منتظر پیچیده شدن مشكلات ارزی باشیم یا فراوانی كالا!؟

منتظر پیچیده شدن مشكلات ارزی باشیم یا فراوانی كالا!؟ در حالیکه بانک مرکزی اعتقاد دارد مصوبه ستاد اقتصادی هماهنگی دولت در رفع موانع ترخیص کالا غیرعملیاتی، خلاف قوانین و حتی عاملی برای پیچیده تر شدن مشکلات ارزی و تجاری است، وزارت صمت وعده داده که این رویه منجر به فراوانی کالا و متعادل شدن قیمت ها می شود.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، پس از انباشت حدود هشت میلیون تن کالا در گمرک و بنادر که نیمی از آن کالاهای اساسی و حدود ۸۰ درصد نیم دیگر آنرا مواد اولیه تولید تشکیل می داد، سرانجام پس از بارها صدور بخشنامه و مصوبه برای تسهیل روند ترخیص این کالاها، در مهرماه سالجاری جریان به صورت جدی تر پیگیری و پس از بازدید معاون اول رئیس جمهوری از گمرک و بنادر تصمیماتی در این رابطه دریافت شد و در نهایت با مصوبه ستاد اقتصادی هماهنگی دولت در رفع موانع ترخیص کالا که در اهم آن مسائل ارزی قرار داشت اقداماتی صورت گرفت و از ۱۷ آبان ماه این مصوبه به مرحله اجرا درآمد که بر رفع موانع ترخیص حدود هشت میلیون تن کالای اساسی و غیر اساسی در گمرک و بنادر تصریح کرد و بر مبنای آن مقرر شد ترخیص کالا به صورت بدون کد رهگیری اما با تعهد بانک مرکزی برای تأمین ارز در مهلت سه ماهه صوت گرفته و حتی امکان تأمین ارز از راه ارز متقاضی هم فراهم گردید، با این وجود بانک مرکزی از مصوبه مربوطه رضایت چندانی نداشت و در ارتباط با موارد ارزی انتقاداتی را حتی نزد رئیس جمهوری بیان کرد.
بانک مرکزی: مشکلات ارزی پیچیده تر می شود
بانک مرکزی نسبت به شرایط تأمین ارز و رهگیری منابع ارزی در مصوبه مربوطه مخالفت هایی دارد و اعتقاد دارد این مصوبه از نظر بانک مرکزی غیرعملیاتی، خلاف قوانین و حتی عاملی برای پیچیده تر شدن مشکلات ارزی و تجاری است. به هر صورت تا پیش از این تمامی جریان ترخیص کالا و تأمین ارز از سامانه نیما و زیر نظر بانک مرکزی صورت می گرفت ولی طی این مصوبه قرار شده بود تا امکان ترخیص کالا از راه ارز متقاضی و اشخاص هم فراهم گردد، اما گمرک ایران در هشت مورد به اظهارات رئیس کل بانک مرکزی پاسخ داد و اعلام نمود که این مصوبه حذف کننده اختیارات و یا کنترل بانک مرکزی بر جریان ارزی ترخیص کالا نیست. با این وجود حدود یک ماه پس از اجرای مصوبه، بانک مرکزی اعلام نموده که با وجود حذف کد رهگیری در فرایند گمرکی ترخیص کالا در آبان ماه نسبت به ماه های قبل تغییر محسوسی نداشته است. موضوعی که به نظر می آید گمرک با آن موافقتی ندارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت (نیز) به تازگی در یک برنامه تلویزیونی مواضع خویش را روشن کرد و اظهار داشت که به صورت کلی سیاست جدید دولت، صادرکننده را مختار کرده ارز را در سامانه نیما بفروشد یا ارز حاصل از صادرات خویش را به واردات کالای مورد نیاز کشور و مواد اولیه کارخانجات اختصاص دهد و از این طریق تعهد ارزی خویش را ایفا کند که این فرصت خوبی برای تولیدکنندگان است و طی سه هفته گذشته پس از ابلاغ این سیاست ها حدود یک میلیارد دلار واردات در مقابل صادرات انجام شده است.
علیرضا رزم حسینی عرضه و فراوانی را سیاست وزارت صمت اعلام نموده و اعتقاد دارد که با سیاست واردات در مقابل صادرات بخشی از مشکلات حل می شود، به صورتی که بیشتر از هشت میلیون تن کالای دپو شده در گمرک در حال ترخیص است و تابحال حدود چهار میلیون تن ترخیص شده است.
وزارت صمت: قیمت ها متعادل می شود
او همینطور ضمن اشاره به اینکه صادرکنندگان می توانند با این روش تعدد ارزی خویش را رفع و در عین حال کالا به کشور وارد کنند، وعده داده که این رویه می تواند منجر به فراوانی کالا و افزایش تولید شود که در نتیجه آن قیمت ها هم کنترل و متعادل می شود.
اگر صاحبان کالاهای غیرضروری از این مصوبه استفاده کنند، صمت باید پاسخگو باشد
وزیر صمت حتی سیاست واردات در مقابل صادرات و استفاده از ارز متقاضی با منشا مشخص را شرایطی برای تحقق جهش تولید دانسته و در پاسخ به اینکه آیا استفاده از ارز متقاضی نظارت بر ورود کالای غیر ضروری را برای بانک مرکزی و وزارت صمت سخت نمی کند، ضمن اشاره به اینکه این مسئولیت وزارت صمت است، اطمینان داده که این وزارت خانه فقط تعرفه های مواد اولیه کارخانجات، کالاهای واسطه ای و کالاهای ضروری را مشخص و به گمرکات و بانک مرکزی اعلام نموده و در بخش ثبت سفارش هم خود این وزارتخانه نظارت می کند تا فقط کالاهای ضروری و مواد اولیه کارخانجات وارد شود.
البته پیشتر هم صدیف بیک زاده، مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صمت در پاسخ به حواشی اجازه ترخیص کالا از گمرک با منشاء ارز اشخاص ضمن اشاره به اینکه هم اکنون اولویت کشور تأمین کالا است، به ایسنا گفته بود که "بر اساس این مصوبه، کالاهای اساسی، ضروری و مواد اولیه می تواند از محل ارزش خاص ترخیص شود، چون که این کالاها به علت نیاز داخلی باید تحت هر شرایطی وارد کشور شود. حالا اینکه کالاهای یاد شده با منشایی که در ارتباط با خود وارد کننده است به کشور وارد شود چه ایرادی دارد و چه تخلفی در آن صورت گرفته است؟ بانک مرکزی هم برای ایجاد شفافیت اعلام نمود که در این نوع واردات باید تراکنش ریالی در سامانه ثبت شود".
در نهایت می توان گفت با عنایت به این که دستگاههای متولی اجرای سیاست های ستاد اقتصادی هماهنگی دولت در رفع موانع ترخیص کالا هنوز به توافق جامعی نرسیدند، احتمال موفقیت مصوبات و حتی تداوم اجرای آنها با حاله ای از ابهام روبه رو است.
منبع:

1399/09/15
19:50:35
5.0 / 5
873
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی