مدیركل شیلات مطرح كرد:

شیلات لرستان فرصتی برای سرمایه گذاری

شیلات لرستان فرصتی برای سرمایه گذاری لرستان مدیركل شیلات لرستان با اعلان اینكه چهار سال برتری شیلات در جشنواره شهیدرجایی نشان از مسیر درست شیلات دارد، اظهار داشت: استان ظرفیت تولید 100 هزار تن انواع ماهی را دارد.


کیارش بیرانوند امروز ۲۲ آبان ماه درباب وضعیت شیلات لرستان، اظهار نمود: خوشبختانه با تلاش شبانه روزی همکاران حالا شیلات لرستان یکی از مجموعه های پیشرو در کشور است و با اختصاص ردیف اعتباری جداگانه سقف اعتبارات آن در سال قبل به بیش از ۳۵ میلیارد تومان رسید.
وی با تاکید به اینکه در سال ۹۳ کل تولیدات ماهی استان لرستان تنها ۱۶ هزار تن بوده است، اشاره کرد: در آن زمان ۲۵۲ مزرعه پرورش ماهی به دلیل بیماری «وی اچ اس» تعطیل شده بود.
مدیرکل شیلات لرستان با اشاره به اینکه سیل سال قبل به ۳۰۰ مزرعه پرورش ماهی در استان خسارت وارد کرد، اشاره کرد: بیش از ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان و ۳۵ میلیارد تومان کمک بلاعوض به آبزی پروران پرداخت گردید.
بیرانوند با اعلان اینکه تولیدات انواع آبزیان در استان امسال به ۳۰ هزار تن خواهد رسید، افزود: هم اکنون ۶۰۰ مزرعه پرورش ماهی در استان وجود دارد که تنها ۳۰ مزرعه تعطیل شده است.
وی از پرداخت تسهیلات به مزارع تعطیل شده آگاهی داد و افزود: با پرداخت تسهیلات بوسیله اعتبارات این مزارع نیز به زودی وارد چرخه تولید خواهند شد تا دیگر مزرعه تعطیل شده ای در لرستان وجود نداشته باشد.
مدیرکل شیلات لرستان با تاکید به ظرفیت ۱۰ هزار تنی لرستان در زمینه پرورش ماهی در قفس، اضافه کرد: بطور مثال سد ایوشان دارای ظرفیت دو هزار تن پرورش ماهی در قفس است اما به علت تغییر کاربری آن از تامین آب کشاورزی به آب آشامیدنی نمی توان از همه ظرفیت موجود بهره برد.
بیرانوند بیان کرد: متأسفانه مشکلاتی با آب و فاضلاب و آب منطقه ای استان برای تولید هزار تن ماهی در قفس در سد ایوشان وجود دارد بنا بر این تولیدات بر طبق ظرفیت موجود نیست.
وی با اعلان اینکه ماهیان زینتی یکی از زیرمجموعه های آبزی پروری است، عنوان کرد: ازآنجایی که عرضه تابع تقاضا است متأسفانه در لرستان تقاضای ماهیان زینتی کم است.
مدیرکل شیلات لرستان اظهار نمود: استان می تواند به یک رقم بالایی از تولید ماهیان زینتی برسد و دراین زمینه چندین کارگاه در شهرستان های بروجرد، نورآباد و خرم آباد به راه افتاده است.
بیرانوند با اعلان اینکه تولید ماهیان زینتی در استان به سه میلیون قطعه در سال رسیده است، اشاره کرد: ما تابع تقاضا هستیم اگر خریداری نباشد نمی توان تولید کرد و ماهیان زینتی روی دست آبزی پرور بماند و ضرر کند، بدین سبب اگر تقاضا در استان بالا باشد این صنعت نیز قابل رشد است.
وی با اعلان اینکه در سال های آتی تولید ماهیان زینتی به رقم بالایی می رسد، اشاره کرد: در استان تقاضایی برای خرید ماهیان زینتی نیست و ما در تلاش ترویج و رواج خرید این نوع ماهی در سطح استان هستیم.
مدیرکل شیلات لرستان ا اشاره به اینکه در سال ۹۳ سرانه مصرف ماهی در استان چهار و دو دهم کیلوگرم بوده است، افزود: یکی از اشکالات حاد آبزی پروری در لرستان مصرف کم ماهی است که با ارائه آموزش ها و دوره هایی و برگزاری جشنواره طبخ غذاهای دریایی سرانه مصرف ماهی در استان به هشت کیلوگرم در سال رسیده است.
بیرانوند افزود: با تبلیغات انجام شده فروش ماهی در استان افزایش یافته است، بنا بر این به دنبال ایجاد بازارچه هایی هستیم.
وی با تاکید به اینکه اداره کل شیلات به تنهایی نمی تواند بازارچه آبزیان راه اندازی کند، بیان کرد: شهرداری ها، فرمانداران و سرمایه گذاران باید به این مساله ورود کنند.
مدیرکل شیلات لرستان از راه اندازی یکی از بزرگ ترین بازارچه های بزرگ آبزیان کشور در شهرستان خرم آباد آگاهی داد و اضافه کرد: رستوران طبخ غذاهای دریایی نیز راه اندازی می شود تا برای سایر شهرستان ها الگو باشد.
بیرانوند با اشاره به اینکه دولت اعتبار لازم جهت تکمیل پروژه های عمرانی و اقتصادی را ندارد، عنوان کرد: پروژه ها بوسیله ماده ۲۷ به بخش خصوصی واگذار می شود و در لرستان نیز دو مجتمع دوآب الشتر و مجتمع چم چیت دورود واگذار شده اند.
وی با تاکید بر اینکه فرآیند واگذاری طرح ها و پروژه ها به سرمایه گذاران با نظارت کامل دستگاه های مختلف همچون نماینده قوه قضاییه صورت می گیرد، اظهار نمود: پیش از دعوت سرمایه گذار برای قیمت گذاری اهلیت آن سنجیده می شود و ما در واگذاری پروژه های خود به بخش خصوصی همیشه در راه قانون گام برداشته و آمادگی پاسخگویی به پرسش های دستگاه های نظارتی را داریم.
مدیرکل شیلات لرستان به خسارت های واردشده به بخش آبزی پروری استان در سیل اخیر اشاره نمود و اضافه کرد: در استان ۱۶۲۰ تن ماهی تلف و به زیرساخت های ۳۰۰ مزرعه نیز خسارت وارد شد.
بیرانوند با اعلان اینکه دولت به هر تن ماهی ۲۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت کرد، اضافه کرد: بر طبق برآورد و مصوبات سیل استان، جهت راه اندازی باردیگر مزارع پرورش ماهی ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات به بانک ها معرفی گردید.
وی اشاره کرد: به ازاری هر تن ماهی تلف شده ۶۰۰ عدد بچه ماهی بلاعوض نیز در اختیار آبزی پروران قرار گرفت تا مزارع پرورش ماهی به چرخه تولید برگردند.
مدیرکل شیلات لرستان از پرورش ماهیان خاویار در شهرستان های بروجرد، ازنا، پلدختر و دورود آگاهی داد و عنوان کرد: لرستان به قطب تولید ماهیان خاویار ایران و حتی آسیا تبدیل می شود.
بیرانوند اشاره کرد: در سال ۹۳ در لرستان ماهیان خاویار تولید نمی شد اما حالا ظرفیت استان در تولید این نوع ماهی به هزار تن رسیده است.
وی با اعلان اینکه فاز اول مجتمع تولید خاویار در شهرستان پلدختر با ظرفیت ۶۰۰ تن گوشت و ۱۰ تن خاویار در سال افتتاح شد، تصریح کرد: زیرساخت های فاز دوم آن نیز در سال های آتی به بهره برداری خواهد رسید.
مدیرکل شیلات لرستان افزود: مطالعات ساخت چندین مجتمع در شهرستان های پلدختر، کوهدشت و رومشکان به زودی اختتام می رسد که با اجرا شدن این طرح ها می توان ۲۰ هزار تن ماهیان خاویار در استان تولید کرد.
بیرانوند با اعلان اینکه برای تولید پنج تن ماهیان سردآبی یک شغل به صورت مستقیم و دو شغل به صورت غیرمستقیم ایجاد می شود، افزود: برای تولید ۳۰ هزار تن ماهی در کارگاه ها و مجتمع های پرورش ماهی استان حداقل برای ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم شغل به وجود آمده است.
وی درباب کیفیت گوشت ماهیان تولیدشده اظهار داشت: مسئولیت برآورد کیفیت گوشت ماهیان بر عهده اداره کل دامپزشکی است تو خوشبختانه تا حالا آلودگی که ایجاد مشکل کند به ما اعلام نشده است.
مدیرکل شیلات لرستان با اعلان اینکه لرستان پیشگام تکثیر در بچه ماهی سردآبی است، اضافه کرد: در سالهای گذشته ایران وابسته به اروپا بود و سالیانه ۴۰۰ میلیون تخم چشم زده وارد می کرد.
بیرانوند افزود: استان با عقد تفاهم نامه انتقال تکنولوژی با کشور فرانسه و آکوئولند توانست تخم چشم زده را تولید نماید.
وی از تولید بیش از ۶۰ میلیون تخم چشم زده در لرستان آگاهی داد و افزود: پیش بینی می شود که در استان بتوان بیش از ۱۵۰ میلیون بچه ماهی سردآبی تولید کرد.
بیرانوند تاکید کرد: استان لرستان ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار تن انواع ماهی را دارد و در صورت تخصیص اعتبارات کافی می توان طی ۱۰ سال آینده به این میزان تولید دست یافت.
مدیرکل شیلات لرستان با اعلان اینکه شیلات استان سه سال متوالی در جشنواره شهید رجایی مقام کسب کرده است، اضافه کرد: با تلاش همکاران، شیلات استان توانست چهار سال متوالی بعنوان دستگاه برتر شیلات های کشور انتخاب گردد که بی گمان این نشانی از گام های درست شیلات استان در راه توسعه است.1399/08/23
13:12:16
5.0 / 5
1098
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی