رییس اتاق بازرگانی ایران و چین پاسخ داد

كرونا چقدر صادرات ایران را كاهش می دهد؟

كرونا چقدر صادرات ایران را كاهش می دهد؟ مبل زیبا: رئیس اتاق بازرگانی مشترك ایران و چین می گوید، همانطور كه عملكرد اقتصاد جهان در ماه های گذشته نشان داده، تحت تاثیر انتشار ویروس كرونا، كاهش تجارت جهانی و به تبع آن تجارت ایران، امری حتمی و قطعی خواهد بود.


مجیدرضا حریری در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: با توجه به این که هنوز هیچ یک از کشورهای جهان به درمان یا واکسن بیماری حاصل از ویروس کرونا دست نیافته اند، همچنان اصلی ترین راهبرد پیش روی دولت ها، کاهش رفت و آمدها و محدود کردن تردد است. این امر از سویی مستقیما به کاهش تجارت منجر می شود و از طرف دیگر باتوجه به کاهش ها سفرها و فعالیت ها، میزان تقاضای موجود در تجارت را نیز می کاهد.
وی با اعلان اینکه تحلیل ها از وضعیت اقتصادی کشورها در سال ۲۰۲۰ میلادی حاکی از رشد منفی خیلی از اقتصادهای بزرگ جهان است، بیان کرد: هرچند هنوز ارائه تصویر دقیق از ماه های آینده ممکن نیست اما هم اکنون خیلی از موسسات و نهادهای بین المللی می گویند که دوره ای دشوار پیش روی تجارت بین المللی قرار دارد. هرچند این تحلیل ها در طیفی از ارزیابی های خوشبینانه و بدبینانه قرار می گیرد اما در عمل تردیدی در کاهش قطعی تعاملات وجود ندارد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، درباره تاثیر شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران نیز اظهار داشت: یکی از اولین تاثیراتی که کاهش کارهای اقتصادی از خود نشان داد، پایین آمدن تقاضا برای نفت و به دنبال آن کاهش قیمت این محصول در بازارهای جهانی بود. هرچند ما در سال های گذشته تحت تاثیر تحریم ها، نفت قابل توجهی نفروخته ایم اما با این وجود کاهش قیمت نفت، عملا درآمدهای پیش بینی شده در این عرصه غیر قابل دستیابی می کند.
حریری افزود: نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشیم این است که هرچند ما نفت زیادی نمی فروشیم و تلاش نموده ایم که تکیه خودرا بر صادرات غیرنفتی استوار نماییم اما همچنان عددی نزدیک به ۴۰ درصدی از کل صادرات ما، محصولات و مشتقات مربوط به نفت هستند. از تولیدات پتروشیمی تا دیگر محصولاتی که از نفت به دست می آیند. کاهش قیمت نفت به کاهش بهای این محصولات نیز منجر خواهد شد.
وی اشاره کرد: با در کنار هم قرار دادن این قطعات پازل بنظر می رسد صادرات ایران امسال امکان کاهش در حدود ۳۰ درصد را خواهد داشت و دولت باید خودرا برای مواجه شدن با تبعات حاصل از آن آماده کند. هرچند آنچه که در ایران اتفاق افتاده در تمام کشورهای جهان نیز دیده می شود و ما در این بخش تنها نیستیم.
به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، برمبنای ارزیابی های اتاق بازرگانی تهران، صادرات ایران در فروردین ماه سال جاری در قیاس با زمان مشابه سال قبل بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته است.
محمد لاهوتی – رئیس کنفدراسیون صادرات ایران – می گوید با کاهش نسبی برخی محدودیت ها، میزان صادرات ایران در اردیبهشت امسال افزایش یافته اما کاهش تجارت تحت تاثیر کرونا، امری قطعی خواهد بود.
منبع:

1399/03/02
22:28:19
5.0 / 5
2445
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی