به دنبال تغییر رییس كل بانك مركزی

سکه کمی از اوج پایین آمد

سکه کمی از اوج پایین آمد مبل زیبا: به گزارش مبل زیبا، رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران با تأکید بر این که بازار سکه و طلا طی هفته اخیر همپای نرخ ارز روندی صعودی داشت، از افزایش 2.2 میلیون تومان هر قطعه سکه و حدودا 100 هزار تومانی هر گرم طلا در این هفته آگاهی داد که بیشترین میزان افزایش نرخها در عرض یک هفته، به شمار می رود؛ وی اظهار داشت: اما با این وجود بعد از تغییر رییس کل بانک مرکزی در روز گذشته، نرخها کمی از اوج فاصله گرفته و اندک کاهش را تجربه کرده اند.


نادر بذرافشان در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی اظهار نمود: با عنایت به این که طی یک هفته اخیر نیز بازار ارز در داخل همچنان روندی صعودی خودرا دنبال کرده است، این افزایش قیمت نرخ ارز بی تاثیر بر بازار سکه و طلا نبوده است و این بازار را هم با افزایش همراه کرده است؛ بگونه ای که در این هفته هر قطعه سکه دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را به خود دیده است.
رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: این در حالیست که قیمت طلا در بازار جهانی که یکی از دو پارامتر اصلی اثرگذار بر قیمت سکه و طلا در بازار داخل است، در این هفته به جهت تعطیلی بازارهای جهانی (سال نو میلادی) تغییرات چندانی نداشته است؛ از زمانی که بازارهای جهانی تعطیل شد، تنها حدود پنج تا هفت دلار افزایش قیمت اونس جهانی شکل گرفت و قیمت جدیدی نداشتیم. در حقیقت علت اصلی افزایش قیمت سکه و طلا متاثر از رشد نرخ ارز بوده است.
امیدواریم با رویکردها و سیاست های جدید که احتمالاً با تغییر رییس کل بانک مرکزی صورت خواهد گرفت، کنترل روند نرخ ارز و کاهش آن در بازارهای داخلی شکل گیرد؛ در اینصورت نرخها در بازار سکه و طلا هم متعادل خواهد شد.وی خاطرنشان کرد: از اواسط هفته با عنایت به افزایش نرخ ارز، روند تقاضا در بازارهای داخلی اندکی بیشتر شد و بازار سکه و طلا بازار التهاب پیدا کرد و روند افزایشی تا پایان هفته ادامه دار شد. طی ماه های اخیر تغییرات به نسبت قابل توجهی در ارتباط با قیمت سکه و طلا داشتیم اما با تغییر و تحولی که روز گذشته در بانک مرکزی رخ داد و رییس کل بانک مرکزی تغییر نمود، امیدواریم که با رویکردها و سیاست های جدید که احتمالاً با تغییر رییس کل بانک مرکزی صورت خواهد گرفت، کنترل روند نرخ ارز و کاهش آن در بازارهای داخلی شکل گیرد؛ طبیعتا در اینصورت نرخها در بازار سکه و طلا هم متعادل خواهد شد.
این مقام صنفی همین طور اظهار امیدواری کرد که با تغییرات صورت گرفته در بانک مرکزی و تغییر رویکردها، روند نرخها در بازار سکه و طلا طی هفته های پیش رو روند ثبات و کاهش نرخها را شاهد باشیم و سیاست های جدید بانک مرکزی نقش مهمی را در کاهش و ثبات نرخ ارز را داشته باشم و به تبع در بازار سکه و طلا تاثیر خودرا بگذارد و شاهد روند کاهش قیمت ارز، سکه و طلا باشیم.

اگر بانک مرکزی همان ابتدا، با افزایش عرضه سکه ورود می کرد، می توانست نقش مهمی در کنترل نرخها داشته باشد
بذرافشان تصریح کرد: نکته اصلی افزایش نرخ ارز بوده است که تاثر خودرا بر قیمت سکه و طلا داشته است. اما قسمتی دیگر از آن به تقاضا و قسمتی دیگر هم که می توانست افزایش نرخها را طی ماه های اخیر کنترل کند، بحث عرضه بوده است. بانک مرکزی با افزایش عرضه سکه، می توانست نقش مهمی را در کنترل و ثبات نرخها و کاهش حباب سکه که بسیار شده است را داشته باشیم اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد.
رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در ارتباط با تغییر قیمت سکه و طلا در بازار واخرین نرخها ثبت شده در آخر هفته برای انواع قطعات سکه و مصنوعات طلا، اظهار داشت: همانطور که اشاره شد، سکه در روز گذشته (پنجشنبه) که تا حدودا ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هم پیش رفته بود، از بعداز ظهر روز گذشته (پنجشنبه) با بیان خبر تغییر رییس کل بانک مرکزی، در نرخها کمی کاهش نسبت به اوج ها نرخها دیده شد و آخرین قیمت ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان را ثبت نمود (۷۰۰ هزار تومان کاهش قیمت سکه از پس از ظهر دیروز). هر مثقال طلای ۱۷ عیار نیز که تا هشت میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هم پیش رفته بود، ۱۵۰ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود ۳۰ هزار تومان نسبت به اوج خود، عقب نشینی کردند.

این هفته سکه ۲ میلیون و ۲۰۰ و طلا ۱۰۰ هزار تومان افزایش بها داشت
وی ادامه داد: اما در مجموع طی یک هفته اخیر، روند قیمت انواع قطعات سکه و مصنوعات طلا، رروندی افزایشی برآورد می شود. هر قطعه سکه تمام طرح جدید با دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته به ۲۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام قدیم با یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به به ابتدای هفته ۲۱ میلیون تومان در آخر هفته رسیده اند. نیم سکه با دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در آخرین معاملات هفته ۱۳ میلیون تومان و ربع سکه با ۹۰۰ هزار تومان افزایش، ۱۰ میلیون تومان قیمت داشته است. سکه های گرمی نیز در آخر هفته چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تعیین قیمت شده که نسبت به ابتدای هفته ۴۰۰ هزار تومان افزایش داشته است.
بذرافشان افزود: هر مثقال طلای ۱۷ عیار با ۴۵۰ هزار تومان افزایش در طول این هفته در آخرین معاملات روز گذشته هشت میلیون و ۳۸۰ هزار تومان قیمت داشته و هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۹۳۴ هزار تومان دادوستد شده که نسبت به ابتدای هفته ۱۰۰ هزار تومان افزایش بها را نشان داده است.
این مقام صنفی در ارتباط با آخرین وضعیت حباب سکه نیز اظهار نمود: حباب سکه هم اکنون در محدوده دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قرار دارد.
منبع:

1401/10/10
11:08:54
0.0 / 5
254
تگهای خبر: بازار , دلار , طلا , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی