سخنگوی وزارت خارجه در گفت وگو با مبل زیبا تشریح كرد

ابعاد اهمیت افتتاح خط راه آهن خواف - هرات در افزایش همكاریهای دو جانبه و منطقه ای

ابعاد اهمیت افتتاح خط راه آهن خواف - هرات در افزایش همكاریهای دو جانبه و منطقه ای به گزارش مبل زیبا سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن اشاره به اهمیت افتتاح خط راه آهنˮ خواف - هراتˮ در روز پنچشنبه با حضور مجازی روسای جمهور ایران و افغانستان اظهار داشت: افتتاح این خط آهن اولین قدم برای احیای جاده ابریشم است و از این مسیر می‎توان به چین متصل شد تا کالا بین چین و اروپا از راه ایران ترانزیت شود و زمینه برای رشد بیشتر منطقه فراهم آورد.


سعید خطیب زاده در گفتگو با ایسنا در پاسخ به سوالی در مورد اهمیت افتتاح خط راه آهن خواف - هرات در توسعه همکاری ایران و افغانستان اظهار نمود: همانطور که می دانید طبق هماهنگی های به عمل آمده با دولت افغانستان این پروژه در تاریخ پنج شنبه بیستم آذرماه با حضور مجازی دکتر روحانی رئیس جمهور و اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان از راه ویدئو کنفرانس افتتاح می شود. اتصال ریلی جمهوری اسلامی ایران به افغانستان مسیر تبادلات تجاری جمهوری اسلامی ایران با افغانستان را هموارتر از گذشته می کند و ضمن اینکه تبادلات تجاری ما را افزایش خواهد داد، باعث توسعه اقتصادی منطقه شده و با این اقدام دسترسی افغانستان به اروپا و بنادر جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس تسهیل شده و نقش موثری در رونق بندر چابهار هم خواهد شد.
این دیپلمات ارشد کشورمان با بیان اینکه افتتاح پروژه راه آهن خواف – هرات نشان دهنده عزم دو کشور ایران و افغانستان برای به گردش در آوردن چرخ اقتصاد منطقه است، گفت: در حال حاضر مبادلات جاده ای گسترده ای بین ایران و افغانستان وجود دارد که بنا بر برخی آمار سالانه حدود ۱۸۰ هزار کامیون بین ایران و افغانستان و بالعکس تردد می کند. بخش عمده ای از این مبادلات جاده ای با آغاز به کار خط آهن خواف-هرات می تواند از راه این شبکه ریلی صورت گیرد. براین اساس صادرات افغانستان بخصوص مواد معدنی این کشور از راه ایران به اروپا و یا از راه خلیج فارس خواهد یافت و در مقابل صادرات ایران به افغانستان هم افزایش خواهد یافت.
خطیب زاده با تکیه بر این که با عنایت به این که مسیر خواف تا هرات منطقه ای است که غنی ترین مناطق سنگ آهن جهان را در اختیار دارد و این پروژه می تواند همکاریهای ایران و افغانستان در زمینه صادرات سنگ آهن و یا استحصال آن در صنایع داخلی ایران را افزایش دهد، افزود: همینطور این خط آهن سبب توسعه مناطق اطراف هرات تا خواف ایران خواهد شد و زمینه رشد اقتصادی در این منطقه را فراهم خواهد نمود.
وی در همین راستا تصریح کرد: برای جمهوری اسلامی ایران توسعه مناطق شرق کشور جزء اهداف مهم می باشد و لازم است به پتانسیل های بالقوه برای رشد مناطق شرقی کشور توجه گردد. برای افغانستان هم توسعه صادرات و رشد اقتصادی غرب این کشور اهمیت دارد و این امر می تواند انگیزه ها برای ایجاد پیوندهای بین دو منطقه را تقویت کند .
خطیب زاده با بیان اینکه به طور کلی این خط آهن همکاریهای ایران و افغانستان در زمینه های توسعه تجارت و همکاریهای اقتصادی را به طور قابل توجهی افزایش خواهد داد در پاسخ به این سؤال که تأثیر منطقه ای این پروژه چیست و انجام این گونه اقدامات چه تاثیری در افزایش همکاری منطقه ای می گذارد؟افزود: همانطور که جناب آقای ظریف در توییتی اعلام نمودند اهمیت خط آهن خواف-هرات به ایران و افغانستان محدود نیست و برای منطقه هم حائز اهمیت می باشد. این خط آهن بعنوان دروازه ای برای افزایش تجارت و تبادلات مردم با مردم، به ثبات و توسعه منطقه هم کمک خواهد نمود.
وی ادامه داد: در این زمینه پروژه خواف- هرات در تکمیل و توسعه شبکه ریلی کشورهای اکو و ترانزیت از کشورهای آسیای میانه به اقیانوس هند و همینطور از راه ایران به ترکیه و اروپا تأثیر به سزایی خواهد داشت. افتتاح این خط آهن اولین قدم برای احیای جاده ابریشم است و از این مسیر می‎توان به چین متصل شد تا کالا بین چین و اروپا از راه ایران ترانزیت شود و این خط آهن می‎تواند سبب رشد اقتصاد منطقه باشد. این پروژه می تواند مقدمه ای برای اتصال کشورهای آسیای میانه از راه کریدور شرقی ایران به آب های آزاد باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با این پروژه و دیگر پروژه های ریلی به دنبال افزایش همکاریهای منطقه ای است، با این وجود متاسفانه در سالهای اخیر برخی قدرت های فرامنطقه ای همچون آمریکا به دنبال کارشکنی در همکاریهای منطقه ای برای توسعه پروژه های ریلی و گشایش کریدورهای منطقه ای بوده اند.
خطیب زاده در مورد اهمیت انجام این گونه پروژه های مشترک برای ایران و این که آیا انجام این پروژه های مشترک با دیگر همسایگان هم در دستور کار کشور قرار دارد ؟ اظهار نمود: پروژه های خط آهن یکی از عوامل موثر جهت تأمین امنیت بوده و در قسمت اشتغال زایی هم موثر هستند. بنابراین سازمان همکاریهای اقتصادی منطقه ای آسیای مرکزی CAREC، اتحادیه همکاریهای منطقه ای آسیای جنوبی SAARC و سازمان همکارهای اقتصادی (اکو ECO) ایجاد خط آهن در افغانستان را ضروری دانسته و از آن حمایت می‎کنند.

این دیپلمات ارشد کشورمان همینطور خبر داد: چندین پروژه مشترک با همسایگان مورد مطالعه قرار گرفته و پیشنهاداتی هم به سازمان همکاریهای منطقه ای (اکو) عرضه شده و حتی بعضی از آنها هم تا مرحله تأمین مالی پیشرفت داشته است که در زمان عملیاتی شدن اعلام خواهد شد.
منبع:

1399/09/20
16:07:56
5.0 / 5
1031
تگهای خبر: اقتصاد , امنیت , تجارت , تركیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی