جای روغن در واردات و تورم کجاست؟

جای روغن در واردات و تورم کجاست؟ سهم انواع روغن در میان ۲۵ گروه اساسی وارداتی، قابل توجه و بیشتر از ۲۲ درصد است.به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، روغن همواره سهم بالایی در واردات کالاهای اساسی و بخصوص بین هفت قلم وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی داشته است؛ این کالا در چارچوب دانه های روغنی و روغن های خوراکی و البته خام وارد می شود. از اردیبهشت سال جاری با ورود دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، ارز واردات این کالا به نرخ نیمایی تغییر کرده است، روغن همچون کالاهایی بود که در یکی دو سال گذشته، در بازار جهانی هم با افزایش قابل توجه قیمت مواجه گردید که در گزارش های تجارت خارجی هم این رشد هزینه واردات مشهود بود و اغلب بالاترین درصد افزایش از لحاظ هزینه را به همراه داشت.

بررسی وضعیت واردات کالای اساسی در سه ماه ابتدایی سال جاری نشان داده است که در مجموع ۵.۹ میلیون تن با ارزش ۴.۹ میلیارد دلار کالای اساسی در ۲۵ گروه (شامل ارز ترجیحی و نیمایی) وارد کشور شده که از این میزان در مجموع ۹۴۰.۱ میلیون تن به ارزش بیشتر از یک میلیارد دلار به انواع روغن اختصاص دارد. بر این اساس از کل این واردات، سهم روغن ۱۶ درصد در وزن و ۲۲.۲ درصد ارزش است.

در این دوره از روغن های وارداتی، ۶۴۴.۱ هزار تن به ارزش ۵۰۳.۷ میلیون دلار سهم دانه های روغنی و ۲۹۶ هزار تن به ارزش ۵۱۰ میلیون دلار سهم روغن خوراکی و خام است.

در سال قبل هم در مجموع ۳۰.۹ میلیون تن به ارزش ۱۹.۶ میلیارد دلار کالای اساسی در ۲۵ گروه وارد شده بود که ۴.۲ میلیون تن به ارزش ۴.۳ میلیارد دلار سهم روغن بوده است، به عبارتی ۱۳.۵ درصد در وزن و ۲۱.۹ درصد ارزش واردات کالاهای اساسی را روغن به خود اختصاص داده بود.

از میزان روغن وارداتی در سال گذشته، ۱.۹ میلیون تن به ارزش ۲.۷ میلیارد دلار برای روغن خام و خوارکی و ۲.۳ میلیون تن به ارزش ۱.۶ میلیارد دلار برای دانه های روغنی بوده است.

اما این کالا پس از تغییر مبنای ارزی در اردیبهشت سال جاری با تغییر قیمت هم مواجه و از جانب سازمان حمایت مصرف کنندگان، قیمت های جدید به صورت رسمی اعلام گردید.

این در حالی است که بررسی تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران در ارتباط با تورم تیرماه نشان داده است که گروه روغن و چربی ها در صدر تورم قرار گرفته است، البته این روند از ماه قبل شروع شده بود. طبق این گزارش این گروه با ۲۹۳.۱ درصد در صدر تورم تیرماه قرار داشته است، در ماه گذشته، روغن و چربی ها با ۱۹۹.۸ درصد صدرنشین شده بود.

در جریان اصلاح نرخ ارز واردات کالاهای اساسی، دولت بر تغییر مسیر پرداخت یارانه از وارد کننده به مصرف کننده نهایی تاکید داشته و از اردیبهشت ماه روند پرداخت یارانه نقدی تغییر و واریز مبلغ ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی به تناسب دهک ها در دستور کار قرار گرفته است. قرار بر این بوده که مطابق قانون، پرداخت یارانه در چارچوب کارت های الکترونیک جهت خرید کالاهای اساسی مشمول تغییر ارز باشد که فعلاً با عنایت به آماده نبودن زیرساخت ها اجرایی نشده و فعلاً پرداخت نقدی ادامه دارد.

منبع:

1401/05/03
21:49:20
0.0 / 5
337
تگهای خبر: بازار , تجارت , دلار , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی