پیشنهاد تدوین 4 استاندارد بین المللی جدید در حوزه فناوری نانو از جانب ایران به ایزو

پیشنهاد تدوین 4 استاندارد بین المللی جدید در حوزه فناوری نانو از جانب ایران به ایزو جمهوری اسلامی ایران در اجلاسیه سازمان بین المللی استاندارد (ایزو) پیشنهاد تدوین چهار استاندارد بین المللی جدید در حوزه فناوری نانو را بیان نمود.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، اجلاسیه کمیته فنی بین المللی استانداردهای فناوری نانو (ISO/TC۲۲۹) امسال به علت شیوع بیماری کووید ۱۹، به صورت مجازی و آنلاین و با حضور نمایندگان بیشتر از ۲۰ کشور عضو این کمیته برگزار گردید و در آن کشور ایران با عرضه پیشنهاد تدوین ۴ استاندارد جدید و همینطور دفاع از ۲ استاندارد بین المللی در حال تدوین، حضور فعالانه ای داشت.
جمهوری اسلامی ایران در اجلاسیه سازمان بین المللی استاندارد (ایزو) در جهت مقابله با بیماری کوید ۱۹، دو پیشنهاد استاندارد بین المللی را در زمینه تعیین مشخصات و خواص ضد عفونی کننده های بر پایه فناوری نانو و تعیین میزان رهایش نانواشیاء در ماسک های تنفسی ساخته شده با فناوری نانو ارائه نمود. هم اکنون در جهان تعداد کمی از کشورها محصولات بهداشتی برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ تولید می کنند که ایران یکی از این کشورهاست. با عنایت به کاربرد و کارایی این محصولات در مبارزه با بیماری کووید ۱۹ و ضرورت داشتن استاندارد برای ارزیابی کارایی این محصولات، پیشنهاد این ۲ استاندارد با استقبال فراوان کشورهای شرکت کننده در اجلاس همراه بود.
با عنایت به این که ماسک ها و ضد عفونی کننده های مبتنی بر فناوری نانو توسط چندین شرکت داخلی در کشور تولید می شوند و در شرایط شیوع بیماری کووید ۱۹ بسیار مورد استفاده قرار می گیرند، این دو مبحث در ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بعنوان اولویت تعیین شد. سپس طرح اولیه و پیشنهاد این استانداردها با کمک متخصصین و شرکتهای تولیدی با برگزاری جلسات تخصصی مختلف در ستاد نانو تهیه و به کمیته بین المللی استانداردسازی فناوری نانو عرضه شد.
پیشنهاد دیگر ایران با مبحث ارزیابی کارآیی و دوام نانوپوشش های ابر آبگریز بود که قبلا به کمیته بین المللی استاندارد سازی فناوری نانو عرضه شده بود. این پیشنهاد در اجلاس اخیر عنوان شد و نظرات تخصصی ارسالی توسط کارشناسان کشورها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. نانوپوشش های ابر آبگریز کاربردهای زیادی دارند و چندین شرکت داخلی این نوع محصولات را تولید می کنند. پیشنهاد چهارم ایران با مبحث روش ارزیابی کارآیی منسوجات ابرآبگریز حاوی نانومواد هم در این اجلاس عرضه شد.
علاوه بر پیشنهادهای بالا، ۲ استاندارد بین المللی دیگر که با مسئولیت ایران در کمیته بین المللی استانداردسازی فناوری نانو از قبل در حال تدوین بودند، طی نشست های فنی مختلف در اجلاسیه توسط متخصصان و نمایندگان کشورهای مختلف حاضر در کمیته فنی بین المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. عنوان یکی از این استانداردها، «منسوجات آنتی باکتریال حاوی نانومواد – تعیین عملکرد» بود که پیش نویس آن در این اجلاس نهایی و بزودی توسط سازمان ایزو منتشر خواهد شد. استاندارد دیگر هم با عنوان «سنجش دسترسی زیستی نانومواد ساخته شده در محیط های آبی» است که تدوین آن در حال انجام می باشد.
بر مبنای اعلام ستاد نانو، نشست های دوره ای کمیته بین المللی استانداردسازی فناوری نانو هر ۶ ماه یکبار برگزار می گردد و هدف از این نشست ها، تعیین سیاست ها و برنامه های کاری این کمیته برای تدوین استانداردهای بین المللی فناوری نانو و بحث و بررسی در مورد پروژه ها و پیشنهادهای جدید استانداردسازی عرضه شده از سوی کشورهای عضو اصلی است. همینطور رسیدن به اجماع جهانی در مورد موضوعات جدید کاری و همکاری با سازمان های بین المللی و منطقه ای در حوزه تدوین استانداردهای فناوری نانو از دیگر اهداف این نشست هاست. همینطور جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای فعال کمیته بین المللی استانداردسازی فناوری نانو است که تابحال با حمایت ها و فعالیتهای ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، ۷ استاندارد بین المللی تدوین کرده است و ۳ استاندارد بین المللی دیگر را هم در دست تدوین دارد.
منبع:

1399/09/05
13:38:21
5.0 / 5
994
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی