مرتضوی:

مصرف نان بیشتر شده است

مصرف نان بیشتر شده است دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران از افزایش مصرف نان در کشور به علت افزایش قیمت سایر کالاها اطلاع داد و اظهار داشت: به نظر می آید بخشی از فشار خوراک دام هم به نان منتقل شده چون جو کیلویی 2000 تومان اما نان کیلویی 4000 تومان است


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، اوایل امسال قیمت گندم و آرد صنف و صنعت آزاد شد و در پی آن قیمت محصولات آردی همچون ماکارونی و نان فانتزی افزوده شد اما قیمت آرد نانوایان سنتی تغییری نکرد و همین موضوع سبب افزایش تمایل نانوایان سنتی به فروش آرد به واحدهای صنعتی شده است.
در این رابطه محمدرضا مرتضوی به ایسنا اظهار داشت: به سبب تفاوت فراوان قیمت آرد نانوایان سنتی با آرد صنعتی که بتازگی بیشتر هم شده همیشه بحث ورود آرد نانوایان به بخش های صنعتی مثل قنادی مطرح بوده است. هم اکنون قیمت آرد صنعتی ۱۶ برابر قیمت آرد نانوایان است؛ بدین سبب ممکنست این تفاوت قیمت انگیزه بیشتری برای فروش آرد نانوایان به بخش های صنعتی به وجود آورده باشد. البته مشاهدات میدانی نشان میدهد نانوایان آردی که دریافت می کنند را می پزند، اما من یک مدیر صنعتی هستم نه نهاد نظارتی!
وی با اعلان اینکه نانوایان تحت فشار افزایش هزینه ها قرار دارند، اشاره کرد: هم اکنون بیشترین هزینه نانوایی ها نزدیک به ۷۰ درصد مربوط به هزینه های نیروی کار است و سهم نرخ آرد در این هزینه ها کم است.
احتمال مصرف نان بجای خوراک دام
دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اعلان اینکه مشاهدات میدانی حاکی از افزایش مصرف نان در کشور است، اشاره کرد: دلیل این وضعیت افزایش قیمت سایر کالاها است. هم اکنون نان در سطح کشور کیلویی ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان عرضه می شود، اما کم کیفیت ترین برنج خارجی کیلویی ۳۵ هزار تومان، برنج ایرانی ۱۰۰ هزار تومان و سیب زمینی ۱۵ هزار تومان قیمت دارد؛ بدین سبب طبیعی است که فشار مصرف روی نانوایی ها باشد.
بگفته وی بنظر می رسد قسمتی از فشار خوراک دام هم به نان منتقل شده چون جو کیلویی ۲۰۰۰ تومان اما نان کیلویی ۴۰۰۰ تومان است.
مرتضوی با اعلان اینکه اگر قرار باشد مردم پول ثابتی برای خرید نان پرداخت کنند فقط دو راه وجود دارد، اظهار داشت: یا دولت باید مابه التفاوت قیمت آرد را پرداخت کند یا آرد را بصورت مجانی به نانواها عرضه نماید که راه اول را انتخاب نموده است اما اگر قرار باشد در سال های آتی قیمت گندم افزایش یابد، اما باردیگر دولت قیمت نان متناسب با آن تغییر نکند، همین مشکلات تکرار می شود.
وی ادامه داد: به عبارت دقیق تر دولت مقرر است قسمتی از هزینه های نانوایی ها را پرداخت کند. اگر در سال های آتی این هزینه ها افزایش یابد و دولت توان پرداخت آنرا داشته باشد، این طرح ادامه پیدا می کند.
وظیفه دولت حفظ ارزش پول ملی است، نه کنترل نانوایی ها
مرتضوی با اعلان اینکه دولت باید تمرکزش را بجای ثابت نگه داشتن قیمت ها که خارج از توانایی اش است، برای حفظ ارزش پول ملی به کار گیرد، اظهار داشت: تکلیف دولت حفظ ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم است، نه این که مدام یارانه پرداخت کند. ادامه این وضعیت ممکنست دولت را به جایی برساند گه دیگر توان پرداخت یارانه ها را نداشته باشد. دولت برای فرار از ورشکستگی دولت باید از الگوهای جهانی استفاده نماید، نه این که با منت به مردم یارانه دهد.
شخص اول وزارت جهاد در پرونده فساد بازارگاه مقصر است
وی با اعلان اینکه یک مثال اشتباه در اقتصاد ایران سامانه بازارگاه است که در نهایت مشخص شد منجر به فساد شده است، اشاره کرد: شخص اول وزارتخانه در این پرونده مقصر است. درست زمانی که قرار بود تحولی در نظام دامداری و مرغداری کشور ایجاد شود، یک میلیون تن کالایی که اصلا وجود نداشته، بدون این که خریداری شده باشد، با همکاری یک شرکت خلق الساعه که نصف سهام خودرا به شرکت تعاونی روستایی هبه کرده، در سامانه عرضه نموده است. در این فساد یک ماه است پول دامدار و مرغدار را گرفته اند، اما اصلا کالایی خریداری نشده که به آنها ارائه شود.
دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد: یک میلیون تن کالایی که وجود ندارد، بدون ثبت سفارش، کشتی و کوتاژ برای فروش گذاشته شده است و بعد هم وزارتخانه به بانک مرکزی نامه داده که برای کالایی که وجود ندارد، ارز هم دریافت کند. مقامات اطلاعاتی و امنیتی که در نانوایی ها صف می کشند و تراکنش آنها را کنترل می کنند، این تخلف آشکار و گسترده را بررسی نمایند.1401/04/12
17:10:48
0.0 / 5
233
تگهای خبر: اقتصاد , امنیت , بازار , تجارت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی