آمار تولید در سال ۱۴۰۰

تولید نیمی از کالاهای منتخب صنعتی افزوده شد

تولید نیمی از کالاهای منتخب صنعتی افزوده شد آمار سالانه انتشار یافته از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که سال قبل از  28 کالای منتخب صنعتی، تولید 16 کالا بین 2.1 تا 101.2 درصد بالا رفته است. در طول این مدت تولید یک کالا بیش از 50 درصد، سه کالا بیش از 20 (تا 50 درصد)، چهار کالا 10 تا 20 درصد و هشت کالا کمتر از 10 درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش داشته و تولید 12 کالا نیز کم شده است.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار در سال ۱۴۰۰ تولید کامیون، کامیونت و کشنده بیشترین افزایش را داشته و با ۱۰۱.۲ درصد افزایش به ۱۳ هزار و ۲۱۳ دستگاه رسیده است. در این میان دو کالای دیگری که بیشترین افزایش تولید را داشتند شامل اتوبوس و مینی بوس و ون با ۴۴.۲ و چرم با ۳۲.۱ درصد افزایش است.
روغن تولید شده نباتی از دیگر کالاهایی است که تولید آن ۲۰ درصد افزایش داشته، بطوریکه تولید روغن در سال ۱۴۰۰ با ۲۵.۳ درصد افزایش به بالای دو میلیون تن رسیده است. تولید این محصول در سال ۱۳۹۹ معادل بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن بود.
برمبنای نامه دبیر ستاد تنظیم بازار، کارخانه های تولیدی در سال قبل باید نسبت به تولید ماهانه ۱۸۰ هزار تن روغن که ۱۲۰ هزار تن در بخش های خانوار، ۲۵ هزار تن در بخش صنف و ۳۵ هزار تن در بخش صنعت خواهد بود، اقدام می کردند.
وضعیت تولید لوازم خانگی
بر طبق این آمار تولید انواع لوازم خانگی با افزایش ۱۰.۱ درصدی به بالای پنج میلیون و ۲۶ هزار دستگاه رسیده است.
از بین انواع لوازم خانگی تولید ماشین لباسشویی و یخچال و فریزر با ۲۰ و ۸.۳ درصد افزایش به ترتیب به بالای یک میلیون و ۴۵۶ هزار و دو میلیون و ۲۶۵ هزار دستگاه رسیده است. تولید این دو محصول در سال ۱۳۹۹ حدود یک میلیون و ۲۱۳ هزار و دو میلیون و ۹۰ هزار دستگاه بود. تولید انواع تلویزیون هم در طول این مدت ۳.۶ درصد بالا رفته و به حدود یک میلیون و ۳۰۵ هزار دستگاه رسیده است.
در این میان تولید کولر آبی و الکتروموتور با کاهش ۱.۶ و ۱۸.۶ درصدی مواجه بوده و تولید آنها در سال قبل معادل بیش از یک میلیون و ۲۴۶ هزار و هشت میلیون و ۵۴۱ هزار دستگاه بوده است.
اواخر بهمن قیمت تعدادی از انواع لوازم خانگی ۸ تا ۱۲ درصد افزوده شد که البته وزارت صمت تولیدکنندگان را ملزم به بازگرداندن این قیمت ها کرد. البته در همان زمان سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی افزایش ۳۹ درصدی حقوق و دستمزد، گران شدن قیمت جهانی مواد اولیه و افزایش نرخ ارز که شش برابر نسبت به سال ۱۳۹۷ شده را از دلیلهای افزایش قیمت عنوان نمود.
گفتنی ست که سرپرست معاونت امور تجاری داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هدف این وزارتخانه را تولید ۱۱.۶ میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال عنوان کرده بود، اما گفته بود که تقاضا در این بازار حدود ۱۲.۵ میلیون دستگاه و بخش اعظم آن در بخش لوازم خانگی کوچک است.
همچون مهم ترین کالاهای دیگری که تولید آنها افزایش داشته نیز می توان به کمباین، انواع کاغذ، تراکتور، پتروشیمی، روغن موتور به ترتیب با ۳.۱، ۵.۱، ۲.۸، ۲.۱ و ۳.۴ درصد افزایش اشاره نمود.
تولید ۱۲ کالا کاهش یافت
از بین ۲۸ کالای منتخب صنعتی تولید ۱۲ کالا کاهش داشته که بیشترین کاهش مربوط به الیاف اکریلیک با ۷۶ درصد، سموم دفع آفات نباتی با ۲۹.۱ و پودر شوینده با ۱۹.۳ درصد کاهش بوده است. کمترین کاهش تولید نیز مربوط به وانت با ۱.۵ درصد بوده است.
انواع سواری، لاستیک خودرو، سموم دفع آفات نباتی و انواع کفش نیز دیگر کالاهایی است که تولیدشان در طول این مدت کم شده است.1401/02/28
13:58:46
0.0 / 5
210
تگهای خبر: بازار , تجارت , تولید , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی