معاون وزیر جهاد كشاورزی خبر داد:

تولید بذور هیبرید در موقوفات آستان مقدس شاهچراغ (ع)

تولید بذور هیبرید در موقوفات آستان مقدس شاهچراغ (ع) فارس معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی از انعقاد تفاهمنامه بین مدیریت حرم حضرت شاهچراغ (ع)، بخش خصوصی و سرمایه گذار خارجی اطلاع داد و اظهار داشت: بر مبنای تفاهمنامه مذکور بذور هیبرید سبزی و صیفی در دو هکتار از اراضی این حرم مطهر تولید می شود.


محمدمهدی برومندی در مسافرت به استان فارس با اشاره به اینکه سالانه ۷۷۰ میلیون عدد بذر هیبرید برای گلخانه های کشور مورد نیاز است و حداکثر ۳۰ میلیون عدد در داخل تولید می شود، اظهار داشت: وزیر جهاد کشاورزی به خودکفایی در این امر تاکید دارد.
به گزارش مبل زیبا به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس، او با اشاره به اینکه بسترهای لازم برای تولید بذر هیبرید فراهم گشته است، تصریح کرد: با عنایت به پتانسیل های استان فارس تولید بذر از این استان شروع شده است و امیدواریم با کمک های فنی و اعتباری در نظر گرفته شده، در سایر استان ها هم انجام و به یک نهضت در باغبانی تبدیل گردد.
خشکسالی تهدیدی جدی برای انجیر استهبان
برومندی با اشاره به اینکه استان فارس ویترین باغبانی کشور و با تولید سالانه ۳.۵ میلیون تن محصولات باغی رتبه اول در کشور دارد، اظهار نمود: این استان در زمینه محصولات باغی بسیار حائز اهمیت و مورد توجه است.
او ضمن اشاره به اینکه در سال زراعی جاری سرمازدگی و خشکسالی به محصولات زراعی و باغی استان فارس خسارت جبران ناپذیری زد، بیان نمود: خسارت خشکسالی به انجیرستان های دیم استهبان و نی ریز از دغدغه های جدی است که در این سفر از نزدیک بررسی و تمهیداتی در این حوزه اندیشیده شد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی همینطور از تهیه بسته علمی، فنی و اقتصادی به منظور حفظ و احیای باغ های انجیر سخن گفت و اضافه کرد: در ایستگاه تحقیقات انجیر استهبان برآوردهای فنی و تحقیقاتی در این حوزه انجام و نسخه علمی تهیه شده است.
به گفته برومندی، آبیاری تکمیلی، ایجاد سایبان، مالچ پاشی و تخصیص اعتبار به اصلاح و احیای باغ های انجیر همچون تمهیدات علمی و فنی است.
او با اشاره به اینکه استان فارس در شمار استان های گرفتار خشکسالی قرار دارد، اظهار نمود: انتظار داریم که با مساعدت وزارت کشور و مدیریت بحران استانداری در زمینه اقتصادی به باغداران خسارت دیده از خشکسالی کمک گردد تا علاوه بر حفظ تولید به توسعه پایدار بخصوص در زمینه محصول بسیار مهم و استراتژیک انجیر دست یابیم.
۳۷ باغ مادری تولید نهال گواهی شده در کشور ایجاد می شود
معاون وزیر جهاد کشاورزی، تولید نهال سالم، گواهی شده و عاری از ویروس را از برنامه های این وزارت خانه برشمرد و اضافه کرد: برای ایجاد ۳۷ باغ مادری در کشور آگهی عمومی انتشار یافته است تا با مشارکت بخش خصوصی و عمومی مساله نهال در کشور حل شود و مراحل قانونی برای انتخاب افرادی که باید این اقدام مهم را انجام دهند در حال پیگیری است.
برومندی با اشاره به اینکه پنج باغ مادری برای تولید نهال گواهی شده در استان فارس ایجاد می شود، اظهار داشت: این استان قطب مهم تولید نهال گواهی شده برای همه استان های جنوبی کشور خواهد بود.
او با اشاره اینکه سالانه بالغ بر یک و نیم میلیون تن مرکبات در استان فارس تولید می شود و زوال مرکبات تهدیدی برای باغ های این استان است، اظهار نمود: برای اولین بار مهم ترین مرکز تولید نهال گواهی شده مرکبات در ایستگاه تحقیقات شهرستان داراب ایجاد می شود که بیشتر از سه میلیارد تومان اعتبار اولیه به این امر اختصاص داده شده است.
این مقام مسئول، ایجاد مرکز کشت بافت در شهرستان جهرم را از دیگر برنامه ها به منظور توسعه باغبانی دانست و اضافه کرد: در این شهرستان به صورت خاص برای تولید نهال خرما از راه کشت بافت سرمایه گذاری بسیار سنگین شده است و بعنوان قطب بسیار مهم کشور در آینده خواهد بود.
او ضمن اشاره به اینکه یکی از باغداران نی ریزی متقاضی تولید نهال گواهی شده است، بیان نمود: در این سفر شرایط نهالستان بررسی گردید.
رشد بسیار چشم گیر اعتبارات بخش باغبانی کشور
به گفته وی، اعتبارات بخش باغبانی کشور در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ در مقایسه با سال قبل بیشتر از ۲۵۰ درصد رشد داشته و این رشد بسیار چشم گیر است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی همینطور اظهار داشت: با افزایش این اعتبارات برنامه های بهتری برای توسعه باغبانی کشور و استان فارس بعنوان استان پیشرو در این حوزه خواهیم داشت.
او با اشاره به اینکه باغبانی قابل قبول، توسعه یافته و اقتصادی با تولید محصولات ارگانیک و تجاری در دستور کار قرار دارد، یادآور ش: سال جاری روند صادرات محصولات باغبانی رشد بهتری خواهد داشت، چون که بیشتر زیرساخت های لازم فراهم گشته است.1400/02/21
22:14:08
0.0 / 5
426
تگهای خبر: اقتصاد , بودجه , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی