رئیس اتاق اصناف ایران:

كارگروه مشترك اصناف و تأمین اجتماعی تشكیل می شود

كارگروه مشترك اصناف و تأمین اجتماعی تشكیل می شود رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینكه بخشی از مطالبات اصناف در مورد تقویت بنگاه های كوچك است كه می توانند اشتغالزایی را توسعه دهند، اظهار داشت: اصناف و سازمان تأمین اجتماعی تاكید بر ایجاد كارگروهی مشترك دارند كه بزودی برقرار می شود.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، سعید ممبینی اظهار نمود: هیات رئیسه اتاق اصناف ایران، یکشنبه همین هفته جلسه ای با مدیر عامل و معاونان سازمان تأمین اجتماعی داشتند که این جلسه را موفقیت آمیز و مثبت ارزیابی می نماییم. تا پیش از این، اصناف در اجلاس هیات نمایندگان اتاق اصناف ایران میزبان مدیران این سازمان بوده اند اما بعد از هفت دوره از هیات رئیسه اتاق اصناف ایران، این اولین بار بود که چنین نشستی در این سازمان برگزار شد؛ ازاین رو راه های تعامل گشوده شده است که امیدواریم این روش ادامه داشته باشد.
وی ادامه داد: به اذعان مدیران سازمان تأمین اجتماعی، حدود ۸۵ درصد اصناف فهرست بیمه ای را به صورت مرتب و ماهانه عرضه می کنند که این امر، قانون مداری و انظباط کارفرمایان صنفی را می رساند. در مقابل لازم است تا سازمان تأمین اجتماعی هم همین اهتمام را پیگیری مطالبات اصناف داشته باشد. خانواده بزرگ اصناف در چهار حوزه تولیدی، توزیعی، خدماتی و خدمات فنی با مشکلات زیادی رو برو هستند که بعضی از این مشکلات بدون همکاری دولت رفع شدنی نیست.
تقویت بنگاه های کوچک، مطالبه اصناف است
ممبینی با اشاره به اینکه در حوزه قوانین کار و بیمه، مشکلات اصناف مربوط به قوانین و بخش نامه های سازمان تأمین اجتماعی است که در تلاش هستیم با افزایش تعامل و راه اندازی کارگروهی مشترک با این سازمان، از این مشکلات بکاهیم یا به آنها آخر دهیم، اظهار داشت: بخشی از مطالبات ما در مورد تقویت بنگاه های کوچک است که می توانند اشتغالزایی را توسعه دهند. امروز به واسطه انتشار کرونا شاهد کاهش تمایل افراد به کارفرمایی در حوزه اصناف هستیم و این یک اخطار است که نباید از نظر دولت بخصوص سازمان تأمین اجتماعی مغفول بماند. اصناف و این سازمان دردهای مشترکی دارند که کاهش تمایل به کارفرمایی در حوزه اصناف یکی از این دردهای مشترک است.
وی ادامه داد: مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی در جلسه ای که داشتیم، اصناف را از شرکای این سازمان دانست. اگر تمایل به کارفرمایی در اصناف کاهش پیدا کند، در واقع دولت شانس دریافت حق بیمه از مشاغلی را از دست می دهد که بدون هزینه سرباری بر دولت بوجود آمده و اداره می گردند. این در شرایطی است که دولت هزینه های کلانی برای ایجاد شغل در حوزه های صنعتی پرداخت می کند؛ ازاین رو پشتیبانی از کارفرمایان صنفی و کمک به تقویت رابطه کارگر و کارفرما در حوزه اصناف یکی از انتظارات ما از تأمین اجتماعی است.
ممبینی با اشاره به اینکه در این راستا، دولت باید از توسعه کسب و کارها حمایت کرده و قوانین را اصلاح کند، اظهار داشت: به صورت مثال عدم حمایت قوانین بیمه ای از افزایش تعداد کارگر در واحدهای صنفی مشکل بزرگی است که تنها از جانب دولت رفع می شود. مواردی همچون توسعه کارگاه‎های زیر ۵ نفر که مشمول معافیت سهم کارفرما هستند می تواند زمینه افزایش سطح اشتغال در بنگاه های صنفی را به همراه داشته باشد. همینطور رویکرد سه جانبه گرایی در ساختار و در مدیریت تأمین اجتماعی با استفاده از ظرفیت تشکل های کارگری و کارفرمایی توامان مورد انتظار است.
وی خاطرنشان کرد: اصلاح لیست مشاغل مورد حمایت قانون در مورد پرداخت حق بیمه کارفرما از جانب دولت هم یکی از اموری است که باید بدان رسیدگی شود. بعضی از مشاغلی که در سال های گذشته مشمول این قانون شده اند در گذر زمان تغییر شکل یافته یا از بین رفته اند و دیگر کاربردی در جامعه ندارند. ازاین رو لازم است تا این لیست به روزرسانی شود.
مشکلات تشکل ها در حوزه تأمین اجتماعی
رئیس اتاق اصناف ایران در ادامه با تاکید بر اینکه مشکلات اصناف در حوزه تأمین اجتماعی منحصر به واحدهای صنفی نیست و اتحادیه ها و اتاق های اصناف هم در اینباره مشکلاتی پیرامون حسابرسی، پیمانکاری و... دارند، اظهار نمود: همه این موارد و مشکلات تنها با تعامل موثر بین اصناف و سازمان تأمین اجتماعی قابل حل است. اصناف و سازمان تأمین اجتماعی تاکید بر ایجاد کارگروهی مشترک دارند که بزودی برقرار می شود. در این کارگروه می توان به صورت ماهانه به تبادل نظر، تصمیم گیری و گزارش دهی پرداخت تا نتیجه تصمیمات و اقدامات دو طرف مشخص شده و ابتر نماند.
ممبینی همینطور بر ایجاد تعامل با موسسه عالی پژوهشی سازمان تأمین اجتماعی هم تاکید و ابزار کرد: اخیرا نشستی با موسسه عالی پژوهشی سازمات تأمین اجتماعی داشته ایم و موافق امضای تفاهم نامه ای با این موسسه پژوهشی هستیم.1399/07/29
23:27:01
5.0 / 5
1235
تگهای خبر: بیمه , توسعه , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی