معاون وزیر جهاد كشاورزی خبر داد:

اولین پارک ملی کشاورزی در اهواز افتتاح می شود

اولین پارک ملی کشاورزی در اهواز افتتاح می شود فارس معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی اعلام نمود که طی روزهای آتی اولین پارک ملی کشاورزی و منابع طبیعی با استقرار بیش از 100 شرکت بطور رسمی در اهواز افتتاح می گردد.


دکتر سید مجتبی خیام نکویی چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت در اجلاس سراسری روسای پارک های علم و فناوری کشور که به میزبانی پارک علم و فناوری فارس برگزار شد، اظهار داشت: استقلال واقعی کشور در گروی استقلال اقتصادی خصوصاً در زمینه امنیت غذایی است و پس از جنگ روسیه و اوکراین دنیا در زمینه امنیت غذایی گرفتار چالش شده و این در حالیست که اوکراین در رده سوم تا هفتم تولید کنندگان غذا در جهان بود.
معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی اضافه کرد: قیمت برخی مواد غذایی هم اکنون بیش از صد در صد در جهان بالا رفته است و بسیاری کشورها گرفتار مشکل در تامین مواد اولیه غذایی شده اند.
او افزود: ایران در بخش کشاورزی دارای ظرفیت کم نظیری است و ۳۰۰ روز آفتابی در کشور داریم و از چهار فصل همزمان برخورداریم و در شمار هشت کشور تنوع زیستی دنیا با بیشترین گونه های گیاهی و جانوری قرار داریم، اما در عین حال با چالش هایی مانند گرم شدن هوا، کم آبی و... مواجه هستیم.
نکویی اشاره کرد: چهار میلیون و ۲۰۰ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی کشور داریم که حدود ۷۰ درصد آنها یا کم سواد و یا بیسواد هستند و باید دانش را در بخش کشاورزی رسوخ دهیم، راندمان پایین و محدودیت منابع آب از مشکلات ما در بخش کشاورزی است.
او افزود: ۹۵ درصد زعفران دنیا توسط ایران تولید می شود، اما گردش مالی ما تنها ۵۰۰ میلیون دلار از ۲۰ میلیارد دلار تمام جهان در حوزه زعفران است.
نکویی افزود: در قبال بخش کشاورزی باید وظیفه شناس باشیم و حوزه دانش بنیان در صنعت کشاورزی نقش موثری می تواند در تولید محصولات کشاورزی سالم ایفا می کند.
او اظهار داشت: دولت درباب کشاورزی در زمینه دانش بنیان نخستین مصوبه خودرا ارائه کرد و افزایش ۲۰ درصدی تعداد شرکت های دانش بنیان در کشور در زمینه کشاورزی هدف گذاری شده است.
نکویی با اعلان اینکه تمهیداتی انجام شده تا در استانها تعداد شرکت های دانش بنیان در پارک و علم و فناوری در زمینه کشاورزی افزایش یابد و بومی سازی در تولیدات کشاورزی نیز در اولویت قرار گیرد، اظهار داشت: از نظر محتوایی باید شرح حال مردم در زمینه غذا مورد توجه قرار گیرد و عادلانه کردن یارانه ها فرصت مغتنمی برای شرکت های دانش بنیان در زمینه کشاورزی است تا قیمت تمام شده محصول کشاورزی را کاهش دهند.
او با یادآوری این که ۳۵۰ هکتار از بهترین اراضی خراسان رضوی برای استقرار شرکت های دانش بنیان کشاورزی مناسب می باشد، اظهار داشت: باید هوشمندسازی کل بخش کشاورزی در کشور را مورد توجه قرار دهیم، در کاهش و فرآوری ضایعات کشاورزی، اصلاح نژاد دام، پرورش آبزیان، تولید آنزیم ها و مکمل ها و... در زمینه داشن بنیان می توان اقدامات گسترده ای انجام داد.
نکویی افزود: بطور متوسط ضایعات کشاورزی در حد غذای ۲۵ میلیون نفر است که با بهره گیری از توان علمی شرکت های دانش بنیان می توان آنرا در حد فراوانی کم کرد.
معاون وزیر کشاورزی بیان کرد: همت و تلاش پارک های علم و فناوری درباب تولید محصولات سلامت محور موثر است و محصولات سالم بازار و مشتری دارند و برای تمام شرکت های کشاورزی دانش بنیان جلسه برای طرح مسایل خود برگزار می شود.1401/02/29
14:05:19
0.0 / 5
174
تگهای خبر: اقتصاد , امنیت , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی