جزییات واردات مرغ

جزییات واردات مرغ با وجود مصوبه دولت در ارتباط با مجوز واردات حدود 170 هزار تنی مرغ با ارز 4200 تومانی جهت تنظیم بازار، امسال فقط حدود 11 هزار تن واردات صورت گرفته است.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، پس از آن که در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ بازار مرغ گرفتار نوسان شدید شده و تا ۱۲۰ درصد هم افزایش قیمت داشت، دولت برای تامین ذخائر و تنظیم مصوباتی در ارتباط با واردات مرغ با بهره گیری از ارز ۴۲۰۰ تومان داشت، این در حالیست که از مدت ها قبل مرغ از فهرست ارز ترجیحی کنار رفته و واردات آن با ارز نیمایی صورت می گرفت.

بر این اساس در اواخر اسفند ماه، هیات وزیران مصوب کرد که شرکت پشتیبانی امور دام مجاز به واردات تا ۵۰ هزار تن گوشت مرغ با ارز ترجیحی باشد. پس از آن امسال و در خرداد ماه بود که بار دیگر هیات وزیران مصوبه ای برای واردات مرغ داشت که این دفعه مجوز واردات ۱۲۰ هزار تن با ارز ترجیحی را صادر کرد.
اما بررسی آمار گمرک ایران نشان میدهد از شروع سال جاری تا نیمه تیر ماه ۱۱.۲ هزار تن مرغ به ارزش ۲۲.۳ میلیون دلار وارد کشور شده است در صورتیکه در زمان مشابه سال قبل ۴۴ تن به ارزش ۷۹.۱ هزار دلار وارد شده بود.
واردات مرغ در مدت مورد بررسی حداقل ۲۵ هزار درصدی از لحاظ وزنی و ارزشی نسبت به پارینه افزایش دارد. این در حالیست که در سال قبل باتوجه به تامین واردات مرغ در داخل کشور وارداتی از این محصول بطور قابل توجه صورت نگرفته بود.
با این حال معین نیست تمام این مرغی که امسال وارد شده آیا برمبنای همان مصوبه و با ارز ترجیحی بوده یا به نحو دیگری صورت گرفته است که به احتمال فراوان مربوط به مصوبه هیات دولت خواهد بود که در این حالت با وجود مجوز واردات ۱۷۰ هزار تنی جهت تنظیم بازار ظاهرا حدود ۱۱ هزار تن فقط وارد شده است.1400/05/11
12:39:50
0.0 / 5
176
تگهای خبر: بازار , دلار , دولت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی