گمرك به مبل زیبا اعلام كرد

احتمال از میان رفتن ۳۰۰ تن برنج باران زده

احتمال از میان رفتن ۳۰۰ تن برنج باران زده طبق برآورد گمرک زاهدان، احتمالاً حدود 300 تن از برنج های وارداتی که در محوطه، گرفتار آب گرفتگی شده بود، خسارت دیده و از بین رفته است.محمدعلی خاشی- ناظر گمرکات سیستان و بلوچستان و مدیر کل گمرک زاهدان- درباره آخرین وضعیت تعیین تکلیف های برنج های باران زده در گمرک به ایسنا اعلام نموده است که در چند روز گذشته ترخیص برنج از گمرک زاهدان انجام و روزانه بین ۶۰ تا ۱۲۰ کامیون ترخیص شده است. اما هنوز تصمیم جدیدی در ارتباط با محموله های برنج باران زده به گمرک ابلاغ نشده است.

وی اظهار داشت که از صاحبان کالا خواسته بودیم تا آن بخش از محموله های برنج که در باران گرفتار خسارت شده را خارج نکنند و در انبار قرار دهند که تا حالا ۲۰ صورتجلسه در این رابطه صادر گردیده است و حتی صاحبان کالایی که برنج ترخیص کرده اما قسمتی از آن گرفتار آب گرفتگی بوده، درحال برگرداندن به انبار گمرک هستند تا تعیین تکلیف و خسارت آنها پرداخت گردد.

این مقام مسئول در گمرک، در مورد اینکه چه میزان از برنج های آب گرفته گرفتار خسارت شده است، اظهار نمود: هنوز برآورد دقیقی صورت نگرفته اما در مجموع در کل گمرک زاهدان حدود ۴۵ هزار تن کالا وجود داشته که ۹۹ درصد آن برنج است و بنظر می رسد از مجموع برنج هایی که در محوطه باز قرار داشته و خسارت دیده اند، در کل حدود ۳۰۰ تن لطمه دیده باشند که باید از طرف انبارهای عمومی مورد رسیدگی قرار گرفته و خسارت آن به صاحب کالا پرداخت گردد.

گمرک به صمت: ثبت سفارش به مقصد گمرک زاهدان را متوقف کنید

خاشی همین طور اشاره نمود به اینکه بتازگی گمرک ایران در مکاتبه ای با دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) خواسته تا دیگر ثبت سفارشی به مقصد زاهدان صادر نشده و محموله ها وارد گمرک دیگری شوند. این در حالیست که گمرک زاهدان، از سال قبل بارها طی مکاتباتی با سازمان صمت استان و همین طور استانداری، خواسته بود تا از ثبت سفارش برنج به مقصد گمرک زاهدان به سبب پرشدن ظرفیت انبارها جلوگیری نمایند اما توجهی نشده بود.

همه برنج های گمرک زاهدان ثبت سفارش دارد

وی در مورد اینکه گفته می شود قسمتی از برنج های موجود در گمرک زاهدان ثبت سفارش نداشته و الان برای ترخیص با مشکل مواجه گشته اند، اظهار داشت که اینگونه نیست و ۱۰۰ درصد برنج های وارداتی به گمرک زاهدان چون از مسیر زمینی به گمرک رسیده، دارای ثبت سفارش است و پس از اظهار به گمرک و دریافت مجوز ترخیص آن انجام می شود.

به گفته مدیر کل گمرک زاهدان، هم اکنون ۶۰۰ کامیون منتظر ورود به گمرک برای تخلیه کالا هستند که طی این چند روز توانسته ایم در انبارهای خارج از گمرک زاهدان حدود ۱۷۰ کامیون را تخلیه نماییم اما همچنان حجم بار ورودی بالاست.

در این رابطه یادآور می شود که در چهار مردادماه، به سبب بارندگی در زاهدان، محموله های برنج موجود در محوطه باز گرفتار آبگرفتگی شد. گمرک، دلیل این مساله را افزایش حجم ورود کالا به این گمرک از سال قبل دانسته که در نتیجه لغو ممنوعیت معافیت مالیاتی مناطق آزاد و عدم صرفه اقتصادی برای واردکننده جهت ترخیص کالا از این مناطق پس از حذف این ممنوعیت، دانسته است.

همچنین گمرک تاکید کرده که باتوجه به قرارداد بین این سازمان و سازمان انبارهای عمومی، مسئولیت نگهداری کالا و پرداخت خسارت برنج های لطمه دیده بر عهده سازمان انبارهای عمومی به عنوان مرجع تحویل گیرنده است.
1401/05/09
20:07:32
0.0 / 5
161
تگهای خبر: اقتصاد , انبار , تجارت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی