معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت:

لازم است همه تولید كارخانه های فولاد در بورس قیمت گذاری و ارائه شود

لازم است همه تولید كارخانه های فولاد در بورس قیمت گذاری و ارائه شود معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به تاكید وزارت صمت بر عرضه محصولات در بورس كالا، علت این تاكید را بهره مندی شركت های تولیدكننده فولاد از مزایای بورس عنوان كرده و اعلام نمود كه در همین راستا باید كل تولید كارخانجات فولاد در بورس قیمت گذاری و ارائه شود.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، مهدی صادقی نیارکی در یک برنامه تلویزیونی با مبحث روند عرضه ورق لوله و پروفیل در بورس کالا، با اشاره به اینکه قیمت کالاهای عرضه شده در بورس، تابع مکانیسم های قیمت جهانی است، اظهار نمود: ازاین رو نمی توان با عرضه کم و وجود تقاضای زیاد، قیمت را ذیل قیمت جهانی تعیین کرده و مدعی کشف قیمت باشیم و خارج از بورس با هر قیمتی که مورد نظر است عرضه را انجام دهیم.
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، ضمن اشاره به اینکه اصلاح این روند در دستور کار معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و مطمئناً این مورد و فرایند موجود ساماندهی می شود. تأمین مواداولیه فولاد بایستی حتما ذیل سامانه بهین یاب و بر مبنای سهمیه هایی که مستند بر صورت های مالی حسابرسی شده است؛ صورت گیرد. همینطور کل تقاضا باید از راه بورس باشد و همه تولیدکنندگان فولاد هم مکلف هستند تمام عرضه خویش را از راه بورس انجام دهند.

وی ادامه داد: افرادی که بر مبنای مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور در بورس، عرضه را انجام ندهند؛ ورق گرم برای تبدیل به ورق سرد به آنها تحویل نخواهد شد و واحدهایی که ورق گرم خویش را به بورس عرضه نکنند، به آنها هم اسلب تعلق نخواهد گرفت.

معاون امور صنایع وزارت صمت با اشاره به اینکه حدود سه ماه است که مسئولیت عرضه و تقاضای ورق فولادی به معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است، اظهار داشت: باتوجه به اینکه باید میزان عرضه و تقاضا با هم دیده شوند، نمی گردد که از مجموعه فولادسازان فقط یک شرکت محصول خویش را آن هم با درصد پایین در بورس عرضه نماید و برای تقاضای بالا در بورس کشف قیمت شده و تحت عنوان مچینگ خارج از این چارچوب محصولات فروخته شود. اطلاعات مربوط به روند عرضه به شکل مچینگ از شرکت فولاد مبارکه دریافت شده است. همکاری خوبی از جانب این شرکت در روند عرضه و تقاضا شکل گرفته است.
این مقام مسئول در وزارت صمت با بیان اینکه هم اکنون حدود ۴۳۰ واحد از راه مچینگ خرید می کنند که اصلا عضو سامانه بهین یاب هم نیستند، اظهار داشت: به عبارتی از مجموع ۱۰۶۶ واحدی که ورق دریافت می کنند، حدود ۶۰۰ واحد در بهین یاب بوده و الباقی فاقد کد بهین یاب هستند. این در شرایطی است که همه این واحدها باید کد بهین یاب دریافت می کردند. از زمانی که برنامه ساماندهی شروع شده است، بیشتر از ۳۰۰ واحد فاقد کد را موفق شدیم که وارد مدار بهین یاب نماییم.
صادقی نیارکی خاطرنشان کرد: در بخش عرضه متاسفانه همه فولادسازان عرضه خویش را به صورت کامل انجام نمی دهند و شرکت فولاد مبارکه هم بخشی از تولیدات فولاد خویش را در بورس عرضه کرده است. از طرفی تقاضاست که با این عرضه کم روبرو شده و به اسم کشف قیمت و رقابتی شدن قیمت ها و خارج از بورس با مدلهای خاصی محصول به فروش رسیده است.
در همین رابطه، اوایل شهریور ماه، محمدرضا کلامی-دبیر ستاد تنظیم بازار کشور- ضمن تاکید براینکه قیمت فولاد احتیاج به شفاف سازی دارد و زمانی که تصمیم گرفته می شود که فولاد در بورس کالا عرضه گردد، بطور قطع مهم ترین اولویت ما کنترل زنجیره و عرضه قطعی و الزامی آن در بورس کالا است، اعلام نمود که مقادیر تعیین شده برای شرکت های فولادی جهت عرضه بورس محقق نمی شده و این به تعادل در عرضه و تقاضا صدمه وارد کرده است؛ بنابراین در همین راستا با عنایت به تاکید سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، تیم ویژه ای در این رابطه تعیین شده که در چارچوب یک کمیته مشترک با حضور نمایندگان دادستانی کل کشور، تعزیرات حکومتی، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سایر دستگاه های نظارتی به صورت هفتگی مقادیر عرضه شرکت های فولادی در بورس کالا را کنترل می کنند و هر واحدی که از مقادیر تعیین شده برای عرضه تخطی داشته باشد، حتما اعمال قانون می شود.
منبع:

1399/06/29
15:14:40
5.0 / 5
1215
تگهای خبر: بازار , تجارت , تولید , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی