گرانی كم بود، محدودیت واردات هم اضافه شد!

گرانی كم بود، محدودیت واردات هم اضافه شد! عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک از اضافه شدن سه مشکل جدید در زمینه تأمین مواد اولیه تولید پوشاک اطلاع داده که همچون آن محدودیت واردات مواد اولیه ای است که تولید داخل آن به اندازه نیاز نیست.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، در سالهای اخیر و بخصوص پس از اعمال تحریم های آمریکا و محدودیت های ارزی، تولیدکنندگان پوشاک بارها نسبت به کمبود و افزایش قیمت مواد اولیه در این صنعت ابراز نارضایتی کرده بودند. اما به نظر می آید پس از انتشار کرونا مشکلات دیگری هم به موارد یاد شده اضافه شده است.
در این رابطه مجید افتخاری در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت تأمین مواد اولیه در سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: وضعیت تأمین مواد اولیه فاجعه است، به صورتی که در سطح کلان سیستم های عجیب و غریبی که نمی خواهم نام مافیایی بر آن بگذارم، وجود دارد. به صورت کلی واحدهای تولیدی در تأمین مواد اولیه مشکل دارند.
حتی به قول وی دولت به صورت "غیرکارشناسانه" واردات بخشی از مواد اولیه را محدود کرده این در شرایطی است که بررسی نشده این مواد مورد نیاز، در داخل تولید می شود یا نه و خود این اقدام سبب افزایش قیمت مواد اولیه شد. اغلب این مواد اولیه که واردات آنها ممنوع شده، یا در کشور تولید نمی گردد یا تولید آنها محدود بوده و نیاز کشور را برطرف نکرده است.
عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک همینطور ضمن اشاره به تأثیر افزایش نرخ ارز بر قیمت مواد اولیه، خاطرنشان کرد: قیمت مواد اولیه تابع نرخ ارز است و حالا تولیدکننده نمی تواند سرمایه در گردش لازم برای تأمین مواد اولیه را ایجاد نماید، چونکه سرمایه تولید کننده نصف و حتی یک سوم شده است.
وی ادامه داد: شیوع کرونا و عدم امکان سفر و تردد هم سبب شده تأمین مواد اولیه وارداتی از راه دور صورت گیرد که کار سختی است. چونکه برای مثال ورود مواد اولیه به کشور از چین ۴۰ روز تا دو ماه طول می کشد.
ازاین رو به قول عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک علاوه بر مشکلات قبلی که در حوزه تأمین مواد اولیه پوشاک وجود داشت، حالا سه مورد یاد شده هم اضافه شده است.
گفتنی است که پیشتر هم انتقاداتی در این حوزه به وزارت صنعت، معدن و تجارت وارد شده بود. برای مثال اوایل سالجاری رئیس اتحادیه تزئینات داخلی ساختمان با بیان اینکه تولید داخل این محصول حدود ۳۰ درصد نیاز بازار را برطرف می کند، از اعمال محدودیت در ثبت سفارش کاغذ دیواری اطلاع داد. همینطور در همین زمان واردات خودکار، ماژیک و غلط گیر ممنوع گردید، اما رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسی، اخطار داد که با عنایت به تولید نشدن غلط گیر و ماژیک، تداوم این وضعیت منجر به کمبود و گرانی آنها می شود.
به تازگی هم محمود خدری، تاجر بخش خصوصی با انتقاد از ناهمانگی در تائید ثبت سفارش، اظهار داشته بود: مثلاً ثبت سفارش یک کالا در یک استان تائید نمی گردد، اما در استان دیگر همان ثبت سفارش با همان کالا و تعرفه تائید می شود که این عدم وحدت رویه بین سازمان صمت استان ها تأمل برانگیز است. یا مثلاً واردات یک نوع کالا برای پشتیبانی از مشابه داخلی آن ممنوع می شود، اما بعضاً می بینیم که افرادی مجوز واردات همان کالا را دریافت کرده، به گمرک آورده، اظهار کرده، بعضاً کد تخصیص هم می گیرند یا منتظر می شوند اتفاقاتی بیفتد و کالای خویش را ترخیص کنند. همینطور در مواردی شاهدیم برخی تعرفه­ های مورد نیاز تولیدکننده­ ها در لیست­ های حمایتی مانند ارز اشخاص یا ارز صادرکننده یا ترخیص درصدی یا ترخیص بدون احتیاج به کد تخصیص نیستند.
منبع:

1400/01/02
13:48:31
0.0 / 5
889
تگهای خبر: بازار , تجارت , تزئین , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی