در گفت وگو با مبل زیبا مطرح شد

از فناوری روز دنیا در كشاورزی عقبیم

از فناوری روز دنیا در كشاورزی عقبیم نایب رییس بنیاد ملی گندمکاران کشور می گوید شعار سال جاری شعار عمیقی است ولی باید دغدغه سیاست مداران پشتیبانی از تولید داخل، ایجاد اشتغال برای جوانان باشد تا بتوانیم با رفع موانع و پشتیبانی ها به شعارها جامعه عمل بپوشانیم.علیقلی ایمانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری، سال ۱۴۰۰ را به نام سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها نام گذاری کرده اند و این شعار باید چراغ راهی باشد تا ما را در عمل به اهدافی که در نظر داریم برساند، اظهار نمود: شعار سال جاری شعار عمیقی است و نباید تنها در سربرگ کاغذ ادارات، جلسات وتربیون ها از آن استفاده نمود. بلکه باید برپایه این شعار هدف گذاری صورت گیرد.

وی افزود: برای مثال در بخش کشاورزی باید مشخص نماییم در کجا هستیم و مقرر است به کجا برسیم. متاسفانه تابحال اقتصاد کشور تکیه بر نفت داشته است ولی باید دغدغه سیاست مداران پشتیبانی از تولید داخل، ایجاد اشتغال برای جوانان باشد تا بتوانیم با رفع موانع و پشتیبانی به شعارها جامعه عمل بپوشانیم.

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور افزود: در سال ۱۳۹۲ حدود ۷میلیون تن گندم وارد کشور کردیم. یعنی با وجود اینکه در کشور گندم کاشته می شد ولی هدف و برنامه منسجمی نبود که برپایه آن مسؤلان ملزومات را تأمین کنند و در اختیار تولیدکنندگان قرار دهند. از آن سال به بعد بنا بر این شد که در گندم خودکفا شویم و مقام معظم رهبری هم بر این مورد تاکید نمودند. به همین جهت هدف گذاری و برنامه ریزی های لازم انجام شد، ملزومات مورد نیاز مشخص شد و موانع هم یکی بعد از دیگری برداشته شد که در نهایت سالهای ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ در گندم خودکفا شدیم.

وی ضمن اشاره به اینکه در وزارت جهاد کشاورزی نقشه راه مشخصی برای تولید محصولات وجود ندارد، اظهار داشت: نیازمند برنامه دقیقی در بخش کشاورزی هستیم که مشخص نماید تولید برپایه نیاز کشور باشد یا صادرات محور؛ یا اینکه به روش سنتی باشد و در صورت نیاز واردات صورت گیرد. پس از مشخص شدن برنامه موانع و پشتیبانی ها روشن می شود. اگر در جایی احتیاج به قانون جدیدی داریم وضع می شود. اگر قوانینی مانع تولید هستند اصلاح خواهند شد. همینطور لازم است سرمایه مازاد افراد به جای مسکن وخودرو در بخش های مختلف تولیدی هدایت شود تا کارآفرینان هم بتوانند از آن منتفع شوند.

ایمانی ضمن اشاره به اینکه با بهره وری پایین در تولید مواجه هستیم، اظهار داشت: افزایش بهره وری نیازمند ملزوماتی است. یکی از موانعی که بر سر راه وجود دارد این است که ما از فناوری روز دنیا در بخش کشاورزی عقبیم. باید بتوانیم از ابزار و ماشین آلات روز دنیا در بخش کشاورزی استفاده نماییم.

وی در انتها اظهار داشت: در حقیقت باید الگوی کشت برای بخش کشاورزی تعیین نماییم و دقیقا کشت برپایه آن صورت گیرد. مازاد محصولات را صادر و برخی محصولات را وارد نماییم تا تعادلی در واردات و صادرات صورت بگیرد. در حقیقت بدون برنامه ریزی شعار به عمل تبدیل نمی گردد و در حد شعار باقی می ماند.

منبع:

1400/01/10
00:33:21
0.0 / 5
662
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی