پس از تنش های كانادا و چین

هند مذاکرات تجاری جدیدی را با کانادا آغاز می کند

هند مذاکرات تجاری جدیدی را با کانادا آغاز می کند در حالیکه دولت ترودو درپی اختلاف بر سر ماجرای منگ وانژو مدیر اجرایی شرکت چینی «هوآوی» و بازداشت دو شهروند کانادایی در چین به دنبال جایگزین های اقتصادی برای چین است، کانادا و هند درحال آماده سازی زمینه برای از سرگیری مذاکرات رسمی تجارت آزاد هستند.


به گزارش مبل زیبا به نقل از سی بی سی نیوز، انشومن گاور معاون کمیساریای عالی هند در کانادا اظهار داشت که مذاکره کنندگان تجاری از هر دو کشور پارسال چهار «جلسه مشورتی» را از راه ویدئو برگزار کرده اند و آخرین جلسه در ماه اکتبر پیشنهادات اولیه ای را از هر دو طرف به دنبال داشت و آنها در مورد رویکردها و مسیر احتمالی آینده صحبت کردند.
این تعامل مجدد نتیجه سیاست تجاری جدید تهاجمی هند است که «برداشت زودهنگام» نامیده می شود و تلاش این کشور برای برداشتن گام های فزاینده به سمت قراردادهای تجارت آزاد کامل با بریتانیا، اتحادیه اروپا، استرالیا و امارات متحده عربی و الان کانادا را به دنبال داشته است.
این اتفاق همینطور در حالی رخ می دهد که دولت فدرال کانادا از نتایج سه ساله انجماد عمیق دیپلماتیک خود با چین بعد از آنکه مایکل اسپاور و مایکل کوریگ اخیراً سالم به کانادا بازگردانده شدند، بیرون آمد. آنها بیشتر از ۱۰۰۰ روز را در زندان های چین گذراندند، چیزی که بعنوان اقدام تلافی جویانه در مقابل دستگیری منگ وانژو، مدیر اجرایی هوآوی در سال ۲۰۱۸ توسط کانادا تلقی می شود.
کانادا به دنبال کاهش وابستگی اقتصادی خود به چین و تنوع بخشیدن به بازارهای جدید آسیایی است. اخیراً هم مذاکرات تجاری رسمی با انجمن کشورهای جنوب شرقی آسیا - معروف به آسه آن - یک بلوک ۱۰ کشوری شامل فیلیپین، اندونزی و تایلند را شروع کرده است.
دولت لیبرال کانادا در سخنرانی تاج و تخت در ۲۳ نوامبر این اولویت را تصدیق کرد و اظهار داشت: دنیای درحال تغییر مستلزم انطباق و گسترش تعامل دیپلماتیک است. کانادا به همکاری با متحدان و شرکای کلیدی خود ادامه خواهد داد و در عین حال تلاش هایی را برای تعمیق مشارکت در هند و اقیانوسیه و در سرتاسر قطب شمال انجام خواهد داد.
کانادا بیشتر از یک دهه پیش مذاکرات تجاری با هند را در زمان دولت محافظه کار استفان هارپر شروع کرد. این روند در سال ۲۰۱۸ زمانی که کانادا در میانه مذاکرات مجدد شدید خود بر سر توافقنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی با ایالات متحده و مکزیک بود متوقف گردید.
گاور، معاون کمیساریای عالی هند در کانادا با اشاره به اینکه احتیاج به تمرکز بر ایالات متحده و مکزیک درک شده اظهار داشت که هیچ یک از اینها علاقه هند به تجارت با کانادا و کوشش برای افزایش ۱۲.۸ میلیارد دلار تجارت دوجانبه سالانه بین دو کشور را از بین نمی برد.
این امر کانادا را به یکی از کشورهای اولویت دار در استراتژی تجاری «برداشت زودهنگام» هند تبدیل نموده است، که یک رویکرد گامی واقعی برای تسریع پیشرفت به سمت معاملات تجارت آزاد گسترده تر است.
پیگیری معاملات تجاری هند در حالی صورت می گیرد که خیلی از کشورها همچون کانادا، در بحبوحه نگرانی های فزاینده درباره حقوق بشر، وضعیت خویش را در برابر چین ارزیابی می کنند.
نارندرا مودی نخست وزیر هند، مانند رهبر چین، به صورت گسترده به علت تداوم نقض حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته است.
شورای بازرگانی کانادا، که نماینده قدرتمندترین مدیران اجرایی شرکتهای کانادایی است، نسبت به هند هم بسیار خوش بین است و درحال انجام تحقیقاتی در مورد مزایای احتمالی روابط تجاری گسترده است.
این هفته، هیئتی متشکل از ۴۰ شرکت فن آوری اطلاعات هندی به کانادا رفتند و از ماریتایمز، تورنتو، مونترال، اتاوا و واترلو، بازدید کردند.
منبع:

1400/09/10
11:37:42
0.0 / 5
347
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی