رئیس اتاق بازرگانی ایران:

محصولاتی را تولید می نماییم که جهان دور می ریزد!

محصولاتی را تولید می نماییم که جهان دور می ریزد! به گزارش مبل زیبا رئیس اتاق بازرگانی ایران می گوید تصمیمات غلط و نبود راهبرد روشنی برای آینده اقتصادی کشور، سبب شده تولید و تولیدکنندگان ایرانی از پیوستن به روند جهانی باز بمانند.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، هفدهمین نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران امروز(یک شنبه) در محل این اتاق برگزار گردید. سید رضا فاطمی امین – وزیر صنعت، معدن و تجارت – میهمان این نشست پارلمان بخش خصوصی بود و اعضای اتاق به بهانه حضور او، بخش هایی از دغدغه های اقتصادی بخش خصوصی را مطرح نمودند.
غلامحسین شافعی – رئیس اتاق بازرگانی ایران – در این جلسه به هزینه های تحمیلی دولت به بخش خصوصی اشاره نمود و اظهار داشت: انتظار ما از دولت جدید این است که هزینه های مبادله را کاهش بدهد. متاسفانه تولید و بخش های مولد با هزینه های سنگینی مواجهند که در نبود یک بازار رقابتی و اصرار بر قیمت گذاری دستوری به ضرر و زیان آنها منجر می شود.
وی با تکیه بر این که تصمیمات در عرصه تولید باید بر مبنای ارزیابی های دقیق باشد، توضیح داد: متاسفانه در سالهای گذشته، برخی تصمیمات یک شبه و بدون کارشناسی هزینه ها را بسیار افزایش داده و انتظار از دولت جدید این است که راهی برای پیشگیری از اتخاذ این تصمیمات پیدا کند. با عنایت به روند طولانی اتخاذ این تصمیم ها، ما شاهد آن هستیم که صنعت ایران از فن آوری روز جهان دور مانده و امروز ما برخی کالاها را تولید می نماییم که جهان یا درحال دور ریختن آنها است یا بهینه کردن آنها را شروع کرده است.
شافعی ضمن اشاره به ضرورت درک دقیق مفهوم توسعه اقتصادی در ایران، بیان نمود: ما به جای آنکه به توسعه تولید بپردازیم به دنبال افزایش تعداد واحدهای تولیدی بوده ایم. این در شرایطی است که باید جامعه صنعتی ما با تفکر جدید و جهانی وارد عمل شود و تولید رقابتی در برنامه ها قرار گیرد.
او در بخشی از سخنان خود، به عضویت دائمی ایران در سازمان شانگهای اشاره نمود و آنرا مهم ترین رخداد سیاسی خارجی، بعد از توافق مشارکت راهبردی جامع با چین دانست که بعد از ۱۵ سال کوشش محقق شده است.
رئیس پارلمان بخش خصوصی دراین باره اظهار داشت: نکته قابل تأمل آن است که در حوزه اقتصادی تمام اعضایی سازمان همکاری شانگهای در سازمان تجارت جهانی عضویت دارند و نظام های بین المللی را پذیرفته اند از این رو چالش اصلی ایران برای بهره گیری از فرصت های اقتصادی ناشی از عضویت در این نهاد، وضعیت پیچیده روابط این کشورها با هسته اقتصادی، سیاسی و بین المللی است، چونکه ایران تحت شدیدترین نظام تحریم تاریخی قرارگرفته است.
در ادامه این نشست، علیرضا کلاهی، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران به تولید ناخالص داخلی و یک سوم شدن آن نسبت به دوران پس از جنگ تحمیلی اشاره نمود و اظهار داشت: از آغاز دهه ۸۰ با شعار اقتصاد آزاد، عملکردی داشتیم که در نتیجه آن شاهد افت صنایع ساخت محور هستیم و صنایع منابع محور رشد پیدا کرد. دراین بین محدود شدن بازار صادرات، کاهش کیفیت مشاغل و چالش هایی از این دست صورت گرفت.
این فعال اقتصادی بخش عمده مشکلات امروز صنایع را کاهش قدرت رقابت پذیری کالاهای تولیدی دانست و خاطرنشان کرد: لازم است در بخش های اولویت دار، سرمایه گزاری نموده و مشوق های صادراتی را مجدد احیا نماییم.
بهرام شکوری، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران و فعال حوزه معدنی از جایگاه ویژه مواد معدنی در اقتصادهای دنیا سخن گفت و خاطرنشان کرد: مواد معدنی می تواند جایگزین مناسبی برای نفت و درآمدهای ناشی از صادرات آن باشد.
او بر آزادسازی اطلاعات و پهنه ها تاکید کرد و توجه به معادن کوچک و متوسط را خواهان شد چونکه اهمیت بالایی دارند. نگاه های حمایتی از این حوزه خواسته دیگری بود که از جانب این فعال اقتصادی عنوان شد.
حسین سلاح ورزی، نایب رییس اتاق ایران به آمایش صنعتی و معدنی اشاره و برای همکاری در این بخش اعلام آمادگی کرد و اظهار داشت: علاوه بر مبحث آمایش صنعتی، ساماندهی زنجیره ارزش در اقتصاد ایران باید ملاک عمل قرار گیرد. امروز پیچیدگی های اقتصادی ایران نسبت به کشورهای منطقه بالاست و بدین ترتیب مزیت های رقابتی را از دست دادیم. تا آنجایی که نتوانستیم از به تعادل رسیدن بهای ارز به نفع صادرات خود بهره ببریم.1400/07/26
08:21:13
0.0 / 5
225
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی