رئیس جمهور در آئین بهره برداری از طرحهای ملی صنعت مس ایران:

تحرك و توسعه بورس در گرو عرضه سهام جدید است

تحرك و توسعه بورس در گرو عرضه سهام جدید است مبل زیبا: رئیس جمهوری با اشاره به ظرفیت های موجود در بخش معادن جهت تحقق شعار «جهش تولید» در امسال، تمركز بر اكتشاف، واگذار كردن پهنه های معدنی، واگذاری به بخش خصوصی و جلوگیری از خام فروشی را بعنوان موضوعات مورد توجه این بخش عنوان نمود.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در آئین بهره برداری از طرحهای ملی صنعت مس ایران، با اشاره به ظرفیت های بخش مس و فلزات کشور اظهار نمود: در بخش مس و فلزات در کنار فولاد و آلومینیوم در رتبه های مهمی هستند که هم نیازهای داخلی را تامین می کنند و هم سبب صادرات می شوند.
وی با اعلان اینکه «کرمان استانی سرزنده است که در بخش های مختلف هم بعنوان تولید کننده و هم بعنوان صادر کننده ایفای نقش می کند و زادگاه شخصیت های بسیار ارزشمندی همچون سرلشکر سلیمانی است» اضافه کرد: سال قبل در کرمان در بخش معادن ۲۶ هزار میلیارد پروژه راه اندازی شد و پیش بینی می شود تا اختتام امسال حدود ۳۰ هزار میلیارد افتتاح شود که این پاسخ قاطعی است که کارگران، مسئولان و مدیران ما به استکبار می دهند که با وجود توطئه های آنها پیش می رویم و اشتغال زایی میکنیم و به بازار سرمایه را رونق می بخشیم.
رئیس جمهوری همین طور با تاکید بر اینکه کرمان در بعضی محصولات مثل پسته و خرما دارای ظرفیت های صادراتی است، به برخی مشکلات به وجود آمده برای کشاورزان جهت فروش محصولات خود به سبب بیماری کرونا در کشور اشاره و اشاره کرد: باید برای محصولات فراوانی که امروز بi دست آمده فکری نماییم تا کشاورزان بتوانند با قیمتی به صرفه محصولات خودرا بفروشند.
روحانی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به نامگذاری سال ۹۹ به نام سال جهش تولید از طرف مقام معظم رهبری اظهار نمود: امسال سال جهش تولید است و معنای جهش تولید نیز این است که امسال شاهد حرکتی سریعتر در مقایسه با قبل در عرصه تولید باشیم؛ تاکیدات رهبری بر تولید نیز به این دلیلی است که با شرایط موجود برای پیش رفتن کشور راهی جز تولید نداریم.
وی با اعلان اینکه «برای تولید، صادرات و ایجاد اشتغال یکی از سرمایه های در اختیار دولت، معادن هستند»، اشاره کرد: در حوزه معادل باید به در حوزه عمق نیز اقدامات خودرا آغاز نماییم. بخش اول معدن اکتشاف است و بسیار خوشحال هستم که دراین زمینه در دولت های یازدهم و دوازدهم کارهای بسیار خوبی انجام شده و کاری که در این ۷ سال انجام شده چندین برابر کاری است که در طول تاریخ کشور انجام شده است.
رئیس جمهوری همین طور با تاکید بر ضرورت آزادسازی پهنه های معادن اظهار داشت: آزادسازی پهنه های معادن میتواند اشتغال بسیاری ایجاد کند. باید کاری نماییم که از معادنی که اکتشاف شده است به سرعت در اختیار مردم قرار دهیم؛ دراین زمینه معمولا اختلافاتی میان محیط زیست و معادن وجود دارد که باید تلاش نماییم در شورای عالی محیط زیست این موضوعات را حل و فصل نماییم. اگر در معاون مسیری درست و تکنولوژی پیشرفته وجود داشته باشد، می توان بدون لطمه زدن به محیط زیست، به اهداف مربوطه دست یافت.
روحانی همین طور با تاکید بر واگذاری سهام شرکت های دولتی حوزه معدن به مردم اظهار داشت: سفارش من به ایمیدرو(سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) این است که سهام خودرا در بورس عرضه نماید. بورس تهران استعداد بسیار زیاد دارد؛ آنچه امروز در بورس تهران مشاهده می نماییم می توانیم بورس را به چندین برابر برسانیم. بورس وقتی زنده است که ما سهام جدید عرضه نماییم.
وی با اعلان اینکه امسال دو سه گام خوب دراین زمینه برداشته شده است، اظهار نمود: سهام عدالت نیز ان شاءالله در بورس عرضه خواهد شد. اکثریت قاطع سهام عدالت برای شرکت هایی است که بسیار سود ده هستند و به راحتی در بورس به فروش خواهند رفت. باید موضوع سهام عدالت برای مردم توضیح داده شود. راه های فراوانی برای فروش این سهام وجود دارد تا مردم به راحتی بتوانند سهام خودرا بفروشند و از پول آن استفاده کنند؛ دراین زمینه وزارت اقتصاد و دارایی مسئولیت را بر عهده دارد.
رئیس جمهوری اظهار داشت: شرایط سختی که امروز به سبب تحریم و کرونا ایجاد شده، موجب تعطیلی خیلی از مشاغل شده است و بسیاری آزار دیده اند دراین زمینه کسانی که نیازمند هستند می توانند سهام خودرا به فروش برسانند.
روحانی با اشاره ظرفیت های آزاد نشده در حوزه سرمایه گذاری اشاره کرد: در زمینه بورس موضوعات نظیر فروش زمین های بزرگ و عرضه معادن را تا کنون مطرح نشده است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
رئیس جمهوری در آخر با تاکید بر ضرورت پرهیز از خام فروشی محصولات معدنی اظهار داشت: برای توقف خام فروشی، باید معادن از روز نخست اجرای پروژه های مختلف نظیر پروژه های ساختمانی سفارشاتی دریافت نمایند. اگر معادن را به بخش خصوصی واگذار نماییم، این بخش به راحتی این کار را انجام می دهند. بخش دولتی اصولاً بخشی چابک نیست و برای انجام کارها تشریفات بسیاری را باید رعایت کند؛ بخش دولت ۸ بامداد سر کار می آید و ۴ پس از ظهر کار را رها می کنند، اما بخش خصوصی ۵ بامداد کار خودرا آغاز می کند و ۱۱ شب کار را رها می کند؛ بدین سبب بخش خصوصی چابک تر از دولت می تواند این کار را انجام دهد.
منبع:

1399/02/18
13:22:32
5.0 / 5
2702
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی