صادرات را بهانه کردند تا قیمت گوشت را بالا ببرند

صادرات را بهانه کردند تا قیمت گوشت را بالا ببرند به گزارش مبل زیبا رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده ضمن اشاره به این که کمبودی در بازار گوشت و عرضه دام وجود ندارد چون عرضه از تقاضا بیشتر است اظهار داشت: نه تنها میزان زایش های پاییزه بسیار عالی است بلکه ذخایر گوشتی هم در بخش دولتی بالا است ازاین رو بهانه ای برای گرانی وجود ندارد از طرفی قیمت دام هم بالا نرفته است. اما شاهد این هستیم که برخی افراد سواستفاده گر جهت توجیه افزایش قیمت گوشت، صادرات را بهانه می کنند.منصور پوریان در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به این که چرا صادرات دام متوقف شده است؟ اظهار داشت: همیشه برنامه های راهبردی جهت پشتیبانی از تولید در مقابل بازار کم می آورد و به تازگی هم به علت فضای روانی بوجود آمده توسط بازار صادرات دام زنده هم متوقف گردید.

وی افزود: وقتی قرار شد صادرات دام صورت بگیرد دام دامداران با قیمت هر کیلو ۶۲ هزار تومان خریداری شد و این دام ها جهت صادرات به قرنطینه فرستاده شدند. بطور قطع توقف صادرات ضربه جبران ناپذیری به صادرکنندگان و حتی دامداران خواهد زد، چونکه این دام ها به دامداران باز می گردد.

رییس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده افزود: کشور در بهار، تابستان و پاییز خشکسالی های بسیاری را تجربه نمود. همین مساله سبب شد دام سبک صدمه بسیاری ببیند. در مناطقی مانند خوزستان، ایلام، بخشی از فارس، لرستان و کرمانشاه که خشکسالی و کم آبی بسیاری داشتند دامها صدمه بسیاری دیده اند. از طرفی به علت انباشت دام و عدم کشش بازار دولت تصمیم گرفت که اجازه صادرات بخشی از دام های سبک یعنی حدود ۱درصد از آنها را بدهد.

وی خاطرنشان کرد: کمبودی در بازار گوشت وجود ندارد. کمبودی در عرضه دام وجود ندارد چون عرضه از تقاضا بیشتر است. میزان زایش های پاییزه بسیار عالی است. ذخایر گوشتی هم در بخش دولتی بالا است. جمعیت دام هم بالا است و بهانه ای برای گرانی وجود ندارد اما شاهد این هستیم که برخی افراد سواستفاده گر جهت توجیه افزایش قیمت گوشت صادرات را بهانه می کنند.

پوریان در پاسخ به این سؤال که گفته می شود صادرات منجر به افزایش قیمت دام و سپس گوشت شده است، اظهار داشت: قیمت دام زنده نسبت به هزینه تولید آن پایین تر است. قیمت تمام شده هر کیلو دام زنده حدود ۷۵ هزار تومان است این در حالیست که هم اکنون قیمت آن در بازار ۵۵ هزار تومان است. همینطور قیمت بره هم در میادین عمده کیلویی ۵۸ هزار تومان است. یعنی در لاشه و دام افزایش قیمتی نداشتیم ولی معلوم نیست چرا قیمت گوشت گران شده است.

وی با اشاره به اینکه دو نوع جهش قیمت داریم، اظهار داشت: یک جهش قیمتی در ارتباط با وقتی است که تمام اقلام حرکت رو به جلو دارند و قیمت آنها افزایش می یابد اما نوع دیگر آن بگونه ای است که با ایجاد جو روانی قیمت یک کالا تحریک می شود.

این فعال بخش خصوصی اظهار داشت: با کاهش ۵۰ درصدی مصرف گوشت در بازار مواجهیم و قدرت خرید مردم کاسته شده است و این افزایش قیمت ها قدرت خرید را باز هم کمتر می کند.

رییس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده اظهار داشت: امیدواریم بزودی صادرات از سر گرفته شده و خبرهای خوبی بشنویم.

منبع:

1400/10/18
17:35:28
0.0 / 5
304
تگهای خبر: بازار , تولید , دولت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی