سردار حاجیان در دیدار با مدیرعامل مهر:

پلیس باید اقدامات خودرا برای جامعه تشریح کند

پلیس باید اقدامات خودرا برای جامعه تشریح کند سخنگوی فرماندهی کل انتظامی کشور در دیدار با مدیرعامل مهر اظهار داشت: لازم است عملکرد و اقدامات پلیس در جامعه تبیین شود و رسانه ها باید تصویر درستی از پلیس به مردم معرفی کنند.


به گزارش مبل زیبا به نقل از مهر، سخنگوی فرماندهی انتظامی کل کشور (فراجا)، در بازدید از خبرگزاری مهر و در دیدار با مدیر عامل این رسانه اظهار داشت: معاونت اجتماعی انتظامی کل کشور در یک تغییر ساختاری به معاونت فرهنگی و اجتماعی کل انتظامی تبدیل گشته است. وی ادامه داد: حوزه مأموریتی معاونت فرهنگی و اجتماعی فراجا گستره مرکز تا مرزهای جمهوری اسلامی است و در حقیقت یک معاونت بین بخشی شمرده می شود. سردار حاجیان با اعلان اینکه معاونت فرهنگی و اجتماعی فراجا ضمن رصد فضای مجازی و رسانه ها در کنار رصد وقایع، برمبنای تشخیص، نیاز روز و اهمیت موضوعات در جامعه محتوا تولید می کند، اشاره کرد: معاونان فرهنگی و اجتماعی سراسر کشور در مجموعه انتظامی وظیفه دارند باتوجه به اهمیت موضوعات در جامعه، تولید محتوا داشته باشند. در این جهت معاونت فرهنگی و اجتماعی فراجا علاوه بر انجام اقداماتی در جهت ارتقای امنیت مردم، در راه تنویر افکار عمومی، تولید و انتشار محتوای هنری، فرهنگی و آموزشی در فضای مجازی و حقیقی، در چهار محور (اطلاع رسانی، آموزش همگانی، مشاوره و مددکاری و تولیدات هنری و رسانه ای) گام برمی دارد. بدین سبب می توان این معاونت را معاونت «خدمات فرهنگی» و «خدمات اجتماعی» از نوع خاص خود دانست.
معاون فرهنگی و اجتماعی فراجا اظهار داشت: فضای مأموریتی معاونت فرهنگی و اجتماعی در امتداد اجرای فرامین مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، تغییر فضای جرایم و لطمه ها در سبک مقابله ای؛ هم مقابله با علل و هم مقابله با معلول ها را در دستور کار قرار داده است. سردار حاجیان افزود: معاونت فرهنگی و اجتماعی وظیفه شناسایی و رسیدگی به لطمه های اجتماعی را نیز بر عهده دارد؛ طلاق، خودکشی و… همچون لطمه های اجتماعی هستند که در این معاونت به آنها رسیدگی می نماییم. هم اکنون یک هزار و ۱۰۰ کلانتری در سراسر کشور دارای دایره مشاوره و مددکاری اجتماعی هستند که تحت نظر معاونت فرهنگی و اجتماعی فرماندهی انتظامی کل کشور در شناسایی این لطمه ها و رفع آنها تلاش می کنند.
پلیس یک نهاد مدنی، اجتماعی و نظامی است و نمی توان آنرا یک نهاد فقط نظامی دانست. از آنجائیکه پلیس در بطن زندگی مردم حضور دارد، تعداد و تنوع ماموریت هایش در تمام کشور و به اندازه آحاد مردم است معاون فرهنگی اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی کل کشور با اعلان اینکه ماموریت پلیس با سایر سازمان ها متفاوت است، اظهار داشت: پلیس یک نهاد مدنی، اجتماعی و نظامی است و نمی توان آنرا یک نهاد فقط نظامی دانست. از آنجائیکه پلیس در بطن زندگی مردم حضور دارد، تعداد و تنوع ماموریت هایش در تمام کشور و به اندازه آحاد مردم است. مردم باید بدانند کار و وظیفه پلیس در کشف و دستگیری سارق خلاصه نمی شود حاجیان افزود: نگاهی که امروز در جامعه نسبت به پلیس وجود دارد و پلیس را در قالب یک نیروی یونیفرم پوشیده مستقر در خیابان ها می بیند، با نگاه و دید اصحاب رسانه متفاوت است. مردم باید بدانند کار و وظیفه پلیس در کشف و دستگیری سارق خلاصه نمی گردد و این فقط یکی از اقدامات پلیس در بین سایر اقدامات مهم آنست. وی ادامه داد: در زمینه فضای مجازی و در بحث جنگ نرم مقابله بر عهده پلیس است و تمام کارهایی که در زمینه سخت افزاری از گذشته درحال انجام آن بودیم، در بحث نرم افزاری هم عملیاتی کرده ایم. حاجیان افزود: پلیس فتا نیز در زمینه کشف جرم در فضای مجازی درحال فعالیت است و اقدامات سلبی را در این خصوص انجام می دهد. البته انجام اقدامات ایجابی دراین زمینه بر عهده معاونت فرهنگی و اجتماعی فراجاست. وی با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی برای شناساندن ابعاد مختلف وپیچیدگی های حوزه کاری پلیس به مردم، اظهار داشت: لازم است با اقدامات صحیح، فرهنگ پلیس را در جامعه نهادینه نماییم، برای اینکه معتقدیم پلیس زمانی موفق است که مردم همیشه همراهش باشند.
سخنگوی فرماندهی انتظامی کل کشور با اشاره به ارتقای تعامل خود با رسانه ها عنوان کرد: باید تغییر بسیار عمیقی در زمینه فرهنگی- اجتماعی و در مجموعه انتظامی ایجاد شود و فقط عملکرد خودرا به حوزه اطلاع رسانی محدود نکنیم. هم اکنون با تاکتیک و تکنیک جدیدی درحال فعالیت هستیم و با رسانه ها ارتباط برقرار کردیم تا ابعاد عملکرد پلیس را برای مردم تبیین و تشریح کنند. وی با اعلان اینکه زمانی در جامعه موفق خواهیم شد که از وقوع جرم در جامعه پیشگیری نماییم، اظهار داشت: اگر بخواهم به عنوان یک کارشناس جرم شناسی این مساله را تشریح کنم، باید بگویم این که پلیس در کشف جرم موفق باشد، اقدام شایسته و مطلوبی است اما نباید فراموش کرد که پلیس با کمک و همراهی مردم می تواند برای پیش گیری از وقوع جرم اقدام نماید تا در جامعه احساس امنیت وجود داشته باشد.
اگر رسانه به مردمی و جامعه مدار کردن پلیس کمک نماید، مجموعه انتظامی حرف های بسیاری برای گفتن خواهد داشت حاجیان مطالبه گری پلیس را ضرورتی اساسی دانست و اظهار داشت: صدها مؤلفه در کنار هم جمع می شوند و حادثه ای مانند سرقت را رقم می زنند اما زمانی که گفته می شود آمار وقوع سرقت در جامعه بالا رفته است، تمام نگاه ها به سمت پلیس معطوف می شود چون پلیس در میدان و متن جامعه حضور دارد. به عنوان مثال در بحث سرقت شعبه بانک ملی در تهران پلیس حسب وظایف و بیش از حیطه کاری خود عمل کرد اما رسانه ها آن طور که شایسته بود، در این زمینه خبری منعکس نکردند. حاجیان اضافه کرد: رسانه ها در ایجاد این نگاه نقش زیادی دارند در صورتیکه به جهت اینکه جامعه را درباره این موضوعات آگاه نماییم، باید مطالب رسانه ها هدفمند و هوشمندانه بین مردم منعکس شود. همکاری رسانه در حد درج یک خبر آنچنان تأثیر مثبتی بر اذهان جامعه ندارد و باید تجزیه و تحلیل بیشتری صورت گیرد. سخنگوی فراجا ضمن تشکر از اصحاب رسانه برای پوشش درست و صادقانه اخبار و عملکرد پلیس اظهار داشت: اگر رسانه به مردمی و جامعه مدار کردن پلیس کمک نماید، مجموعه انتظامی حرف های بسیاری برای گفتن خواهد داشت.
وی افزود: متأسفانه عدم تبیین عملکرد و اقدامات پلیس در جامعه سبب شده جایگاه پلیس در کشور ما آنچنان که بایسته و شایسته است، شناخته نشود و رسانه ها باید تصویر درستی از پلیس به مردم معرفی کنند برای اینکه اگر جامعه امن و مقتدری می خواهیم، باید پلیس را مقتدر جلوه دهیم چونکه پلیس تکیه گاه مردم و مسئولان است. پلیس ایران در اقدامات خود نگاه و رافت اسلامی دارد سردار حاجیان با اشاره به این که عملکرد پلیس ایران با پلیس سایر کشورها متفاوت است، اظهار داشت: پلیس در هر نقطه از جهان یک استاندارد بین المللی دارد و اگر بخواهد خارج از آن عمل کند، متضرر خواهد شد. در کشور ما پلیس علاوه بر این استاندارد بین المللی، در اقدامات خود نگاه اسلامی نیز دارد و با رأفت اسلامی به موضوعات می نگرد. وی اشاره کرد: باید برخی رفتارهای پلیس الگو باشد و برای این الگوسازی، مسیرها و الگوهایی را برای فراجا تبیین کردیم. سخنگوی فراجا در آخر با اعلان اینکه خیلی وقت ها ناآگاهی مردم از قانون موجب ایجاد بی نظمی در جامعه می شود، اظهار داشت: من جهت بررسی مسائل مختلف به تعدادی از کشورها سفر کرده ام و در هیچ جای جهان مردمانی به خوبی مردم ایران ندیدم و معتقدم کشور ایران در منطقه، جزو کشورهای امن شمرده می شود.

1401/04/04
16:59:08
0.0 / 5
177
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی