بادام هندی های قاچاق هنوز جولان می دهند!

بادام هندی های قاچاق هنوز جولان می دهند! مبل زیبا: در حالیكه بادام هندی مجوزی برای واردات ندارد، رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشكبار می گوید این محصول قاچاق، به گونه ای قانونی وارد و عرضه می گردد و مشخص نمی باشد چرا مسئولان پاسخ قانع كننده ای برای ممنوعیت واردات این محصول نمی دهند.



به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، واردات انواع میوه و محصولات كشاورزی مشروط به مجوز از سوی وزارت جهاد كشاورزی بعنوان متولی تولید، تامین و تنظیم بازار محصولات كشاورزی است. در این زمینه بارها مسئولان این وزارتخانه اعلام نموده اند كه واردات انواع میوه و محصولات باغی ممنوع می باشد و فقط چهار قلم میوه گرمسیری آناناس، انبه، موز و نارگیل مجوز برای واردات دارند.

این در حالی است كه سال هاست با وجود ممنوعیت واردات بادام هندی، این محصول در بازار آجیل و خشكبار ایران به وفور پیدا می گردد و روز به روز سهمش در این بازار افزوده می شود و مشخص نمی باشد بادام هندی ممنوع الورود است یا قانونی؟

مصطفی احمدی- رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشكبار- در این باره به ایسنا اظهار داشت: گرچه وضعیت تولید انواع آجیل و خشكبار در ایران بسیار مناسب بوده و عمده آنها جزو محصولات صادراتی به حساب می آید اما بادام هندی در داخل كشور تولید نمی گردد و با عنایت به عادت كردن ذائقه مردم به این محصول، قابل حذف از بازار نیست اما سوال اینجاست كه چرا مسئولان هیچ گاه پاسخ قانع كننده ای درباره چرایی ممنوعیت ثبت سفارش و واردات بادام هندی نمی دهند.

وی با اشاره به اینكه سهم بادام هندی در بازار آجیل و خشكبار به صورت روزافزون در حال افزایش می باشد و در سبد آجیل خیلی از مردم یافت می شود، اضافه كرد: بادام هندی كه در داخل تولید ندارد و واردات و عرضه آن آسیبی به تولید و بازار آجیل و خشكبار می زند، به چه دلیل ممنوع الورود شده است. حتی مسئولان حاضر نیستند دلیل ممنوعیت ورود این محصول را اعلام كنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشكبار با اشاره به اینكه ثبت سفارش و واردات رسمی بادام هندی قیمت آن را ارزان تر می كند، ادامه داد: به تازگی پیشنهاد دادیم كه با تاجران هندی به مذاكره بنشینیم و به ازای صادرات پسته بادام هندی وارد نماییم كه این مسئله هم مورد موافقت قرار نگرفت در حالیكه می توانست صادرات پسته ایرانی را افزایش دهد و از جانب دیگر مشكل ممنوعیت واردات بادام هندی را حل كند.

احمدی اظهار داشت: گرچه بادام هندی ممنوع الورود است اما مشاهده می كنید در بازار این محصول عرضه می گردد و به گونه ای قانونی شده است، چراكه به هنگام كشف و ضبط محموله های قاچاق همچون بادام هندی آن را به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی می برند و از آنجا بادام هندی را مجددا به متقاضیان می فروشند و به بازار وارد می كنند.

به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، با وجود پیگیری های مختلف كسی از مسئولان وزارت جهاد كشاورزی حاضر به پاسخگویی به سوال خبرنگار ایسنا درباره وضعیت واردات بادام هندی و قانونی بودن یا نبودن آن نشد، چون كه بالاخره باید سرنوشت این محصول روشن شود و اگر واردات آن غیرقانونی است، نباید به گونه ای سیاستگذاری شود كه با وجود ممنوعیت واردات مجددا در داخل عرضه شود.




1396/12/17
20:50:43
5.0 / 5
5344
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی