شریعتمداری در نشست گرامیداشت روز زن:

افزایش ۵ برابری مشاركت اقتصادی زنان در ۴ دهه گذشته

افزایش ۵ برابری مشاركت اقتصادی زنان در ۴ دهه گذشته وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر مشارکت دادن سیستماتیک زنان در حوزه های مدیریتی اصرار کرد و از تشکیل کانون صنفی بانوان در این وزارتخانه بوسیله انتخابات آگاهی داد.


به گزارش مبل زیبا به نقل از مهر، محمد شریعتمداری در نشست صمیمانه با بانوان مدیر، فعال و برگزیده وزارتخانه و سازمان های تابعه به مناسبت بزرگداشت روز زن و میلاد فاطمه زهرا (س) اظهار داشت: در ایران پیش از پیروزی انقلاب اسلامی زنان حضور چمشگیری در جامعه نداشتند اما نقش زنان بعد از پیروزی انقلاب شکل دیگری به خود گرفت و دگرگونی اساسی در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و … صورت گرفت. وی با اشاره به ضرورت تشکیل کانون صنفی بانوان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و حضور شایسته بانوان در کرسی های مدیریتی بیان کرد: هدف از تشکیل این کانون رفع نقایص موجود است تا بتوان به بانک اطلاعاتی دقیقی از بانوان دست یافت و مطالبات آنان را پیگیری کرد. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با ارائه آمارهایی از حضور زنان در قبل و بعد از انقلاب اسلامی اظهار نمود: الان زنان در عرصه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی حرکت می کنند و به موفقیت های فراوانی نیز دست یافته اند. وی ادامه داد: پیش از انقلاب تنها ۶ درصد فارغ التحصیلان زن بودند در صورتیکه الان این رقم به ۴۵ درصد رسیده است. در گذشته حدود یک درصد کرسی استادی در دانشگاه های کشور به زنان اختصاص داشت اما الان این رقم به ۲۰ درصد افزایش یافته است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تعداد زنان پزشک پیش از انقلاب را ۳ هزار و ۵۰۰ نفر عنوان نمود که این رقم هم اکنون به حدود ۶۰ هزار نفر رسیده است. وی ادامه داد: پزشک متخصص زن در گذشته ۵۹۷ نفر و در دوره کنونی ۳۰ هزار نفر است. شریعتمداری تعداد تشکل های بانوان را پیش از انقلاب ۵ تشکل دانست که بیشتر در خدمت خانواده سلطنتی بود اما الان تعداد ۲ هزار تشکل بانوان در کشور مشغول فعالیت هستند. وی مدال آوری زنان ورزشکار را بعد از پیروزی انقلاب چشم گیر دانست و اشاره کرد: سن امید به زندگی زنان از ۵۴ به ۷۸ سال افزایش یافته که نشأت گرفته از ترمیم زیرساخت های بهداشتی و اجتماعی است.
شریعتمداری، نرخ مشارکت اقتصادی زنان را در گذشته ۳ درصد اعلام و اشاره کرد: این رقم با افزایش ۵ برابری هم اکنون به حدود ۱۵ درصد رسیده هرچند که تا نقطه مطلوب فاصله داریم، اما رقم خوبی است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به توانمندسازی زنان در سایر حوزه ها اظهارکرد: در این بخش هم قدم های وسیعی برداشته شده است؛ کارآفرینی زنان نیز پیشرفت های خوبی داشته بطوریکه زنان در حوزه های صنعتی، زنبورداری، رنگ و نساجی و … پیشگام هستند. وی همین طور بهره مندی از مشارکت جوانان نخبه و جامعه زنان را در بخش های مختلف کشور ضروری دانست و اشاره کرد: همه طیف ها باید این مسیر را طی کنند تا پیشرفت خوبی برای کشور حاصل شود و به جایگاه مطلوبی برسیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، استفاده از توانمندسازی و آموزش های مهارتی زنان را نیز ضروری دانست و اظهار داشت: در ۱۰ استان کشور بوسیله تسهیل گیری جهاد دانشگاهی قدم های مؤثری برای توانمندسازی ۶ هزار زن برداشته شده است و همین میزان برای سال ۱۴۰۰ برای ۲۰ هزار زن برنامه ریزی شده که با مشارکت معاونت امور خانواده و زنان نهاد ریاست جمهوری ادامه خواهد یافت. شریعتمداری اشاره کرد: تلاش نموده ایم در منابع روستایی سهم چشمگیری به زنان اختصاص پیدا کند بطوریکه ۳۷ درصد از کل منابع توزیع شده در حوزه اشتغال روستایی به جامعه زنان تعلق داشته و به توسعه کارهای اشتغالزا کمک کرده است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر مشارکت دادن زنان در حوزه های مدیریتی به صورت سیستماتیک اشاره کرد: باید بتوانیم در همه عرصه ها از زنان شایسته بهره مند شویم. وی ادامه داد: آموزش زنان نیز به صورت فردی و تشکلی ضروری بوده و باید قوانینی به تصویب برسد که مدیریت زنان را مسجل کند. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به توسعه بیمه زنان خانه دار بعنوان یکی از نیازهای مهم نیز اصرار کرد و اظهار داشت: تمام تلاش مان را می نماییم تا اختتام دولت بیمه زنان خانه دار نهایی شود. شریعتمداری با اشاره به ضرورت آموزش های حین و پیش از ازدواج اظهار نمود: بررسی این مساله در جلسه شورای عالی رفاه با حضور رئیس جمهوری در دستور کار قرار دارد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به زهرا پژوهی و فاطمه پژوهی در عرصه های مختلف زندگی اظهار داشت: حضرت فاطمه زهرا (س) بعنوان فردی عدالتخواه و مدافع حق الگوی جامعه اسلامی ماست که باید ادامه دهنده راه ایشان باشیم. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه پوشش بیمه جامعه روستایی زنان را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: در ابتدای تشکیل صندوق بیمه روستاییان و عشایر حدود ۶۴۰ هزار بیمه شده داشتیم که این رقم به حدود ۲ میلیون نفر رسیده که تلاش می نماییم به ۳ میلیون نفر افزایش یابد که تلاش می شود ۲۰ درصد به زنان اختصاص پیدا کند. در این جلسه، وحیده نگین مشاور امور زنان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به رشد ۵۰ درصدی انتصاب مدیران زن در این وزارتخانه اظهار داشت: انتصاب زنان در پست های مدیریتی و هیأت مدیره هلدینگ ها، نشان از توجه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به حضور مؤثر زنان دارد و آمارها نشان دهنده رشد قابل توجه تعداد مدیران زن است. وی ادامه داد: استفاده از حضور زنان در کارهای اقتصادی موجب شفافیت و پاکدامنی اقتصادی بیشتری می شود. پروانه رضایی بختیاری، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران در این جلسه نیز اظهار داشت: انقلاب اسلامی زمینه حضور فعالیت زنان را در جامعه بیشتر فراهم نموده است. وی ادامه داد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شایستگی زنان اعتقاد دارد و پست های حساسی را حتی در وضعیت اپیدمی کرونا به زنان سپرده است. مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران اشاره کرد: پشتیبانی از زن، پشتیبانی از خانواده است. وی با اعلان اینکه شاهد افزایش حضور زنان در همه عرصه ها هستیم، بیان کرد: حضور زنان در مناصب تصمیم گیری و مدیریتی پر رنگ تر شده است و باور جامعه به زنان و توانایی های آنان افزایش یافته که جای تقدیر دارد. نادره رضایی، مدیرعامل انتشارات فرهنگی اجتماعی اظهار داشت: در ۴۲ سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی موقعیت زنان گرفتار دگرگونی و تحولات فراوانی شده و فراتر از تغییر و رشد بوده است. وی ادامه داد: در حوزه مطالبات جمعی نیز دگرگونی های فراوانی رخ داده است. رضایی اشاره کرد: الگوی توسعه در گرو توجه بیشتر به نقش زنان است. بگفته رضایی، در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توجه بیشتر به تولید و کارآفرینی به خصوص در حوزه زنان لازم است چونکه شفافیت و تاب آوری زنان در وضعیت سخت اقتصادی بیشتر است. پشتیبانی از زنان کارآفرین، تسهیل قوانین کسب وکار مربوط به زنان، توانمندسازی منجر به مهارت، توجه به زنان خصوصاً شاغلین، انجام غربالگری های مستمر و حمایت بیمه ای، آموزش در موضوعات مختلف، فرهنگ سازی و اختصاص فضاهای ورزشی برای زنان، استفاده از ظرفیت سازمان بهزیستی در شورای عالی رفاه، آموزش و مشاوره نوجوانان و جوانان خصوصاً زنان، بیمه زنان روستایی و … همچون پیشنهاداتی بود که توسط بانوان حاضر در این جلسه عنوان شد.

1399/11/14
22:50:38
0.0 / 5
950
تگهای خبر: اقتصاد , بیمه , پرده , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی