دبیر انجمن واردكنندگان خودرو:

مصوبه كمیسیون تلفیق برای واردات خودرو از مناطق آزاد قابلیت اجرایی ندارد

مصوبه كمیسیون تلفیق برای واردات خودرو از مناطق آزاد قابلیت اجرایی ندارد به گزارش مبل زیبا در حالی بعضی از موافقت مجلس با آزادسازی واردات خودرو ها در سال آینده صحبت می کنند که دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اعتقاد دارد، وارداتی در کار نخواهد بود و مصوبه کمیسیون تلفیق برای واردات خودرو از مناطق آزاد، قابلیت اجرایی ندارد.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، آنطور که شنیده می شود، مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه در ارتباط با واردات خودرو از دو بخش تشکیل شده است. علاوه براینکه واردات خودرو به مناطق آزاد در سال آتی ممنوع اعلام شده، بخش دوم این مصوبه این است که در سال آتی می توان خودرو های موجود در مناطق آزاد را برای ورود به سرزمین اصلی ثبت سفارش کرد. برخی معتقدند که براین اساس، عملاً به طور گسترده مجوز واردات خودرو های کارکرده و دست دوم یا به عبارتی مستعمل صادر شده و در صورت تأیید در صحن علنی مجلس احتمال واردات خودرو های موجود در مناطق آزاد به سرزمین اصلی بسیار زیاد است.
چند روز پیش، رحیم زارع -سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰- از مصوبه این کمیسیون در مورد ممنوعیت واردات هرگونه خودرو در سال ۱۴۰۰ به مناطق آزاد تجاری و صنعتی اطلاع داد و اعلام نمود: به باعث مصوبه کمیسیون تلفیق، دولت مکلف است به منظور تنظیم بازار خودرو های وارداتی ضمن شناسایی خودرو های خارجی غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد، با دریافت حقوق گمرکی و سود بازرگانی که متناسب با معیارهای زیر ظرف مدت یکماه از تاریخ ابلاغ این قانون توسط کمیته مبحث ماده یک قانون مقررات صادرات و واردات تعیین و توسط دولت ابلاغ می شود نسبت به ثبت سفارش و اجازه واردات خودرو های غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد تجاری و صنعتی اقدام نماید.
به قول این نماینده مجلس شورای اسلامی، به باعث این مصوبه واردات خودرو های مبحث این تبصره برای سازمان های مناطق آزاد تجاری و صنعتی و شرکتهای تابعه آنها، دستگاههای مبحث ماده پنج قانون مدیریت خدمات کشوری و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکتهای تابعه آنها ممنوع می باشد.
اعضای کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ در نشست چهارشنبه هفته گذشته (۱۷ دی ماه) مصوب کردند که خودرو های خارجی غیرآمریکایی که تا آخر آذر سال ۱۳۹۹ وارد مناطق آزاد شده اند و ارز آنها پرداخت شده است، با پرداخت عوارض مالیات و حقوق گمرکی امکان ورود آنها به داخل کشور وجود دارد؛ در این رابطه، مهدی دادفر- دبیر انجمن واردکنندگان خودرو - در گفتگو با ایسنا، ضمن تاکید براینکه مصوبه کمیسیون تلفیق برای واردات خودرو از مناطق آزاد به داخل سرزمین اصلی، در تضاد با قوانین داخلی بوده و البته قابل اجرا هم نخواهد بود، اظهار نمود: در حقیقت این مصوبه بدین معناست که مالکان خودرو های مناطق آزاد که در همان مناطق سکونت دارند، مبلغی به حساب دولت واریز نمایند تا بتوانند از خودروی خود در کشور استفاده کنند.
وی ادامه داد: هم اکنون در منطقه آزاد، به صورت مثال یک دستگاه خودروی اسپورتیج با کارکرد ۷۵ هزار کیلومتر، ۶۰۰ میلیون تومان قیمت دارد؛ ازاین رو ورود این خودرو به داخل سرزمین اصلی با در نظر داشتن هزینه های عوارض، تعرفه ورودی، مالیات و شماره گذاری حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تمام می شود، درحالی که حالا قیمت همین خودرو، شماره گذاری شده در سایت های خودرویی یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون تومان است.
دادفر خاطرنشان کرد: حدود سه سال است که واردات به کلی ممنوع است؛ بنابراین خودروی صفرکیلومتر در مناطق آزاد وجود ندارد؛ ضمن اینکه برای واردات خودرو به کشور مطابق قانون واردات خودرو های کمتر از یکسال از زمان تولید خودرو های خارجی به کشور و همینطور شماره گذاری خودرو های کارکرده هم ممنوع است؛ بنابراین بایستی همه این قوانین برداشته و اصلاح گردد.
دبیر انجمن واردکنندگان خودرو خاطرنشان کرد: در حقیقت مشخص نمی باشد، چه چیزی آزاد شده است! واردکننده با چه انگیزه ای می تواند نسبت به واردات خودرو از مناطق آزاد اقدام کند؛ آن هم با سود نامتعارف بیشتر از ۲۰ درصد برای واردکنندگان؛ مگر واردکننده ای هم باقی مانده است؟ در مناطق آزاد افرادی که دارای این خودرو ها هستند، برای مصرف شخصی خود وارد کرده اند؛ چرا پولی مجدد واریز نمایند در حالیکه افراد ساکن این مناطق آزاد، می توانند از پلاک عبور موقت استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه تلاش می شود تا به هر نحو ممکن، منبع درآمدی برای دولت، تعریف شود، اظهار نمود: اما این راهی نخواهد بود که دولت بتواند کسب درآمد داشته باشد و قابلیت اجرایی ندارد. ضمن اینکه تاکید شده در سال ۱۴۰۰، واردات ۱۰۰ درصد حتی به مناطق آزاد هم ممنوع خواهد بود و همانطور که اعلام شد، ۲۰۴۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده برای حق ورودی خودرو ها در بودجه سال آینده، صرفاً درآمد دولت از بابت ترخیص احتمالی خودرو های باقیمانده از گمرکات خواهد بود و هیچ قصدی برای واردات خودرو طی سال آینده وجود نخواهد داشت.
منبع:

1399/10/21
14:11:59
0.0 / 5
594
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی