كشمش خنداب زیر دندان گرد دلالان

كشمش خنداب زیر دندان گرد دلالان مركزی رئیس جهادكشاورزی خنداب اظهار داشت: قیمت كشمش از 15 هزار تومان پارسال به حدود 20 هزارتومان امسال رسیده، اما دلالان این حوزه در حال رایزنی برای كاهش قیمت هستند.


رضاحسین اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: از مجموع ۱۳ هزار هکتار سطح زیر کشت محصولات کشاورزی در شهرستان خنداب، ۶ هزار و ۷۰۰ هکتار مختص انگور و مابقی زیر کشت سایر محصولات باغی همچون زردآلو، آلو، گیلاس، هلو و شلیل و... است، سالانه حدود ۱۷۰ هزار تن محصول از باغات این شهرستان برداشت می شود که ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تن آن انگور است.
وی ادامه داد: از میزان انگور برداشت شده از باغات شهرستان ۱۰ تا ۱۵ درصد تازه خوری است و بقیه تبدیل به کشمش می شود، بر این اساس حدود ۳۰ هزار تن کشمش در شهرستان تولید می شود.
رئیس جهادکشاورزی خنداب اشاره کرد: هم اکنون دو واحد فرآوری کشمش در شهرستان وجود دارد و مجوز راه اندازی دو واحد دیگر نیز صادر شده، اما این تعداد کارخانه برای شهرستان کافی نیست و حداقل باید حدود ۱۰ واحد در شهرستان فعالیت داشته باشند تا بتوانند پاسخگوی نیاز شهرستان باشد. قسمتی از کشمش فرآوری شده به خارج از کشور و بخشی نیز به سایر استانها صادر می شود.
اسماعیلی افزود: ظرفیت تولید دو واحد فعلی در مجموع حدود پنج هزار و ۵۰۰ تن است که با راه اندازی دو واحد دیگر ظرفیت تولید در شهرستان به حدود ۱۱ هزار تن می رسد، نبود واحد فرآوری کافی سبب می شود که باغدار کشمش خودرا در بازار آزاد به فروش برساند که در نهایت متحمل ضرر نیز خواهد شد چونکه باغدار برای تامین هزینه های خود در هر صورت باید محصولش را بفروشد.
وی افزود: کمبود کارخانه فرآوری، عدم ثبات و پایین بودن قیمت کشمش از مهمترین مشکلات کشمش در خنداب است، البته قیمت کشمش از ۱۵ هزار تومان در سال قبل به حدود ۲۰ هزارتومان امسال رسیده، اما دلالان این حوزه در حال رایزنی برای کاهش قیمت هستند، از طرفی کشاورز نیز نمی تواند از فروش محصول خودداری کند، در نتیجه مجبور به فروش با قیمت روز است.
وی اشاره کرد: باتوجه به تورم به وجود آمده در کشور، قیمت کشمش از لحاظ قانونی باید بین ۲۰ تا ۳۰ هزارتومان محاسبه شود، اما دلالان اجازه افزایش قیمت این محصول را نمی دهند و نیاز است دولت و سازمان تعاون روستایی به این حوزه ورود کنند.
رئیس جهادکشاورزی خنداب، میزان تولید سایر محصولات باغی شهرستان را حدود ۶ هزار و ۳۰۰ تن عنوان نمود و اظهار داشت: سطح زیر کشت گندم دیم و آبی و جو دیم و آبی و کلزا و یونجه نیز در شهرستان حدود ۲۰ هزار هکتار است و سالانه حدود ۱۵۰ هزار تن محصول تولید می شود، امسال نیز ۱۲هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان نیز خریداری و در سیلوی ذخیره گندم شهرستان ذخیره شده است.1399/07/27
11:43:21
5.0 / 5
1112
تگهای خبر: بازار , تولید , خانه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی