رایزنی برای واگذاری ۱۵۰۰ خودروی متروكه به مناطق آزاد

رایزنی برای واگذاری ۱۵۰۰ خودروی متروكه به مناطق آزاد در جریان تعیین تکلیف اموال موجود در انبارهای سازمان اموال تملیکی، پیشنهاد و مکاتباتی درباره واگذاری 1500 خودروی متروکه و بلاتکلیف در این سازمان به مناطق آزاد صورت گرفته اما هنوز نتیجه نهایی آن مشخص نشده است.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، در اواخر سال قبل بود که رئیسی - رئیس قوه قضائیه - موضوع تعیین تکلیف اموال مانده در انبارهای سازمان اموال تملیکی را مورد تاکید قرار داده و با اشاره به گزارش دادستان کل کشور درباره بلاتکلیفی اموال مردم و دولت بر اقدام هرچه سریع تر در این رابطه تاکید نمود.
در میان کالاها و اموالی که متروکه و یا قاچاق اعلام و برای تعیین تکلیف به سازمان اموال تملیکی سپرده شده است، تعدادی خودرو وجود دارد که از سالهای قبل وارد و در گمرک دپو شده اما بهر دلیلی همچون عدم داشتن ضوابط استاندارد یا ممنوعیت های مربوط به واردات خودرو از ترخیص آنها ممانعت شده و حتی در دوره هایی که باتوجه به مصوبه هیات وزیران فرصتی برای تعیین تکلیف حدود ۱۲ هزار خودروی دپو شده در گمرک برقرار شد امکان ترخیص پیدا نکرد.
این ها همان خودروهایی است که در سال قبل حواشی بسیاری داشت و حتی بحث غیر استاندارد بودن بنز، بی ام دبلیو و یا پورشه های موجود در میان آنها مطرح بود و دستگاه های مربوطه به توافقی در مورد تعیین تکلیف آنها نرسیده بودند.


پیشنهاد سازمان اموال تملیکی برای واگذاری ۱۵۰۰ خودرو به مناطق آزاد


اما در جریان الزام سازمان اموال تملیکی برای تعیین تکلیف کالاهای موجود در انبارهای خود موضوع این خودرو ها مورد توجه قرار گرفته و پیشنهاد واگذاری ۱۵۰۰ خودرو به مناطق آزاد مطرح گردیده است.

بررسی های ایسنا نشان میدهد که در اواخر اسفندماه سال قبل، سازمان اموال تملیکی طی مکاتبه ای با دبیر شورای عالی مناطق آزاد پیشنهاد می دهد برای جلوگیری از خروج ارز از کشور و همین طور استفاده بهینه از حدود ۱۵۰۰ دستگاه انواع خودروی دپو شده در سازمان اموال تملیکی شرایطی را برای فروش و شماره گذاری این وسایط نقلیه در مناطق آزاد تعیین و اجرائی کند.


شرایط خاص خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی و آمریکایی
اما باتوجه به این که در میان این خودرو ها، خودرو های با ممنوعیت ورود آمریکایی و همین طور بالای ۲۵۰۰ سی سی قرار داشته و یا در مواردی با ضوابط استاندارد مغایرت دارد، برای واگذاری باید این موانع برطرف شود.
از ین جهت، دبیر شورای عالی مناطق آزاد طی مکاتبه ای با معاون اول رئیس جمهور اعلام می کند که به دنبال پیشنهاد سازمان اموال تملیکی برای واگذاری خودرو های متروکه و قاچاق به شرط استفاده از مناطق آزاد تجاری و صنعتی، لازم است در مصوبه سال ۱۳۹۶ مربوط به محدودیت های واردات خودرو برای این مساله اصلاحاتی انجام شود؛ بطوریکه موضوع تعیین تکلیف و فروش وسائل نقلیه رسوبی دپو شده در سازمان اموال تملیکی که حسب مقررات ضبط شده است بمنظور تعیین تکلیف در محدوده مناطق آزاد مشمول مقررات این مصوبه نباشد.
همین طور مصوبه اینگونه اصلاح گردد که موضوع شماره گذاری این خودرو ها نیز مشمول هیچ نوع محدودیت و ممنوعیتی از جهت تاریخ تولید و ساخت نشده و پلاک شوند.
این پیشنهاد جهت بررسی به کمیسیون اقتصادی دولت ارجاع شده است اما در همین جریان موضع گمرک که به وزارت امور اقتصاد و دارایی اعلام شده است این بوده که در ارتباط با تعیین تکلیف خودرو های رسوبی و دپو شده در سازمان اموال تملیکی باید موضوع ممنوعیت واردات خودرو های سواری با حجم موتور بالاتر از ۲۵۰۰ سی سی و ممنوعیت خودرو های دارای برند، ذینفع و ساخت آمریکا مورد توجه قرار گیرد و خارج از آن گمرک مخالفتی نخواهد داشت.

فعلا جریان تعیین تکلیف این ۱۵۰۰ خودرو و واگذاری آن در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مورد بررسی قرار دارد و نتیجه نهایی آن معین نیست ولی این که باتوجه به ممنوعیت های موجود تکلیف خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی و آمریکایی چگونه مشخص خواهد شد یا این که چرا هم اکنون فقط خودرو ها امکان واگذاری در مناطق آزاد و ویژه را داشته و شرایط ورود به کشور را ندارند، مورد توجه است.

این در حالیست که در چند سال اخیر به دلایلی خصوصاً محدودیت های ارزی واردات خودرو ممنوع شده و همین طور طبق ضوابط واردات خودرو امکان ورود خودرو های بالای ۲۵۰۰ سی سی و آمریکایی که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است، وجود ندارد.
در جریان این ممنوعیت ها مناطق آزاد نیز مستثنی نیست و با وجود اعلام نیازی که این مناطق برای نوسازی ناوگان حمل و نقل خود داشته و حتی پیشنهاداتی برای ورود خودرو به این مناطق صورت گرفت هنوز موافقتی با آن نشده است.
1400/01/29
14:23:17
0.0 / 5
454
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی