توضیحات سازمان ملی استاندارد پیرامون حادثه مرگبار در ایستگاه متروی توحید

هیچ استاندارد ملی برای بالابر كارگاهی تدوین نشده است

هیچ استاندارد ملی برای بالابر كارگاهی تدوین نشده است به گزارش مبل زیبا مدیركل استاندارد تهران اظهار نمود: بالابرهای كارگاهی مشمول مقررات استاندارد الزامی نیستند و استانداردی برای آنها تدوین نشده، اما در یكی از خبرها گفته شده بود بالابر كارگاهی كه منجر به كشته شدن كارگران در مترو توحید شده دارای گواهی استاندارد مطابق استانداردهای ملی و بین المللی بوده كه اگر چنین گواهی ای توسط یك شركت بازرسی صادر شده باشد تخلف صورت گرفته است.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، هفته گذشته در کارگاه ایستگاه در حال ساخت مترو (ایستگاه توحید)، بر اثرخروج کابین دستگاه بالابر پیمانکار پروژه از روی ریل و سقوط آن، سه تن از کارگران پیمانکار کارگاه ایستگاه R۷ (تقاطع خیابان های آزادی و شهید نواب صفوی) فوت کردند.
مدیر روابط عمومی شرکت متروی تهران درباره این حادثه توضیح داده بود که بر مبنای تحقیقات اولیه دستگاه بالابر مذکور در تاریخ ۳۱ شهریور ماه سال جاری، بعد از بازرسی ادواری، گواهی تایید سلامت بر مبنای استانداردهای مرجع ملی و بین المللی از مبادی قانونی ذیربط دریافت کرده بود؛ اما برپایه توضیحات سازمان ملی استاندارد، چنین استانداردی وجود ندارد.
محمودرضا طاهری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: بالابرهای کارگاهی مشمول مقررات استاندارد الزامی نیستند و استانداردی برای آنها تدوین نشده، اما در یکی از خبرها گفته شده بود بالابر کارگاهی که منجر به کشته شدن کارگران در مترو توحید شد دارای گواهی استاندارد مطابق استانداردهای ملی و بین المللی بوده است.
به قول وی با توجه به این که هنوز استانداردی برای بالابرهای کارگاهی تدوین نشده اگر چنین گواهی ای توسط یک شرکت بازرسی صادر شده باشد مغایر قانون بوده و تخلف صورت گرفته است.
طاهری افزود: هم اکنون سازمان ملی استاندارد در حال بررسی و شناسایی شرکتی است که چنین گواهی ای صادر کرده است اما باید اعلام نماییم که چنین شرکتی از سازمان ملی استاندارد گواهی تایید صلاحیت در زمینه آسانسور نگرفته است.
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه شرکت ها حق صدور گواهی استاندارد برای بالابرهای کارگاهی ندارند، خاطرنشان کرد: بالابرهای کارگاهی مشمول مقررات استاندارد الزامی نیست، اما وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی آئین نامه هایی برای کنترل بالابر های کارگاهی دارد.
وی با اشاره به اینکه این مساله به اطلاع اصناف هم رسیده است، خاطرنشان کرد: در بعضی از واحدهای صنفی دیده می شود که از بالابر های کارگاهی استفاده می شود و بعضاً افراد سوار آنها می شوند، اما تاکید کردیم که این بالابرها فقط برای جابجایی بار استفاده گردد و با عنایت به ناایمن بودن باربرهای کارگاهی به هیچ عنوان برای جابجایی افراد از آن استفاده نکنند.
مدیرکل استاندارد تهران در انتها اشاره کرد که هم اکنون فقط آسانسورهای ساختمان ها مشمول مقررات استاندارد الزامی هستند.
منبع:

1399/08/09
15:41:06
5.0 / 5
1702
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی