جهش تحصیلی یا جابجایی محل تحصیل، مدرسه شان تغییر كند كه از ۱۷ تیرماه این امكان در سایت باز می شود كه بتوانند تغییرات مورد نظر را در سامانه ثبت كنند. اگر تا پیش از ۱۶ شهریور ثبت اطلاعات درستی توسط دانش آموزان صورت بگیرد، آنها پیش از شروع سال تحصیلی، كتاب هایشان را دریافت می كنند اما اگر ثبت نام در مدارس و یا جابجایی را به پس از ۱۶ شهریور موكول كنند، به فراخور تأخیری كه در ثبت نام كتاب درسی دارند، دریافت كتاب هایشان هم به تأخیر می افتد.
كاظمی در پاسخ به سوال دیگری در مورد اینكه هنوز تكلیف آزمون سمپاد معلوم نیست و اینكه اعلام نتایج چه زمانی صورت می گیرد و ثبت نام ها در پایه هفتم و دهم چه زمانی خواهد بود؟ و هدایت تحصیلی هم امكان دارد در پایه دهم با تاخیر صورت گیرد، و برای آنچه راهكاری اندیشیده اید؟ تصریح كرد: این آزمون ها و هدایت تحصیلی در بازه زمانی مشخصی برگزار و نتایج آن اعلام می شود و احتمال تا پیش از آن دانش آموزان در یك مدرسه ثبت نامشان را انجام می دهند و پس از اعلام نتایج امكان دارد مدرسه خویش را تغییر دهند. هرچقدر این تغییرات دیر ثبت گردد، اگر در همان محدوده شهری دانش آموز مدرسه اش را جابجا كند، مشكلی در توزیع كتاب ها ایجاد نمی گردد. چون كه كتاب ها به اندازه دانش آموزانی كه در یك منطقه در سامانه ثبت نام كرده اند، موجود است. مشكل در فرایند توزیع زمانی ایجاد می شود كه یا خارج از استان این تغییرات صورت بگیرد یا دانش آموز مدرسه اش را از یك منطقه به منطقه دیگر ببرد. در این صورت اگر به صورت انفرادی ثبت نام كرده باشد، ظرف یك هفته كتاب ها با پست به محل سكونت دانش آموز ارسال می شود.
معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در پاسخ به این سؤال كه با عنایت به شرایط كنونی اگر قرار باشد سال تحصیلی آینده زودتر از مهرماه آغاز شود، آیا تغییری در ارسال كتاب ها رخ می دهد؟ تصریح كرد: سال تحصیلی برپایه قانون اساسی از اول مهرماه شروع می شود. امكان دارد آموزش و پرورش تصمیم بگیرد برای ارزیابی پایه های تحصیلی قبلی و رفع مشكلات یادگیری مدارس را مثلاً در شهریورماه دایر كند ولی در این صورت دانش آموز نیازی به كتابهای جدید ندارد و در برنامه ریزی همان مهرماه شروع سال تحصیلی خواهد بود.
وی همینطور درباره كیفیت كتاب های درسی كه گاهی مورد اعتراض دانش آموزان است، تصریح كرد: همیشه تلاش ما بر این است كه از بهترین كاغذ و چسب در تولید كتاب استفاده نماییم و با نگاهی كه به پشتیبانی از كالای داخلی داریم در تولید كاغذ كه تنها یك شركت در ایران این كار را انجام می دهد، ما نیازمان را از همان شركت تأمین می نماییم كه كالای باكیفیتی هم دارد. مابقی ظرفیت را از كالاهای با كیفیت وارداتی تأمین می نماییم.
كاظمی در پاسخ به این سؤال كه آیا كتاب های درسی در سال جدید با افزایش قیمت روبرو هستند، افزود: اساسا هزینه تولید بالا رفته است و با عنایت به این كه ما در بخش هایی از این فرایند، سال قبل افزایش قیمت را لحاظ نكردیم، سال جاری به صورت میانگین ۳۳ درصد رشد قیمت كتاب های درسی را خواهیم داشت.

1399/01/25
16:18:04
5.0 / 5
2998
تگهای خبر: آزمون , توسعه , تولید , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی