گزارش مبل زیبا؛

ایران درگیر رگبارهای سیل آسا

ایران درگیر رگبارهای سیل آسا به گزارش مبل زیبا به قول سازمان هواشناسی بارش های سیل آسا تا روز دوشنبه در تمامی کشور ادامه دارد و بی توجهی شهروندان به این هشدارها منجر به وقوع خسارات بسیار خواهد شد.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ از آغاز مردادماه بود که سازمان هواشناسی هشدارهایی را در ارتباط با وقوع بارش های رگباری و احتمال سیل در سرتاسر کشور صادر کرد، هشدارهایی که سرانجام در روز پنج شنبه در پایتخت به وقوع پیوستند و تبدیل به حادثه شدند. صبح پنجشنبه ششم مرداد ماه بود که رانش زمین در محدوده امامزاده داوود همزمان با بارش های رگباری و سیل آسا منجر به حادثه ای بزرگ شد حادثه ای که تابحال منجر به جان باختن ۱۴ نفر شده است. همزمان با وقوع حادثه در منطقه امامزاده داوود سیلاب ها در استانهای سیستان و بلوچستان، فیروزکوه، دماوند و رودهن هم به وقوع پیوستند و به قول رئیس جمعیت هلال احمر تا حال تابحال حدود ۲۰ استان، ۱۱۱ شهرستان، ۳۱۰ روستا، ۲۹ محور مواصلاتی و جمعاً ۳۸۵ نقطه از کشور متأثر از سیل بوده اند. بعد از وقوع سیل و رانش زمین در منطقه امامزاده داوود و از همان ساعات ابتدایی شهردار تهران، استاندار تهران، وزیر کشور، رئیس سازمان مدیریت بحران و رئیس جمعیت هلال احمر برای رسیدگی به وضعیت موجود در منطقه سیل زده حاضر شدند و بعد از آن اقدامات لازم برای امداد رسانی و نجات افرادی که در سیل گرفتار شده بودند شروع شد. بعد از اعلام جان باختن برخی از هموطنان مان و مفقودی آنها در سیل امامزاده داوود محمد شهریاری سرپرست دادسرای جنایی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه اعضای درجه یک خانواده جان باختگان می توانند برای تشخیص هویت به پزشکی قانونی رجوع کنند، اظهار داشت: همینطور اداره چهارم آگاهی تهران هم آماده ثبت اطلاعات افراد مفقود شده است. اما همانطور که گفته شد علاوه بر وقوع سیل در منطقه امامزاده داوود خیلی از نقاط دیگر کشور هم متأثر از باران های سیل آسا بودند بگونه ای که سیل به وقوع پیوسته در استان یزد منجر به خرابی بافت تاریخی این شهر شد و عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی جهت بررسی مبحث به این استان سفر کرد.
ایران تحت تاثیر رگبارهای سیل آسا سیل رودهن هم به قدری وسیع بود که منجر به کشته شدن ۹ نفر از هموطنان و مفقودی بیشتر از ۲۰ خودرو شد. محمد حسن نامی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، در گفتگو با خبرنگار مهر، در ارتباط با سیل به وقوع پیوسته در روستای مزداران از توابع رودهن اظهار داشت: شیب این روستا عمودی است اما حجم وسیعی از باران منجر به تخریب خانه ها و وقوع سیل شد و متأسفانه بر اثر این سیل تابحال ۹ نفر در این قسمت جان خویش را از دست داده اند و ۵ نفر هم مفقود شدند و همینطور بیشتر از بیست خودرو در سیل رودهن مفقود شدند و خسارت های بسیاری به بار آمده است. بعد از سیل رودهن هم باران باعث وقوع سیل در فیروز کوه شد و شاهین فتحی مدیر جمعیت هلال احمر استان تهران در این خصوص اظهار نمود: ساعت ۱۷: ۱۰ ششم مرداد ماه ۱۴۰۱ گزارشی در خصوص وقوع سیلاب در روستای زرین دشت فیروزکوه اعلام گردید و بلافاصله ۱۸ نفر از نیروهای عملیاتی هلال احمر استان تهران در شهرستان فیروزکوه به این منطقه اعزام شدند. رضا فلاح مدیرعامل هلال احمر کرمان هم ضمن اشاره به سیل های به وقوع پیوسته در این استان اظهار داشت: بر اثر سیلاب های به وقوع پیوسته در استان به بیشتر از هزار نفر امدادرسانی شد. آبگرفتگی ۱۲ شهرستان و ۸۶ روستای سیستان و بلوچستان بعد از این هم علیرضا میربهاءالدین مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه بر اثر بارندگی های اخیر در سیستان و بلوچستان رودخانه های فصلی طغیان کردند و برخی از راه های ارتباطی مسدود اظهار داشت: منازل شماری از مردم در ۱۲ شهرستان و ۸۶ روستای استان گرفتار آب گرفتگی شد و به یک هزار و ۸۴۶ نفر صدمه دیده در سطح استان توسط جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان امداد رسانی انجام شد. علاوه بر استان هایی که بیشتر از دیگر استان ها درگیر سیل بودند بارش باران در قلعه گنج، داراب، زرند، شهر بابک، اراک، قم، کهکیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، فارس، شهرکرد، زاهدان و بسیاری نقاط دیگر هم به وقوع پیوست.
فرهاد سعدی فرماندار داراب هم ضمن اشاره به سیل به وقوع پیوسته اظهار داشت: راه ارتباطی روستای زین آباد داراب بر اثر بارش ها مسدود شده و برای تخلیه اضطراری ساکنان روستا دستور داده شده تا هر چه سریع تر ۵ دستگاه اتوبوس به این منطقه اعزام و مردم را تخلیه کنند. رضا بهرامی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم از اسکان اضطراری تعداد ۱۴۹ نفر در پایگاه امداد جاده ای گرمسار، مسجد و مدرسه روستای اطراف منطقه سیلابی جعفرآباد قم اطلاع داد و اظهار داشت: تخریب دیوارهای منزل و آبگرفتگی چندین خانه و مسدود شدن راه اصلی ورود به روستا، بخشی از خسارات سیلاب بوده است. مهدی خوبیار معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر فارس از مصدومیت ۱۸ نفر در سیلاب اطلاع داد و اظهار داشت: تعداد ۱۰۰ خانوار در سیلاب اخیر درگیر شده اند. همینطور ۵۸۳ نفر حادثه دیده اند. معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان فارس تعداد مصدومین، سرپایی را ۱۸ نفر اعلام نمود و اظهار داشت: در همین راستا در چارچوب ۳۶ تیم به ۴۶۲ نفر امدادرسانی شده است. خوبیار از فعالیت ۳۶ تیم عملیاتی در بارش های اخیر در فارس اطلاع داد و بیان نمود: ۱۵۸ نیروی عملیاتی با استفاده ۱۳ خودرو عملیاتی و ۷ خودروی آفرود در چهار شهرستان یاد شده کار امداد و نجات را انجام داده اند. امدادرسانی هوایی به گرفتار شدگان در سیل مختار سلحشور مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان هم در تشریح جزئیات امدادرسانی هوایی به گرفتاران در سیل شهر فین اظهار داشت: به دنبال وقوع بارندگی های سیل آسا در استان هرمزگان، ۴ نفر از اهالی روستای لاور فین از توابع شهرستان بندرعباس به سبب طغیان رودخانه فصلی کر و انسداد راه ارتباطی روستا گرفتار شدند که بالگرد امداد و نجات به همراه یک تیم سیلاب به منطقه اعزام شدند. همینطور محسن حرازی زاده یزدی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد هم ضمن اشاره به امدادرسانی ها اظهار داشت: از شب گذشته نیروهای امدادگر هلال احمر به مناطق مختلف استان اعزام شده اند و بیشترین عملیات آنها در ارتباط با تخلیه آب از منازل بوده است. ایرج کیانی مدیر عامل جمعیت هلال احمر چهارمحال و بختیاری هم ضمن اشاره به آغاز بارش های در چهارمحال و بختیاری، اظهار نمود: بارش ها در پنج شهرستان «شهرکرد»، «کوهرنگ»، «کیار»، «بروجن» و «بن» باعث ایجاد سیل شد. کیانی با اشاره به اینکه ۵۱۰ نیروی امدادی در چهارمحال و بختیاری در حالت آماده باش کامل قرار دارند، اعلام نمود: تعداد خانواده هایی که گرفتار خسارت شده اند در حال افزایش می باشد و امداد رسانی ها همچنان ادامه دارد.
محمدعلی ملک زاده مدیرکل مدیریت بحران استان یزد ضمن اشاره به این که بیشترین خسارت سیل در دهستان زردین و سپس محورهای مواصلاتی استان یزد بوده است، عنوان کرد: هشت خانه تخریب شد اما خوشبختانه تابحال هیچ خسارت جانی نداشته ایم.
وی خسارت های مالی وارد شده به این دهستان را چشم گیر دانست و اظهار داشت: ۵۰ خانه و ۱۵ خودرو درگیر سیل هستند و برخی از خودرو ها را آب با خود برد.
ملک زاده با اشاره به اینکه حجم خسارات هنوز معلوم نیست، اظهار داشت: نیروهای هلال احمر، امداد، جهادگران بسیجی و واکنش سریع درحال امدادرسانی به مردم هستند.
صفی الله کرامتی مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان هم ضمن اشاره به وقوع سیل در استان اظهار داشت: خطر جاری شدن سیل در همه نقاط استان وجود دارد اما این خطر در چهار شهرستان ماه نشان، طارم، خدابنده و زنجان بیشتر است. افزایش آمار کشته شدگان سیل به ۵۶ نفر / ‏‬ تهران بیشترین خسارات وارده از سیل را داشت پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر ضمن اشاره به آخرین وضعیت استانهای درگیر سیل اظهار داشت: ۳۸۵ نقطه از کشور متأثر از سیل بوده اند و بیشترین آمار خسارات به وقوع پیوسته در استان تهران بوده است. به قول کولیوند حدود ۳۰۰۰ امدادگر در مناطق سیل زده حضور داشتند و کماکان درحال امداد رسانی و جستجوی مفقودی ها هستند. اما با گذشت مدت سه روز از وقوع سیل در استانهای مختلف کشور متأسفانه میزان جان باختگان در این حادثه افزایش پیدا کرده است و به قول رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر تابحال ۵۶ نفر از هموطنان مان بر اثر سیل جان خویش را از دست داده اند. مهدی ولیپور رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه پس اعلام اخطار سازمان هواشناسی درباره بارش شدید باران در نقاط مختلف کشور و احتمال جاری شدن سیلاب، سازمان امداد و نجات امدادگران امدادگران و تجهیزات خود در سرتاسر کشور را به حالت آماده باش کامل درآورد، اظهار داشت: همینطور بالگردهای امدادی در استانهای در معرض خطر هم به حالت آماده باش درآمدند.
شمار جان باختگان سیل در سرتاسر کشور به ۵۶ نفر رسیده است. از این تعداد ۱۸ مورد در ارتباط با امام زاده داوود و ۱۴ مورد در ارتباط با زریندشت فیروزکوه است. ۲۸ نفر هم در سرتاسر کشور مفقودند وی از افزایش شمار جان باختگان سیل در سرتاسر کشور اطلاع داد و اظهار داشت: هم اکنون شمار جان باختگان سیل در سرتاسر کشور به ۵۶ نفر رسیده است. از این تعداد ۱۸ مورد در ارتباط با امام زاده داوود و ۱۴ مورد در ارتباط با زریندشت فیروزکوه است. ۲۸ نفر هم در سرتاسر کشور مفقودند که جست جو برای یافتن آنها ادامه دارد. رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه از ۱۸ مورد مفقودی حادثه سیل امام زاده داوود که از جانب سازمان امداد و نجات ثبت شده بود، پیکرهای ۱۸ تن کشف شد، اظهار داشت: در فیروزکوه هم عملیات امداد و نجات ادامه دارد و حدود پنج نفر مفقود هستند که جست جو برای یافتن آنان ادامه دارد.
بررسی ترک فعل دستگاههای متولی در دستور کار است اما سیلاب های به وقوع پیوسته در سرتاسر کشور منجر به این شد تا پنجشنبه شب گفتگوی ویژه خبری به مبحث ویژه سیلاب ها اختصاص پیدا کند و در ارتباط با چرایی وقوع این حوادث بررسی هایی را انجام داد و به موازات این امر مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات کل کشور و در صفحه شخصی خود نوشت باوجود گذشت ۵ سال از تصویب قانون هوای پاک، مطابق ماده ۲۶ قانون، سازمان هواشناسی مکلف بود ظرف دو سال شبکه ملی اخطار و پیش آگاهی رخدادهای سیل، طوفان و گردوغبار را تکمیل نماید، این مهم انجام نشده است؛ ترک فعل‬⁩ صورت گرفته، به زودی در دستور کار دیوان محاسبات قرار خواهد گرفت. بعد از وقوع این حوادث سازمان هواشناسی اعلام نمود که از اول مرداد ماه هشدارهای لازم برای وقوع سیل ها را اعلام نموده بود است و حتی قبل از وقوع سیل در منطقه امامزاده داوود اخطار وقوع این اتفاق را به شهروندان داده بوده است به قول رئیس جمعیت هلال احمر عدم رعایت شهروندان و عدم توجه آنها به هشدارها منجر به وقوع این حجم از خسارات شده است. بر مبنای پیشبینی های سازمان هواشناسی بارش های رگباری تا روز دوشنبه دهم آبان ماه ادامه دارد و وقوع رگبار باران در استانهای در استانهای سیستان و بلوچستان، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، کرمان، یزد، فارس، بوشهر، سمنان، البرز، قزوین، قم، تهران، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، هرمزگان، خوزستان، مرکزی و خراسان شمالی پیشبینی شده که به دنبال آن هم احتمال جاری شدن سیل و سیلاب وجود دارد. علاوه بر آماده باش کلیه نیروهای امدادی شهروندان هم باید به هشدارها توجه داشته باشند و حداقل تا روز دوشنبه از رفتن به ارتفاعات اتراق کردن در کنار رودخانه ها پرهیز کنند.

1401/05/08
13:13:21
0.0 / 5
201
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی