زاكانی خبر داد؛

امضای قرارداد خرید 50 اتوبوس برقی برای تهران

امضای قرارداد خرید 50 اتوبوس برقی برای تهران شهردار تهران از نهایی شدن قرارداد خرید ۵۰ اتوبوس برقی جهت استفاده در خیابان جمهوری اطلاع داد.به گزارش مبل زیبا به نقل از مهر، علیرضا زاکانی شهردار تهران در دیدار با محمد حسن متولی زاده مدیرعامل شرکت توانیر اظهار داشت: بنده در دو نوبت با وزیر نیرو جلسه داشتم و در مورد نقص روشنایی شهر و ایجاد مطلوبیت در استفاده از روشنایی و کاهش مصرف آن صحبت کردیم. ایده آلی را در تهران بعنوان یک کلان پروژه دنبال می نماییم و در بحث خطرات زلزله به سمت و سویی می رویم تا مشکلات را کاهش دهیم. آرمان بلند ما در این بخش این است که بتوانیم گاز را از تهران حذف نماییم و شهر بر مدار برق اداره شود، کما این که خیلی از کشورهای جهان این انرژی دوبل را ندارند.
شهردار تهران اضافه کرد: در ایده های مطرح شده راندمان تبدیل گاز به برق برای شهر از بعد محیط زیستی و آلایندگی، مصرف و ایمنی موثر و مفید فایده خواهد بود. بر همین مبنا باید در لکه گذاری هایی که انجام می دهیم تا بافت شهری نوسازی شود این ایده را پیاده نماییم و امکانی فراهم نماییم که این شبکه آنجا عرضه خدمت کند، البته این مسئله در دراز مدت و بیشتر از ۴ سال تعریف می شود.
زاکانی افزود: برای اجرای برنامه ها، هیات مشترکی را تشکیل می دهیم تا تفاهمنامه ای منعقد و مسائل را تعیین تکلیف نماییم. نخستین مبحث مطرح شده در جلسه درباره روشنایی بود که هم می تواند برای تردد در شهر و هم از بعد صرفه جویی شرایط مناسبی را فراهم آورد.
وی افزود: در این بخش ما می توانیم برای تعویض روشنایی درباره پارک ها و ساختمان های شهرداری پیش قدم شویم. درباره میزان نیاز ما برای تعویض کار کارشناسی صورت بگیرد و این مسیر اتفاق بیفتد. همینطور تعویض ۳۷۰ هزار شعله چراغی که در شهر وجود دارد باید در دو تا سه سال در کارهای میان مدت فشرده شود و حتی با سرعت بیشتری این کار را انجام داد و سه سال را به نصف کم کرد.
شهردار تهران اظهار داشت: میتوان به ساختمان های ادارات در زمینه روشنایی شان، الگوی مصرف داد تا با تبلیغ و رایزنی دستگاه ها پای این کار بیایند و حتی این مورد را به یک آیتمی در ساختمان سازی و تبدیل به یک فرهنگ عمومی در ارتباط با پارامترهای صرفه جویی نماییم.
زاکانی بیان نمود: ناظر به پست های مجموعه وزارت نیرو، نوسازی آنها می تواند منجر به عرضه تسهیلات و خدمت، امنیت و صرفه جویی و بهره وری از امکانات برای شهر شود. ۵۲۰ هکتار زمین هایی داریم که زیر دکل های فشار قوی قرار دارد و این مسأله هم باید در این کارگروه تعیین تکلیف شود تا ایمنی بالا رود و مشکل حریم برای ساکنان حل شود.
وی اظهار داشت: در این کارگروه ها صرفه جویی ها را در ۱۰۰۰ پله برقی دنبال کنید. همینطور بحث اطلاعات مکانی مهم می باشد چون که در تهران در امکان برهم گذاری اطلاعات و عرضه تسهیلات برای مردم کمتر دقت کردیم و طول کشیدن صدور پروانه هم با این مسأله مرتبط می باشد و این مسئله را در تفاهمنامه عملیاتی کنید.
شهردار تهران اضافه کرد: بخش فناوری ما کاملاً مهیا است. در تهران بیشترین امکانات دیتایی در اختیار شهرداری است که اگر به اپراتورها و دستگاه ها متصل شود امکان این وجود دارد که شبکه ملی اطلاعات را در تهران پیاده نماییم.
قرارداد خرید ۵۰ اتوبوس برقی نهایی شد
زاکانی افزود: بحث دیگر در زمینه هوشمندسازی و ایجاد زمینه بهره مندی از امکانات سوخت های غیر فسیلی است. در این حوزه نخستین قرارداد را برای خرید ۵۰ اتوبوس برقی جهت استفاده در خیابان جمهوری را بستیم. همینطور باید در مورد وضعیت اتوبوس در تهران پس از جبران مافات فعلی و نوسازی و بازسازی اتوبوس ها به سمت اتوبوس های برقی برویم. همینطور باید به سمت خودرو های هیبریدی در شهر برویم.
وی افزود: در بحث موتورهای برقی مذاکراتی با شرکتهای سازنده انجام دادیم و پیشنهاد دادیم که اگر این موتورها یک اتاقک داشته باشند می توانند جنبه ایمنی بالاتر را داشته باشند و سرنشین را اضافه کند و هم آلودگی هوا از سوی موتورسیکلت ها برطرف شود. ۳ تا ۴ میلیون موتور سیکلت در شهر وجود دارد که کارگروهی تشکیل دادیم تا هم هویت موتور با صاحبش مشخص و هم با سیستم کنترل عبور، تبدیل موتورهای کاربراتوری به برقی را دنبال نماییم.
شهردار تهران بیان نمود: این کارگروه مستمر باشد تا صرفه جویی ایمنی و توجه به مسائل زیست محیطی را باهم داشته باشیم. تیم مشترک با معاونت های مختلف به صورت دوره ای جلسه و پیوست های کارشناسی داشته باشند تا با عملیاتی کردن آن بتوان چهره شهر را تغییر داد. همینطور برای این کارها پیوست فرهنگی و پیوست انتقال به فضای عمومی را در نظر بگیرید. باید با یک زمانبندی مشخص اقدامات را انجام دهیم تا به یک الگوی شایسته در شهر تبدیل گردد.
همکاری توانیر و شهرداری در توسعه شبکه ها، نوسازی پست های برق و روشنایی ها
محمدحسن متولی زاده مدیرعامل شرکت توانیر، در دیدار با علیرضا زاکانی شهردار تهران اظهار داشت: ۴۰ درصد از کل برق کشور در سیستم سرمایشی استفاده می شود و باید اقداماتی در جهت صرفه جویی در این بخش انجام دهیم. همینطور یکی دیگر از بحث ها درباره روشنایی است که اقدامات ما در این عرصه سبب می شود هم شهر زیبا شود و هم مصرف انرژی کاهش پیدا کند و اگر شهرداری تهران وارد این عرصه شود الگوی سایر شهرها خواهد شد.
مدیرعامل شرکت توانیر اضافه کرد: بحث شبکه های فرسوده در هسته مرکزی شهر تهران بسیار مهم می باشد و در بخش زمین و امکانات در این مورد فرصت های خوبی داریم که باید همکاری در میان صورت گیرد. همینطور یکی از مهم ترین موارد آلاینده در ارتباط با مجموعه های متحرک همچون موتورسیکلت است که باید شرایط استفاده از موتورهای برقی را فراهم نماییم و این یک فرصت مناسبی است.
در ادامه یکی از معاونین شرکت توانیر توضیح داد: همکاری صنعت برق و شهرداری تهران مسبوق به یک سابقه طولانی است. شهر تهران ویژه است و درباره حریم، راه اندازی و توسعه شبکه ها با عنایت به میزان مصرف احتیاج به همکاری ویژه ای با شهرداری تهران داریم.
وی اضافه کرد: یکی از پیشنهادات این است که در مکان های مناسبی که پست های قدیمی واقع شدند زمین هایی وجود دارد که پست ها می تواند با سیستم جدید جابجا و سه چهارم زمین ها آزاد شود. برداشت ما این است که درباره این زمین ها با شهرداری بهتر می شود کار کرد تا منافع بین شهرداری و صنعت برق تامین گردد. ۱۲ هزار پست توزیعی و ۱۲۳ پست قابل نوسازی داریم که به طور عمده در محله های تجاری قرار دارد.
معاون شرکت توانیر افزود: در کریمخان و پونک پست های فرسوده و قدیمی داریم و باید زمینه ای فراهم گردد تا هیات مشترکی بین شهرداری و صنعت برق برای مشخص شدن وضعیت این زمین ها که بعضاً می تواند کاربری تجاری هم داشته باشد تشکیل و یک تفاهم و قرارداد صورت گیرد.
وی افزود: خطوط هوایی در تهران وجود دارد که این خطوط جرائمی دارند و به سبب مسائل زیست محیطی و مبلمان شهری، شهرداری تقاضای جابجایی آنها را دارد. در واقع بحث آزادسازی حرایم در این خطوط مطرح است و مناطق مشترکی داریم که جای کار دارد. همینطور در نقاطی که پروژه های ما مزاحم است این آمادگی را داریم تا بر مبنای تفاهم آنها جمع آوری نماییم.
یکی دیگر از معاونان شرکت توانیر هم در ادامه توضیح داد: مصرف ۵۵۰۰ مگاواتی در انتظار شهر تهران است که برنامه ریزی برای ۱۰۰۰ مگاوات مدیریت مصرف را انجام دادیم. یکی از بخش ها به جز هوشمند سازی لوازم، استفاده از روش های جدید در سیستم های سرمایشی است. همینطور استفاده از مولدهای خود تأمین سازمان ها و ادارات هم بسیار مهم می باشد.
وی با اشاره به اینکه ۳۷۰ هزار شعله چراغ و ۱۰ هزار کیلومتر مسیر روشنایی در شهر داریم، اظهار داشت: برای تبدیل لامپ های گازی به لامپ های ال ای دی و کم مصرف برنامه ریزی کردیم که اگر این ۳۷۰ هزار چراغ تعویض شود تا ۲۰۰ میلیون کیلو وات ساعت در سال صرفه جویی انجام می شود و اگر سرمایه گذار این کار را انجام دهد می تواند تا سه سال بازگشت سرمایه هم داشته باشد. همینطور در بحث روشنایی در ارتباط با ادارات و نهادهای عمومی هم با انجام تغییرات در روشنایی آنها میتوان ۲۴۰ میلیون کیلووات ساعت صرفه جویی کرد.
معاون شرکت توانیر اضافه کرد: تعویض ۱۰ هزار چراغ در جنوب تهران را شروع کردیم که عمر مفید این لامپ ها ۷ برابر لامپ های موجود است و این تعویض ها ظرف دو تا سه سال صورت خواهد گرفت. این تعویض ها می تواند در تونل های داخل شهر، پارک ها و ساختمان های شهرداری صورت گیرد و برای این کار آمادگی داریم. همینطور آمادگی داریم هوشمندسازی و استفاده از خودرو ها و موتورهای برقی جلساتی برگزار نماییم تا از فرصت های آن استفاده نماییم.
جلال بهرامی، معاون خدمات شهری و محیط زیست هم در این نشست اظهار داشت: در تفاهمنامه بین شرکت توانیر و سازمان پسماند که در مرداد ماه به امضا رسید موضوع هایی همچون هوشمندسازی و توسعه دولت الکترونیک، زیر ساخت تأمین برق وسائط نقلیه، بهبود انرژی ساختمان ها و اینترنت اشیا مطرح گردیده است. فصل های دیگر آن در ارتباط با امورات اجرایی، مشارکت در جمع آوری خطوط فشار قوی، عرضه نقشه تجهیزات در ارتباط با پست های برق و بهینه سازی برای نوسازی تجهیزات است.
معاون خدمات شهری شهرداری تهران اضافه کرد: باید شرایط اجرای این تفاهمنامه را تسهیل نماییم. در گذشته که پروژه های شهری شتاب خوبی را گرفته بودند اقدامات در ارتباط با تاسیسات برقی را اجرا کردیم اما این موارد تحویل برق نشده و همچنان نگهداری آن در اختیار ما است. همینطور در بحث مبادله اطلاعات مکانی که در پروژه ها اثر گذار است و میتوان معارضات را به وسیله آن شناسایی کرد، همکاری خواهیم داشت.
بهرامی اظهار داشت: در بحث های مشارکتی و برقی کردن موتور و نوسازی پست های برق در صورت نیاز می توانیم یک قرارداد مشارکتی را منفک از این تفاهمنامه منعقد و فرمولی را برای آن تهیه نماییم. در برخی از مناطق خطوط برق های فشار قوی در جرائم داریم که ساکنان آن اجازه نوسازی و بازسازی ندارند و همینطور در این حریم ها فضای سبزی داریم که قابلیت بهره برداری ندارد و اگر توافق مشارکتی را انجام دهیم، رضایتمندی شهروندان را به دنبال خواهد داشت.


منبع:

1400/09/03
14:34:19
0.0 / 5
210
تگهای خبر: امنیت , تجهیزات , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی