معاون وزیر صنایع عنوان كرد:

تخصیص ۱۰ میلیارد دلار ارز برای پشتیبانی از تولید

تخصیص ۱۰ میلیارد دلار ارز برای پشتیبانی از تولید به گزارش مبل زیبا مرکزی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: 10 میلیارد دلار ارز برای پشتیبانی از تولید در کشور از طرف بانک مرکزی تخصیص یافته است تا بازار در اختیار تولیدکنندگان داخلی قرار گیرد.


مهدی صادقی نیارکی امروز چهارشنبه اول بهمن ماه در جریان بازدید از شرکت نیکسان صنعت واقع در منطقه ویژه اقتصادی شهر صنعتی کاوه شهرستان ساوه در جمع خبرنگاران، اظهار نمود: بخش عمده ای از مشکلات ارزی تولیدکنندگان طی دو ماه گذشته مرتفع شده و روند تخصیص و روش های تامین ارز نیز بر طبق مشاهدات سامانه ارزی همچون ارز اشخاص و ارز حاصل از صادرات خودرو و... توسعه و رشد یافته است.
او اضافه کرد: خوشبختانه کاهش مراجعین به نسبت سه ماهه گذشته و تثبیت و تعدیل نرخ ارز کمک کرده است تا سرعت تامین و تخصیص ارز در عرصه تولید افزایش پیدا کند.
ایشان سپس با اشاره به صنعتی بودن استان مرکزی اظهار داشت: تعداد زیادی از صنایع و تجهیزات ساخت محور در این استان فعالیت دارند که اعضای کمیسیون صنایع بازدید از این واحدهای صنعتی و تولیدی و بررسی مشکلات و موانع پیش رو و آشنایی با آخرین دستاوردها و زیرساخت های صنعتی و روند تولید را در سفری دو روزه به استان مرکزی در دستور کار قرار دادند.
معاون وزیر صنایع، رشد تولید در سال جهش تولید در شرکت های ساوه و زرندیه را نویدبخش رشد تولیدات صنعتی در کشور دانست و اضافه کرد: در هشت ماهه نخست سال جاری از ۲۸ رشته فعالیت منتخب صنعتی در کشور خوشبختانه ۲۰ رشته منتخب همچون صنعت لوازم خانگی دارای رشد مثبت تولید بودند.
وی، به رشد ۲۸ درصدی در تولید داخلی یخچال فریزر، رشد ۵۸ درصدی تولید ماشین لباسشویی، افزایش ۶۰ درصدی تولید تلویزیون امسال نسبت به سال قبل اشاره نمود و اضافه کرد: رشد ۲۵ درصدی تولید لاستیک و افزایش تولید ۲۶ درصدی سواری و نیز رشد قابل توجه در صنایع دیگر کمک می نماید تا در مجموعه های تولیدی نظیر قطعه سازی و مواد اولیه رونق و جهش تولید شکل بگیرد و سبب می شود تا زنجیره تولید در کشور رشد پیدا کند.
معاون وزیر صمت درباب اعمال سیاست های تشویقی وزارت صنایع برای جذب سرمایه گذاران خارجی در کشور نیز اظهار داشت: وزارت صنایع به دنبال پشتیبانی از جذب سرمایه گذار خارجی و تولیدات تحت لیسانس است که نمونه آن همکاری دوجانبه شرکت نیکسان صنعت ساوه در انعقاد قرارداد با کمپانی سوزوکی است.
وی تولید تحت برند و سرمایه گذاری مستقیم خارجی را مورد تاکید قرار داد و با اشاره به تقویت نمانام های داخلی در کشور اظهار داشت: باید بتوانیم نیاز قسمتی از جامعه برای مصرف کالایی با برند بین المللی را تامین نماییم که در این رابطه برخی از برندهای ملی در دستور کار است تا بتوان برای آنها سبد محصول ایجاد کرد و سبد محصول را به بازار عرضه کنند.
صادقی نیارکی، هدف اصلی وزارت صمت را تقویت نمانام های ملی دانست و اضافه کرد: هدفگذاری و شناسایی شرکت های پیشتاز برای تقویت نمانام های ملی از برنامه های وزارت صمت است و با تقویت همکاری بین بخشی در حوزه زنجیره تامین، اجرا می گردد.
وی به هدفگذاری چهار زنجیره ارزش امسال از طرف وزارت صمت اشاره نمود و اضافه کرد: صنعت لوازم خانگی یکی از چهار زنجیره ارزشی است که امسال برای آن هدفگذاری انجام شده است و بر این اساس مجموعه صنعت لوازم خانگی با همکاری بین بخشی و تقسیم کار در حوزه تامین مواد اولیه و توزیع سبد محصول باید این نوع همکاری را دنبال کنند.
وی طراحی محصولات جدید از طرف صنعت لوازم خانگی را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: شرکت های مختلفی به دنبال طراحی نوین محصولات مورد نیاز بازار برای رقابت در بازارهای جهانی هستند.
معاون وزیر صمت در ادامه با اشاره به هدفگذاری تولید ۹ میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال قبل اظهار داشت: امسال برای ۱۲ میلیون دستگاه لوازم خانگی در کشور هدفگذاری شده است که خوشبختانه در ۹ ماهه سال جاری این هدفگذاری محقق شده است و رشد تولیدات صورت گرفته بیان کننده آنست که مطابق برنامه هدفگذاری شده پیش رفته ایم.
وی به فعالیت ۶۰ درصد ظرفیت تولید لوازم خانگی در کشور اشاره نمود و اضافه کرد: در صورت تقویت بخش تحقیق و توسعه و همین طور نظام تامین داخلی و خارجی، درصد تولید افزایش خواهد یافت.
وی، محدودیت واردات لوازم خانگی را یکی از مشوق های مهم وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تولیدکنندگان داخلی دانست تا بتوانند بازار را تصاحب کنند و محصول رقابتی را عرضه کنند.
معاون وزیر صمت همین طور در جریان بازدید اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس از شرکت نورد و لوله صفا شهرستان ساوه درباب ساماندهی صنعت فولاد و قطع دست دلالان از این صنعت اظهار نمود: یکی از اصول ابلاغیه شیوه نامه مصوب ستاد اقتصاد مقاومتی دولت، عرضه کلیه محصولت فولادی شامل اسلب، شمش و انواع ورق در بورس کالاست که جلسات مستمری در حال برگزاری است تا شرکت های بخش فولاد کشور مواد اولیه را در بورس عرضه کنند.
وی واقعی سازی تقاضا و سهمیه در حوزه ورق را از دیگر اقداماتی دانست که به موازات عرضه مواد اولیه فولاد در بورس در حال انجام می باشد و در حوزه های دیگر معاونت های دیگر وزارت صنایع در حال پیگیری و اجرائی شدن آن هستند.
معاون وزیر صمت اشاره کرد: امیدواریم با عرضه کافی محصولات فولادی مطابق شیوه نامه در بورس کالا و بهم رسانی تقاضا و عرضه بتوان این بازار را ساماندهی کرد و اجازه واسطه گری داده نشود.
وی با تاکید بر رعایت کف عرضه کالا اظهار نمود: با مشخص شدن میزان تولید شرکت های فعال در این عرصه و عرضه آن در گام نخست در بورس برای مازاد تولید خصوصاً در بخش شمش فولادی امکان صادرات و ارز آوری در دستور کار قرار گیرد.
منبع:

1399/11/02
23:33:48
0.0 / 5
908
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی