وزارت صمت در پاسخ به در آستانه فساد قرار گرفتن كالاهای گروه ۲۷:

كالای اساسی مهم می باشد یا لوازم آرایش؟!

كالای اساسی مهم می باشد یا لوازم آرایش؟! معاون امور بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) ابراز امیدواری کرد که با اتخاذ تصمیمات جدید، ۴۰ میلیون دلار کالای گروه ۲۷ که دارای ثبت سفارش و مجوزهای قانونی می باشد تا آخر سال ترخیص شود، اما در پاسخ به انتقاداتی که نسبت به تعلل در آستانه فساد قرار گرفتن این کالاها به وزارت صمت وارد شده، اظهار داشت: ترخیص واردات کالاهای اساسی اهمیت دارد یا لوازم آرایشی؟


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، عباس قبادی در یک برنامه خبری درباره دلیل ترخیص نشدن کالاهای گروه ۴ و ۲۷ که دارای ثبت سفارش و تخصیص ارز بودند، اظهار داشت: طی ۱۱ ماهه اول سال جاری بالغ بر ۲۰ میلیون تن کالا، معادل حدود ۳۲ میلیارد دلار وارد کشور شده است. کالاهای گروه ۲۷ کمتر از ۵۰ میلیون دلار است که که در مقابل کل واردات عدد کوچکی است.
وی ادامه داد: در زمینه واردات سایر کالاها به جز گروه ۲۷ مشکلاتی در بحث تحریم ها و محدودیت های ارزی وجود داشت که با تدابیر اتخاذ شده بخش عمده ای از این کالاها به کشور وارد شد. به صورت کلی اولویت وزارت صمت واردات مواد اولیه، کالاهای ضروری و اقلام مورد نیاز جامعه که با سفره مردم سر و کار دارد، است.
این مقام مسئول در ادامه درباره کالاهای گروه ۲۷ هم خاطرنشان کرد: کالاهای رسوب شده در گمرک در گروه ۲۷ رقم قابل توجهی نیست و نمی توان با اهمیت به آن پرداخت. چون که در مقطعی که با محدودیت ارزی مواجه بودیم قرار شد با برگزاری جلسات کارشناسی در این رابطه تصمیم گرفته شود. چون که ترس ما این بود در میان این کالاها، کالاهای ممنوعه هم وارد کشور شود. در نهایت با برگزاری جلسات مقرر شد کالاهای گروه ۲۷ که دارای ثبت سفارش و منشاء ارز هستند و بانک مرکزی نظر خاصی از نظر تأمین ارز آنها نداشته باشد وارد کشور شود.
وی در پاسخ به اینکه در صورت فاسد شدن کالاها ضرر و زیان وارد کنندگان جبران می شود یا نه؟ خاطرنشان کرد: شما هم اکنون پاسخ دهید روغن، گندم و برنج کشور اهمیت دارد یا کالاهای گروه ۲۷؟ واردات کالاهای اساسی اهمیت دارد یا لوازم آرایشی؟ ازاین رو باید در کشور اولویت بندی شود و بر مبنای کالاهای مورد نیاز و محدودیت های ارزی واردات صورت گیرد.
قبادی در ادامه در پاسخ به اینکه برای این کالاها که ثبت سفارش انجام و حقوق مکتسبه بوجود آمده چه تصمیمی گرفته خواهد شد، اظهار نمود: شرایط تحریم شرایط ویژه و خاصی است که کشور را با محدودیت های شدید ارزی مواجه کرده است. اگر بانک مرکزی کد تخصیص ارز را نداده یا تأمین ارز نکرده به علت محدودیت های ارزی بوده است. دوم اینکه در قالب کمیته ماده ۱۱ آئین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات این مورد در دست پیگیری است تا مساله طوری مدیریت شود که محدودیت ارزی نداشته باشید و خسارتی هم به این کالاها وارد نشود. روز گذشته هم جلسه ای با دستگاههای متولی برگزار شده و تصمیمات خوبی گرفته شده است.
او همینطور ابراز امیدواری کرد که تا آخر سال کالاهای گروه ۲۷ ترخیص شود و اظهار داشت: برخی اقلام گروه ۲۷ طی چند ماه گذشته به کشور وارد شده و برخی هم اخیراً به کشور رسیده و ورود این کالاها به کشور در ارتباط با اوایل سال نیست. اما این روند نباید بگونه ای باشد که کالاهای غیرضروری با فشار رسانه ای به کشور وارد شود.
قبادی با اشاره به اینکه ترخیص کالاهای اساسی موجود در بنادر به سرعت پیگیری می شود، خاطرنشان کرد: هم اکنون بالغ بر دو میلیون تن ذرت در بنادر وجود دارد که همه تلاش ما این است که ذرت که نیاز روزانه کشور است زودتر ترخیص شود.
گفتنی است که هم اکنون دو گروه کالایی ۴ و ۲۷ امکان ورود به کشور ندارند. گروه ۴ شامل کالاهای ممنوعه مثل لوازم خانگی است که از سال ۱۳۹۷ امکان ثبت سفارش برای آنها وجود ندارد. گروه کالایی ۲۷ گروهی با اولویت ارزی غیرفعال است، یعنی بانک مرکزی منشا ارز این کالاها را تایید نمی نماید. این در شرایطی است که تایید منشا ارز، مهر تایید نهایی ترخیص کالا از گمرک است. در گروه ۴ حدود ۸۰ میلیون دلار کالا پیش از ممنوعیت وارد گمرک شده بود که ترخیص آن متوقف گردید. از اواخر سال قبل و با مصوبه هیات دولت و شرایط تعیین شده، بخشی از کالاهای این گروه ترخیص ولی بخش زیادی با آخر زمان مصوبه در گمرک باقی ماند که در میان آنها هم کالاهای فاسد شدنی وجود داشت.
همینطور از مدت ها قبل بخش قابل توجهی کالا از گروه ۲۷ در زمان قبل ممنوعیت وارد شده بود ولی امکان ترخیص نیافت. لوازم آرایشی و بهداشتی، لوازم التحریر، سیستم تهویه هوا، کیسه فیلتر صنعتی، پارچه رومبلی، ماشین آلات راه سازی، وسایل ورزشی، وسایل جانبی لوازم خانگی، تجهیزات و لباس ایمنی، میوه موز و کمپوت آناناس برخی اقلام، از انواع زیاد کالاهایی هستند که در چارچوب گروه ۲۷ حالا در گمرک مانده اند. این کالاها به گمرک اظهار شده و اغلب تشریفات گمرکی در ارتباط با آنها انجام و تمامی مجوزهای قانونی دریافت و عرضه شده، آماده ترخیص هستند، ولی از آنجایی که دارای اولویت ارزی غیر فعال اند کد رهگیری(ساتا) از جانب بانک برای تائید منشاء ارز آنها صادر نشده و امکان ترخیص قطعی پیدا نکرده اند.
به تازگی مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران از قرار گرفتن ۴۰ میلیون دلار کالاهای گروه ۲۷ در معرض فساد و یا متروکه شدن اطلاع داده بود که البته به تازگی طی جلسه ای با حضور مسؤلان سازمان های مختلف همچون گمرک، بانک مرکزی و وزارت صمت، وضعیت کالاهای گروه ۲۷ تعیین تکلیف شده و صاحبان کالا می توانند برای ترخیص اقدام نمایند.1399/12/13
14:11:13
0.0 / 5
558
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی