در نشست میزگرد مهر مطرح شد؛

میراث فرهنگی شاهرود حفظ شود

میراث فرهنگی شاهرود حفظ شود نشست فعالان و دوست داران میراث فرهنگی شهرستان شاهرود با محوریت نگهداری بافت قدیمی و هسته فرهنگی با حضور کارشناسان و اساتید دانشگاه و اصحاب رسانه اجرا شد.به گزارش مبل زیبا به نقل از مهر، فعالان میراث فرهنگی، اساتید دانشگاه، کارشناسان و اصحاب رسانه با محوریت راهکارهای ارتقا و نگهداری بافت تاریخی و قدیمی شهر شاهرود، بهره برداری از میراث فرهنگی و هسته مرکزی شهر میزگردی را به میزبانی تکیه تاریخی برنجی شاهرود برگزار کردند.
در این جلسه پیرامون مباحثی مانند تخریب مسجد تاریخی امام حسن (ع)، ضرورت نگهداشت کوچه ۴۰ پیچ در بین بافت تاریخی شهر شاهرود، انتقال مفاهیم فرهنگی به نسل جوان، راهکارهای بهره برداری اقتصادی از بافت تاریخی و فرهنگی شاهرود با حضور کارشناسان امر عنوان شد.
میراث فرهنگی ماهیت یک منطقه است
نویسنده و فعال حوزه میراث فرهنگی با اعلان اینکه میراث فرهنگی در حقیقت ماهیت یک شهر و جامعه شمرده می شود، اظهار داشت: ۳۰ سال پیش در شهر شاهرود طرح بهره برداری از باغ شهر به مثابه یکی از یگانه ترین طرح های میراث فرهنگی کشور با حضور مسئولان امر مورد پیگیری قرار|گرفت اما در نهایت این طرح رها گردید و متأسفانه خون دل های فعالان میراث فرهنگی این شهر نتیجه نداد که نشان میدهد شاهرود با وجود ظرفیت هایی که دارد، نیاز به دلسوزانی در زمینه میراث فرهنگی دارد.
محمد مهدی قان بیگی با اعلان اینکه باید راهی پیدا کرد تا اهمیت بافت تاریخی و فرهنگی شهر مسئولانه بیان شود، اشاره کرد: آموزش و آگاهی مردم و آشنایی آنها با ظرفیت های فرهنگی یک شهر در زمره الزامات ترویج میراث فرهنگی شمرده می شود چونکه مردم در این عرصه اولویت دارند و نباید چندان به اقدامات مسئولان دل بست.
وی با اعلان اینکه فردی که در زمینه میراث فرهنگی مسئولیتی می گیرد باید با مسائل آشنا باشد، اضافه کرد: شاهرود دارای تپه چخماق با قدمت هشت هزار ساله است اما در کنار آن برای چند تن گندم، کشاورزی گسترده ای در این منطقه رواج دارد و علت آن هم این است که مردم بومی اطلاعی از ارزش های آن ندارند. گاهی مسئولان اقداماتی می کنند که گویا در گوش هایشان سرب وجود دارد و صحبت دلسوزان را نمی شنوند پس باید از ظرفیت های شهری کمک گرفت تا مسئولان را نسبت به داشته های فرهنگی باخبر ساخت.

۴۰ پیچ نگهداری شود
فعال حوزه میراث فرهنگی شاهرود و متصدی موزه آب نیز با اعلان اینکه میراث فرهنگی نامه شهرداری را برای تعریض کوچه ۴۰ پیچ شاهرود که در زمره بافت تاریخی و بسیار ماندگار شهر شمرده می شود، امضا نموده است، اظهار داشت: فقط چند شهر در کشور مانند اصفهان، تهران و.. هستند که کوچه آشتی کنان یا کوچه ای باریک مانند ۴۰ پیچ شاهرود دارند که با دشواری دو نفر از کنار هم عبور می کنند حال آنکه بجای بهره برداری از این بافت باارزش دستور تعریض آن داده شده است.
عبدالحسین برنجی با اعلان اینکه بافت تاریخی شاهرود دارای ارزش تاریخی و فرهنگی بسیاری است، بیان داشت: شاهرود دارای بافت ارزشمندی است که دو ارزش تاریخی و مذهبی دارد و در یک محله به میزان چهار هکتار بین ۵۰ تا ۵۵ مکان مذهبی همچون حسینیه، منبرخانه، تکیه و… وجود دارد که در نوع خود یگانه شمرده می شود و می بایست از آن به خوبی بهره برداری نمود.
وی با اعلان اینکه تخریب مسجد تاریخی امام حسن عسکری (ع) یکی از مسائلی بود که با کج سلیقگی توسط مسئولان غیر بومی صورت گرفت، اضافه کرد: طبق نامه معاونت ریاست جمهوری تخریب این مسجد غیرقانونی شمرده شده و اداره اوقاف می بایست آجر به آجر عیناً مسجد را باردیگر بازسازی کند اما در این بین هزینه های سنگینی به شهر و بافت تاریخی شاهرود وارد شد که مسئولان می توانستند جلوی آنرا بگیرند.
شاهرود مهد سفال و فرهنگ
این فعال حوزه میراث فرهنگی با اشاره به این که لالجین همدان پایتخت سفال ایران است اما به سبب داشته های شاهرود مانند سفال خاکستری دیرینه، این شهر می تواند مهد سفال کشور شود، اشاره کرد: اساتید بنام حوزه سفال مانند قان بیگی، رضا نوری، هوتن، فرتاش و… در این شهرستان فعالیت دارند اما سوال اصلی اینجا است که چند درصد از مردم شاهرود آثار این اساتید را در منزل دارند پس باید در نظر داشت که مردم نیز در ترویج میراث فرهنگی نقشی حیاتی دارند.
محمد رضا مجاهدی مدرس معماری دانشگاه آزاد شاهرود و مسئول کمیته شهر انسان محور این شهرستان نیز در این جلسه ضمن طرح این پرسش که چگونه می توان از بافت تاریخی یک شهر از لحاظ فرهنگی و حتی اقتصادی بهره مند شد، اظهار داشت: یکی از اقداماتی که می تواند در حوزه حفظ میراث فرهنگی مؤثر باشد این است که ما بتوانیم راهکارهایی را پیدا نماییم که مالکان خانه های قدیمی در مرمت و نگهداری آنها بکوشند.
وی اضافه کرد: مالکان شخصی خانه ها به سبب مسائل و مشکلات اقتصادی حق دارند که بعضاً خانه ها را فروخته یا تخریب کنند پس باید راهکاری را یافت که هم انگیزه هایی برای مالکان پدید آید و هم بتوانیم از تخریب یک بنای تاریخی که قدمت و فرهنگ شهرمان را تضمین می نماید، جلوگیری کرد. امروزه متأسفانه مسائل و مشکلات اقتصادی بعضاً مالکان را به سمت تخریب یا فروش سوق می دهد پس این بافت باارزش شهری در بستر تاریخ و روز مرگی از دست می رود.

مطالبه و پیگیری مردمی مؤثر است
عضو سابق شورای شهر و انجمن مهندسان نیز در این جلسه با اعلان اینکه یکی از اشکالات شاهرود بلاتصدی بودن آنست، اظهار داشت: مدت ها است که مسئولان این شهر بومی نیستند و اگر نگاهی به دهه های اخیر داشته باشیم فقط یک فرماندار بومی در این شهرستان حضور داشت که البته او هم اصالتی از میامی داشت و نه شاهرود؛ پس یکی از اشکالات این است که ما از مسئولان بومی محروم هستیم در نتیجه شهر بلاتکلیف می شود.
احمد شریعتمدار تهرانی با اعلان اینکه تخریب مسجد تاریخی امام حسن (ع) به سبب فقدان ایمنی یک بهانه بود برای اینکه همین امروز در صورت وقوع زلزله ۹۰ درصد بافت مذهبی و تاریخی شهر شاهرود زودتر از مسجد امام حسن (ع) فرو می ریزد، بیان داشت: متأسفانه در حوزه نگهداری از بافت تاریخی شهر شاهرود اقدامات خوبی صورت نگرفته است از طرف دیگر مالکان بافت قدیمی شهر به سبب غم نان و مسائل اقتصادی مجبور به فروش یا تخریب و ساخت و ساز در بافت تاریخی هستند در نتیجه باید اقدامی عاجل در حوزه نگهداشت بافت تاریخی و فرهنگی شهرستان صورت داد.
وی با اشاره به شائبه تخریب کوچه ۴۰ پیچ، اضافه کرد: مطالبات مردمی باید شکل گیرد تا بتوانیم بافت تاریخی شهر را حفظ نماییم بر طبق قانون اگر مردم نگذارند شهرداری حتی نمی تواند دست به دیوار خانه ها بزند چه برسد به کلنگ و اگر بخواهد بخشی را تخریب کند می بایست بصورت مستقیم از وزیر کشور دستور بگیرد در نتیجه برای حفظ بافت تاریخی ایجاد یک مطالبه و پیگیری مردمی می تواند بسیار مؤثر باشد از طرف دیگر باید خانه ها و بافت تاریخی شهر شاهرود شناسایی و بتوانیم برای احیای آنان سرمایه گذار جذب نماییم.
ضرورت ترویج نگاه گردشگری
رئیسی دانش آموخته رشته گردشگری نیز در این جلسه طی سخنانی با اعلان اینکه بافت تاریخی شاهرود کاربری هایی مانند میزبانی از رویدادهای فرهنگی مانند تئاتر، نمایشگاه و… و همین طور گردشگری را می تواند داشته باشد، اظهار داشت: نکته نخست به سبب فقدان نگاه درست به این نوع کاربری در شاهرود غیرقابل بهره برداری است اما در حوزه گردشگری باتوجه به بافت باارزش شهر شاهرود می توان اقدامات بی نظیری را با نوشتن طرح های توجیهی و اقتصادی انجام داد.
این فعال گردشگری با اعلان اینکه جوانان بسیاری در زمینه شهر انسان محور در برنامه های محله گردی تک تک خانه های قدیمی شاهرود را ثبت و مشخصات آنرا مورد بررسی قرار داده اند اما می بایست مورد حمایت قرار گیرند، بیان داشت: پژوهش هایی در شاهرود انجام شده که پتانسیل های خوبی در حوزه میراث فرهنگی شمرده می شود و می توان با تاکید بر آنها و نوشتن طرح های گردشگری پول های خوبی را به شهر سرازیر کرد.
وی اضافه کرد: باید مسیرهایی در شهر باتوجه به بافت تاریخی تعیین شود که گردشگران چیزی فراتر از آنچه در شهر خودشان می بینند در شاهرود به تماشا بنشینند از طرف دیگر بواسطه اقلیم و پهناوری شاهرود و فاصله بین اقلیم ها، جاذبه های گردشگری درون شهری فرصت مناسبی است تا گردشگران به درون شهر آمده و در کنار توجه به بافت فرهنگی در این شهر پول خرج کنند.

کارهای مهمی در زمینه میراث فرهنگی شده است
مدرس دانشگاه و کارشناس حوزه معماری و مرمت نیز در این جلسه ضمن اشاره به اقدامات شایان ذکری که در زمینه شناسایی و نقشه برداری از بازار و بافت تاریخی شهر شاهرود صورت گرفته است، اظهار داشت: شاهرود دارای ظرفیت های عظیمی است اما متأسفانه خیلی از اقداماتی که صورت گرفت مورد حمایت مردم و مسئولان قرار نگرفت برای مثال در سالهای دهه ۶۰ که موزه شاهرود بعنوان اولین موزه عرضه شد، طرح باغ موزه برای اولین بار مطرح شده بود اما متأسفانه مورد حمایت قرار نگرفت.
مجید ابوالفضلی با اعلان اینکه موزه شاهرود در حالی در سال ۶۵ تا ۶۷ ایجاد و افتتاح شد که بعضاً حتی درباره بلیط آن هم بحث بود، ابراز کرد: انتظار پشتیبانی از طرح های حوزه میراث فرهنگی و مسئولان در زمره مسائلی هستند که می تواند از طرح های حوزه نگهداشت و ارتقای میراث فرهنگی حمایت کند.
وی اضافه کرد: کم کاری در زمینه میراث فرهنگی فقط در زمینه مسئولان نبوده بلکه مردم نیز مقصر هستند، اضافه کرد: داستان اقداماتی که در زمینه میراث فرهنگی صورت می گیرد روایتی غم بار است چونکه این دست اقدامات می بایست با همراهی و حمایت مردم و مسئولان همراه شوند.
مطالبات مردمی تقویت شود
کرامتی از دیگر فعالان حوزه معماری و میراث فرهنگی نیز در سخنانی کوتاه مطالبات مردمی در زمینه میراث فرهنگی را دارای اهمیت دانست و اظهار داشت: جمع پیگیر مسائل شهری و میراث فرهنگی به ویژه بافت تاریخی می بایست از یک جمع نخبگان دارای وزن تعیین شوند تا بتوانند در حوزه مطالبه گری اقدامات فاخری را به عرصه برسانند و جلوی هوچی گرانی که ورشکسته های سیاسی شهرمان محسوب می شوند بایستند.
در این جلسه از نامه ای که در آن معاونت رییس جمهور خطاب به رییس اوقاف کشور درباب بازسازی عیناً مسجد تاریخی امام حسن (ع) شاهرود تذکر داده شده بود رونمایی گردید همین طور امضای نامه ای در پشتیبانی از نگهداری بافت تاریخی باارزش شاهرود توسط اعضا، از دیگر بخش های این میزگرد بود.

1400/05/04
10:02:46
0.0 / 5
175
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , پایتخت , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی