قالیباف خبر داد

عرضه خودرو های وارداتی احتمالا 27 اسفند

عرضه خودرو های وارداتی احتمالا 27 اسفند مبل زیبا: سخنگوی وزارت صنعت معدن و تجارت (صمت) ضمن اشاره به این که اهتمام و تصمیم بر این است نخستین عرضه خودرو های وارداتی در ایام باقی مانده از سال 1401 صورت گیرد، اعلام نمود که احتمالاً نخستین عرضه روز شنبه هفته آتی خواهد بود.


به گزاش ایسنا، امید قالیباف چهارشنبه شب با حضور در یک برنامه تلویزیونی با بیان مجدد این که افراد متقاضی خودرو های وارداتی که از فهرست حذف شده اند، احتمالاً یکی از شرایط را نداشته اند، اظهار داشت: افرادی که از فهرست نوبت دهی و اختصاص خودرو های وارداتی حذف شده اند، یا حساب وکالتی هایشان مشکل داشته یا موجودی حساب وکالتی مطابق عدد اعلام شده (۵۰۰ میلیون تومان) نبوده است یا این که حساب درست بوده اما حائز حداقل یکی از شراط عمومی نبوده اند؛ شاید پلاک انتظامی فعال داشته یا طی ۴۸ ماه اخیر از شرکت های خودروساز خرید داشته اند؛ بدین سبب این افراد جای هیچگونه اعتراضی هم نخواهند داشت، چونکه پروسه بوسیله سامانه بوده و دیگر جای اعتراضی وجود ندارد.
سخنگوی وزارت صمت در ارتباط با موضوع انصراف از طرح، اظهار داشت: گزینه انصراف از روز سه شنبه فعال شده و بصورت کتبی از بامداد روز سه شنبه به بانکها اعلام شده است که بلافاصله بعد از آنکه متقاضی پروسه انصراف را در سامانه طی می کند، باید وجه مسدود شده در حساب وکالتی اش آزاد شود و امکان برداشت داشته باشد؛ بدین ترتیب افرادی که تمایل به طی ادامه مسیر پروسه ثبت نام و تحویل خودرو را ندارند (بطور مثال جرو آخرین نوبت ها هستند) می توانند ۵۰۰ میلیون تومان خودرا ازحساب برداشت کنند.
وی اشاره کرد: اما متاسفانه طی دو روز اخیر (سه شنبه و چارشنبه) گزارش هایی به دست ما رسیده که افراد انصراف داده اند اما بانک ها همکاری لازم را نداشته و مبلغ را از انسداد خارج نکرده اند؛ پس از بانکها خواهش می نماییم که پول مردم را بی خود نگه ندارند و بایستی این مبالغ آزاد شود.
این مقام مسئول در وزارت صمت ضمن تاکید براینکه تمام اهتمام و تصمیم ما این است که نخستین عرضه خودرو های واردتی را طی همین چند روز باقی مانده از سال ۱۴۰۱ انجام دهیم، اعلام نمود: احتمالاً شنبه هفته آتی (۲۷ اسفند ماه) عرضه صورت گیرد.

روند عرضه پیوسته در سال ۱۴۰۲ برنامه ریزی شده است/ افراد می توانند با حفظ نوبت برای سایر محصولات صبر کنند
قالیباف در مورد خودرو های قطعی شده برای اختصاص نیز اظهار داشت: دو مدل چانگان که قبل تر نیز اطلاع رسانی شده (CS۳۵ PLUS و CS۵۵) و به احتمال بسیار هیوندای النترا هم عرضه خواهد شد. البته افرادی که نوبتشان است و خودرو را خریداری می کنند، به تعطیلات عید برخواهند خورد و بقیه پروسه خرید (پلاک گذاری و... ) به سال آینده موکول خواهد شد اما برای سال آینده روند عرضه پیوسته برنامه ریزی شده است و عرضه خودرو ها در مدلهای مختلف که امکان تحویل وجود دارد، به تدریج صورت خواهد گرفت.
چنانچه نوبت افراد برسد اما خودرو های عرضه شده، مورد پسندشان نباشد، می توانند با حفظ نوبت و اولویت خود، صبرکنند تا عرضه های بعدی و ارائه خودرو های مورد نظر صورت گیرد و محصول مورد نظرخود را تهیه کنند
سخنگوی وزارت صمت اعلام نمود: چنانچه نوبت افراد برسد اما خودرو های عرضه شده، مورد پسندشان نباشد، می توانند با حفظ نوبت و اولویت خود، صبرکند تا عرضه های بعدی و ارائه خودرو های مورد نظر صورت گیرد و محصول مورد نظرخود را تهیه کنند.
وی ضمن تاکید براینکه بنظر می رسد شرایط مناسب می باشد و همه امور طبق برنامه ها پیش می رود، در مورد زمان ثبت نام بعدی اظهار داشت: این اولین مرحله که کمی جلوتر رود، برای ثبت اسامی بعدی برنامه ریزی خواهد شد.
مشاور وزیر صمت افزود: تا حالا ۱۰۰ هزار ثبت سفارش واردات خودرو داشته ایم که محقق می گردد و الان می توان در ارتباط با موجودی ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو صحبت کرد. برای سال آیند نیز چنانچه نیاز باشد، ۱۰۰ هزار دستگاه دیگر وارد خواهد شد. برنامه ما واردات ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو بوده است.

قانون در مورد عرضه خودرو ها در بورس، دست شورای رقابت را باز گذاشته است
قالیباف در ادامه در ارتباط با عرضه خودرو ها در بورس کالا، اظهار داشت: وزارت صمت نیز موافق و مدافع عرضه خودرو ها در بورس کالا بود اما به هر صورت، قانون دست شورای رقابت را باز گذاشته است. منتظر هستیم تا شورای رقابت در مورد قیمت خودرو ها تصمیم گیری کند تا بر طبق آن، عرضه های سال ۱۴۰۲ را انجام دهیم.
وی در ارتباط با قطعی بودن افزایش قیمت خودرو ها در سال آینده، اظهار داشت: به هر شکل، زمانیکه یک سال خودروسازان افزایش قیمت داشته اند، حالا باید تصمیم منطقی گرفته شود.
سخنگوی وزارت صمت رشد تولید در صنعت خودرو را " رشدی خیره کننده" خواند و اعلام نمود: تا آخر سال به تولید یک میلیون و ۳۰ هزار دستگاه خواهیم رسید و برای سال آینده تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه برنامه ریزی شده است. امسال میزان تولید خودرو دو برابر سالهای ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ بوده و دو برابر آن سال ها تولید را افزایش داده ایم؛ ضمن این که تولید خوروهای ناقص نیز به صفر رسیده است.

عرضه خودرو بر طبق فهرست انتظار در سال ۱۴۰۲/ قرعه کشی به تاریخ پیوست
این مقام مسئول در وزارت صمت در رابط با نحوه عرضه خودرو در سال آینده، اشاره کرد: عرضه خوروها برمبنای فهرست انتظار و نوبت دهی ها خواهد بود و افراد به نوبت خودرو دریافت خواهند کرد اما به هر حال برای هر مدل خودرو متفاوت می باشد. یا تقاضا متناسب با عرضه است که تحویل به انجام می رسد و فهرست انتظاری در کار نیست یا تقاضا بیش از میزان عرضه شده است که در این صورت در فهرست نوبت دهی قرار می گیرند؛ در حقیقت بحث قرعه کشی به تاریخ پیوست.
وی ادامه داد: برای عرضه خودرو ها فعلا با همین سازوکار فهرست انتظار و نوبت دهی را پیش خواهیم برد و ثبت تقاضا برای ما دارای اهمیت است که بر طبق این ثبت تقاضا، خودروسازان بتوانند برای هر مدل خورو، سیاست های توسعه خط تولید و آن مدل خودرو را پیگیری کنند.
قالیباف اشاره کرد: اساسا در سال آینده خودرو های جدید به خط تولید خواهند آمد و دو-سه مدل قدیمی هم ازخط تولید خارج خواهند شد و مدلهای جدید را جایگزین خواهیم کرد. تولید خودرو های اطلس، آریا و... در دستور کار است.

سوال در مورد کاهش قیمت خودرو در بازار را باید از سایر نهادها پرسید...
سخنگوی وزارت صمت در پاسخ به این پرسش که قیمت خودرو در بازار در سال ۱۴۰۲ کاهش پیدا خواهدنمود یا خیر؟ پاسخ داد: طی همین مدت که نرخ ارز پایین آمد، قیمت خودرو هم کاهش یافت؛ همانگونه که با افزایش نرخ ارز بالا رفت؛ پس این سوال را باید از دستگاهها پرسید. کاری که از دست ما بر می آید این است که عرضه را به حدی برسانیم که میزان افزایش قیمتی که به خودرو ها می خورد، کمتر از میزان تورم باشد؛ در آن صورت تقاضای سرمایه گذاری برای خرید خودرو پایین خواهد آمد.
قالیباف اظهار داشت: تفاهم نامه ای با شهرداری برای از رده خارج کردن ۵۰۰ دستگاه موتورسیکلت و برقی کردن موتورسیکلت ها وجود دارد که خبر خوبی است و می تواند در ایجاد هوای پاک در کلانشهرها موثر باشد؛ ضمن این که خودرو های وارداتی نیز آلایندگی کمتری دارند که این ها نیز موثر خواهند بود. اما خبر خوب ما برای سال آینده، گسترش ویترین خودرویی کشور است و تلاش ما نیز این است که این امر را آنقدر گسترش دهیم که پاسخگوی سلیقه های مختلف باشد.

احتمال برگشت فروش لیزینگی خودروها
وی اشاره به این که در مقطعی برای خرید خودرو وام اختصاص داده می شد، اظهار داشت: فکر می کنم این اتفاق درحال رخ دادن است. در جریان هستیم که حالا برخی خودروسازان به فکر فروش لیزینگی هم افتاده اند.
منبع:

1401/12/25
12:59:21
0.0 / 5
186
تگهای خبر: بازار , تجارت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی