مدیرعامل اتحادیه مرغداران خوزستان مطرح كرد

كمبود مرغ فعلی، ناشی از كاهش جوجه ریزی اسفند

كمبود مرغ فعلی، ناشی از كاهش جوجه ریزی اسفند به گزارش مبل زیبا خوزستان مدیرعامل اتحادیه مرغداران خوزستان اظهار داشت: مرغ های موجود در بازار امروز حاصل جوجه ریزی های اسفندماه است؛ در جوجه ریزی های اسفندماه کاهش ۲۰ درصدی به وجود آمد که نتیجه این کاهش، کم شدن میزان تولید در بازار شده است.شهریار شایسته در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به افزایش میزان سرانه مصرف گوشت مرغ اظهار نمود: به دلیل افزایش قیمت سایر مواد پروتئینی، بیشتر مردم به مصرف مرغ روی آورده اند و الان سرانه مصرف سالانه گوشت مرغ برای هر نفر، ۲۷ کیلوگرم است.

وی در مورد علل آشفتگی در بازار مرغ، اظهار داشت: وزارت خانه های مربوطه به علت اعلام قیمت های دستوری برای مرغ و وارد کردن فشار به تولیدکنندگان این وضعیت را به وجود آوردند. در آبان ماه سال ۹۹ قیمت تمام شده مرغ برای تولیدکننده حدود ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان بوده است و قیمت مصوب شده برای مرغ در آن زمان، ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان در نظر گرفته شده بود.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران خوزستان اضافه کرد: قیمت های دستوری اعمال شد و اعمال فشار به تولیدکنندگان مرغ، باعث دلسرد شدن و کاهش میزان تولید مرغ در کشور شد.

شایسته اظهار داشت: مرغ های موجود در بازار امروز حاصل جوجه ریزی های اسفندماه است؛ در جوجه ریزی های اسفندماه کاهش ۲۰ درصدی به وجود آمد که نتیجه این کاهش، کم شدن میزان تولید در بازار شده است.

وی خاطرنشان کرد: قیمت جوجه یک روزه از ۴ هزار تومان به بالای ۷ هزار تومان افزایش پیدا کرده است و این قیمت با نرخ ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام شده برای مرغ زنده همخوانی ندارد و قیمت تمام شده برای مرغدار، به مراتب بیشتر است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران خوزستان اضافه کرد: قیمت ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان برای نرخ جوجه ۴ هزار تومانی بوده است و هم اکنون با افزایش قیمت جوجه به بالای ۷ هزار تومان، قیمت مرغ زنده احتیاج به بازبینی دارد.

شایسته در مورد مشکلات به وجود آمده در تولید مرغ اظهار داشت: باآنکه میزان نهاده دامی تخصیص یافته از سوی سازمان جهاد کشاورزی کافی است اما مرغدار باید نهاده های دامی را پیش از جوجه ریزی تحویل بگیرد؛ نهاده های دامی با یک ماه تاخیر به دست مرغداران می رسند و مرغداران به ناچار مجبور به تهیه نهاده های دامی از بازار آزاد می شوند.

وی اظهار داشت: زمان تخصیص یافتن نهاده های دامی به مرغداران و تاخیر در ارسال آن، مناسب نمی باشد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران خوزستان اضافه کرد: مرغداران، امنیت شغلی ندارند و با سه مشکل عمده شامل قیمت دستوری برای مرغ، افزایش قیمت جوجه یک روزه و عدم تخصیص نهاده های دامی در زمان مناسب مواجهند که تمامی این موارد، سبب کاهش میزان تولید مرغ شده است.

شایسته ضمن اشاره به اینکه ظرفیت تولید مرغ در استان خوزستان به میزان کافی وجود دارد، خاطرنشان کرد: اگر این مشکلات برطرف شوند، بطور قطع مشکلات تولید مرغ در سرتاسر کشور مرتفع خواهد شد و میزان تولید، افزایش خواهد یافت.

وی ضمن اشاره به میزان نیاز روزانه مرغ برای استان خوزستان اظهار داشت: با عنایت به میزان مصرف سرانه مرغ و تراکم جمعیتی استان خوزستان، روزانه ۳۰۰ تا ۳۵۰ تن مرغ برای استان خوزستان نیاز است؛ به علت افزایش سرانه مصرف مرغ باید میزان تولید مرغ افزایش می یافت اما به علت مشکلات ذکرشده، این افزایش در تولید محقق نشد.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران خوزستان ضمن اشاره به میزان تولید مرغ در استان، اضافه کرد: هم اکنون حدود ۲۰۰ تن مرغ به صورت روزانه وارد بازار استان خوزستان می شود.

شایسته با تکیه بر احتیاج به افزایش نظارت بر حمل مرغ از درب کشتارگاه ها تا بازار اظهار داشت: وضعیت حمل مرغ های خارج شده از کشتارگاه ها نیازمند نظارت بیشتری است تا مرغ کشتار روز با تعادل بیشتری به دست مصرف کنندگان برسد.

وی ضمن اشاره به ممنوع بودن فروش مرغ زنده غیر از کشتارگاه ها، اضافه کرد: مرغ زنده مستقیما از مرغداری ها به کشتارگاه ها برای ذبح منتقل می شود تا بعد از آن به دست مصرف کننده برسد و فروش مرغ زنده غیر از کشتارگاه ها، غیرقانونی می باشد.

منبع:

1400/02/01
21:41:21
0.0 / 5
207
تگهای خبر: امنیت , بازار , تولید , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی