در جلسه هماهنگی نمایشگاه ایران اگزیسستو مطرح شد

تحریم های داخلی مانع اصلی صادرات

تحریم های داخلی مانع اصلی صادرات به گزارش مبل زیبا، موانع دست و پاگیر صادرات به تعبیر دولت و بخش خصوصی به مراتب بیشتر از موانع خارجی است. موضوعی که حل و فصل آن بعنوان پله نخست برگزاری رویدادهای بین المللی بازرگانی در جلسه هماهنگی نمایشگاه ایران اگزیسستو عنوان شد.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، در جلسه هم اندیشی برگزاری رویداد ایران اگزیسسکو، انجمن های بازرگانی، صادرکنندگان، تولیدکنندگان با مسؤلان دولتی، مهم ترین چالش ها و موانع صادرات و چگونگی استفاده از فرصت رویدادهای بین المللی برای کاهش و مهار آنرا مورد بررسی قرار دادند.
اولین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی فرصت های تجاری کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای، اتحادیه اقتصادی اوراسیا و سازمان همکاریهای اسلامی با عنوان ایران اگزیسسکو در جهت معرفی ظرفیت های اقتصادی و تجاری کشور و اجرای مصوبات سفر رئیس جمهوری به اجلاس شانگهای در خرداد ماه سال آینده برگزار می گردد.
رویدادی که به تعبیر معاون اقتصادی استانداری تهران فرصتی است تا ایران اولویت های بازرگانی خویش را اعلام و بازارهای جدید بین المللی را برای توسعه صادرات شناسایی کند.
محمد علی مهری در این نشست ضمن اشاره به این که کارگروه توسعه صادرات در استانداری تهران فعال شده و اولویت های صادراتی هم احصا شده است، اضافه کرد: اولویت ما کشورهای عضو پیمان شانگهای، کشورهای حوزه خلیج فارس و سپس کشورهای غربی است.
وی ضمن اشاره به اهمیت آسیای میانه برای صادرات متذکر شد: در این عرصه دسترسی ها هم مطلوب بوده و از جانب وزارت کشور و وزارت امور خارجه و سازمان توسعه تجارت تمهیداتی اندیشیده شده است.
معاون اقتصادی استانداری تهران با تاکید به این که در صادرات کالا ابتدا تأمین نیاز بازار داخلی باید مدنظر قرار گیرد، اضافه کرد: نباید صادرات به ترتیبی باشد که بازار داخلی با کمبود مواجه شود که نمونه آنرا در کاشی و سرامیک و پیاز مشاهده کردیم.
علی مهری اضافه کرد: در خرداد ماه سال آینده، ایران میزبان رویداد ایران اگزیسسکو است تا بتواند تمامی اولویت ها و قابلیت های صادراتی خویش را مطرح کند که در کنار کنفرانس، نمایشگاهی هم ترتیب داده شده تا تولید کنندگان و تجار توانمندی های خویش را به نمایش بگذارند.
وی نگاه دولت را پشتیبانی از دانش بنیان ها دانست و خاطرنشان کرد: امیدواریم از قبل این نشست بازارهای جدیدی برای دانش بنیان ها تعریف شده و حتی نسبت به صادرات خدمات اقدامات جدیدی را ترتیب دهیم.
بخش خصوصی باید تقویت شود
همینطور رئیس رویداد ایران اگزیسسکو در این نشست هدف از برگزاری این رویداد را ایجاد فرصتی برای معرفی تولیدات کشور به بازارهای جهانی عنوان نمود و اظهار داشت: مراحل عضویت دائم ایران در اجلاس شانگهای درحال تحقق است و باید از این ظرفیت برای توسعه بازارهای صادراتی بهره برد.
محمد حسین فضلی اضافه کرد: در سالن اجلاس سران تهران بخش کنفرانسی و در نمایشگاه بین المللی تهران، بخش نمایشگاهی این رویداد برگزار می گردد و از کشورهای عضو پیمان شانگهای، کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو سازمان همکاریهای اسلامی دعوت به عمل خواهد آمد.
وی تصریح کرد: دوره نخست به میزبانی ایران است و محل دائمی دبیرخانه آن در تهران به ثبت می رسد و دوره های بعدی هم به صورت چرخه ای توسط کشورهای عضو شانگهای میزبانی خواهد شد.
فضلی ضمن اشاره به این که در هر دوره ای در صورتیکه کشوری متقاضی برگزاری نبود، ایران مجدد میزبان خواهد بود، اضافه کرد: نزدیک ۴۰ کشور در این رویداد حضور دارند و نزدیک به ۴۵۰ شرکت خارجی و از داخل کشور هم ۶۰۰ شرکت حضور خواهند داشت.
رئیس رویداد ایران اگزیسسکو تصریح کرد: در این کنفرانس به دنبال بهبود رابطه صنعت و دانشگاه و پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان هستیم و باید از مسیر چنین رویدادهایی بخش خصوصی تقویت شود.
وی تصریح کرد: در بستر این رویداد در نظر داریم برخی مشکلات پولی و مالی تولید کنندگان و صادرکنندگان را با تعریف پول مشترک یا تعامل با پول های ملی کشورهای عضو بررسی شود که با بانک مرکزی هماهنگی هایی در این خصوص صورت گرفته است.
به یک اشاره میتوان در بازار خارجی درخشید
در این نشست تولیدکنندگان و صادرکنندگان هم به طرح نظرات و مطالبات خود از دولت پرداختند.
اسعد عزیزی - مدیرعامل یک شرکت پالایش نفت ایرانی- به ظرفیت های قابل توجه صادراتی اشاره نمود و اظهار داشت: بعنوان مثال نفت بهران توربین های ۱۷ نیروگاه در عراق را تأمین می کند.
وی ادامه داد: ما با استراتژی حضور، نفوذ و توسعه در بازار حضور داریم اما برخی موانع باید تسهیل شود و در صورت تسهیل می توانیم بهتر از قبل عمل نماییم.
در عین حال صابری از شرکت تولید لوله و پروفایل شرق تهران هم ضمن اشاره به این که فولاد پس از پتروشیمی بیشترین ارزآوری را دارد، خاطرنشان کرد: متاسفانه به سبب برخی مشکلات و سیاست های غلط پولی، صادرات فولاد ۶۲ درصد کاهش داشته است.
وی بیان نمود: تحریم های داخلی که بوی خیانت می دهد بیشتر از تحریم خارجی به زیان صادرکننده است و این در شرایطی است که باید نگاه های منفی به هر دو امر صادرات و واردات برداشته شود تا رویدادهایی مانند ایران اگزیسسکو هم ثمربخش باشد.
همینطور حسینی چمنی از شرکت تولید کننده تجهیزات پزشکی یکی از مزیت های کشور به استناد گزارش های بین المللی را تجهیزات پزشکی و سلامت دانست و اظهار داشت: در مقابل فعالیت هزار شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت، صادرات ۲۰ -۳۰ میلیون دلاری رقم قابل ذکری نیست.
وی ادامه داد: یکی از اشکالات ساده مبحث انتقال پول است و استفاده از صرافی ها نه در همه زمینه های صادراتی امکان پذیر و نه بدون ریسک است. این در شرایطی است که ما مزیت داریم و کار کردن با تجار ایرانی با ریسک قلمداد می شود.
نحوه ی استفاده از ارز نیمایی، مسیرهای صادرات، قوانین حمایتی در داخل و خارج کشور، میزان تعهدات ارزی، انرژی در صنایع، چارچوب ها و قوانین کالاهای صادراتی، معافیت ها، خطوط اعتباری برای تجار و مهم تر از همه تغییر نگاه متولیان به امر صادرات و واردات و ایجاد وحدت رویه از مطالبات تولیدکنندگان و صادرکنندگان در این نشست بود.
منبع:

1401/11/13
16:41:25
0.0 / 5
220
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی