وسایل دكوراسیون اتاق كودك

وسایل دكوراسیون اتاق كودك مبل زیبا: دكوراسیون اتاق‌خواب كودكان بیش تر از هر جای دیگر در منزل، هر چند وقت یك بار باید تغییر كند.


هفت سال اول زندگی مهم‌ترین نقش را در شكل‌گیری شخصیت هر فرد دارد
در اینجاست كه انتخاب وسایل و حتی اسباب‌بازی‌ها برای كودكان و نحوه چیدمان آن‌ها اهمیت بیش‌تری پیدا كرده، دقت بیش‌تری می‌طلبد. 
دكوراسیون اتاق‌خواب كودكان بیش از هر جای دیگر در خانه، هر چند وقت یك بار باید تغییر یابد تا با توجه به روحیات آن‌ها از تنوع كافی برخوردار بوده و رویای بچگی آن‌ها را تكمیل كند. جدا از ایمنی وسایل كه در درجه اول اهمیت قرار دارد، این باور كه هم‌زمان با رشد كودك، وسایل او نیز بزرگ می‌شوند، اهمیت آشنایی با وسایل مورد نیاز آن‌ها را در مقاطع مختلف پررنگ‌تر می‌كند. 
یك چراغ مطالعه دیواری برای كودكان 8-7 ساله، امكان مطالعه را برای آن‌ها راحت‌تر می‌كند. این مسئله به خصوص خواندن كتاب توسط كودك بزرگ‌تر برای خواهر یا برادر كوچك‌تر از خود در موقع خواب را راحت‌تر می‌كند. چراغ را بالای تخت در جایی به دیوار نصب كنید كه امكان دست زدن به لامپ داغ برای آن‌ها وجود نداشته باشد و به راحتی با زدن یك كلید در بالای سر خاموش و روشن شود. 
به جای گذاشتن وسایل زیر تخت، از یك طاقچه یا قفسه كوچك روی دیوار برای قرار دادن وسایل نرمی كه كودك بدون آن‌ها نخواهد خوابید، استفاده كنید. آن‌ها را داخل سبدهای تزیینی نرم قرار دهید تا هنگام خواب كودك احساس آرامش كرده و امكان دسترسی او به آن‌ها وجود داشته باشد. 
از همان ابتدا مدل تخت‌خواب‌هایی را خریداری كنید كه امكان تغییر سایز داشته باشند. این مسئله به خصوص در مورد یك اتاق برای دو فرزند اهمیت داشته، به استفاده بهینه از فضا زمانی كه آن‌ها كوچك‌ترند، كمك كرده و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های شما می‌شود. 
در مورد دخترها باید توجه كرد كه بازی با عروسك در قالب پوشاندن لباس آن‌ها، بستن دكمه‌ها و گره زدن بند لباس عروسك نه تنها تمرینی برای انگشت‌های كوچك آن‌هاست بلكه به آن‌ها در پرورش مهارت‌های اجتماعشان از طریق تصورات و نقش‌هایی كه بازی می‌كنند هم كمك می‌كند و این بیش‌ترین چیزیست كه از اسباب بازی‌های كوچك كسب می‌كنند. پس به وسایل مورد علاقه آن‌ها اهمیت دهید و جای خاصی برای آن‌ها در نظر بگیرید. وسایل اتاق كودك و به خصوص نوزاد متنوع و زیادند. چیدمان آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است تا در عین مرتب بودن، امكان دسترسی به آن‌ها به راحتی وجود داشته باشد. 
انتخاب تخت نرده‌ای قابل تنظیم برای كودكی كه به زودی یاد می‌گیرد از نرده بالا برود و نسبت به محیط اطراف كنجكاو می‌‌شود، بسیار مهم است. تخت‌هایی كه تنظیم‌های مختلف دارند و هم‌زمان با رشد كودك قابل تغییرند مناسب بوده، می‌توان چند سالی از آن‌ها استفاده كرد.
در بعضی مدل‌ها، كفی تخت قابل تنظیم بوده به طوری كه هم‌زمان با رشد كودك برای ایمنی بیش‌تر می‌توان سطح تخت را با توجه به قد او تنظیم نمود. هر چه كودك بزرگ‌تر می‌شود، تخت پایین‌تر می‌رود. در مرحله بعد زمانی كه كودك به بالا و پایین رفتن مسلط می‌شود، می‌توان نرده جلوی تخت را برداشت. 
از یك جای بلند به عنوان محل تعویض بچه استفاده كنید تا مسلط‌تر بوده و فشار كم‌تری به شما وارد شود. بهتر است برای این كار یك میز بلند دارای قفسه تهیه كنید، داخل طبقه‌ها وسایل مورد نیاز را بگذارید و با بزرگ شدن كودك از قفسه‌های آن برای قرار دادن اسباب‌بازی‌ها استفاده كنید. 
از كابینت یا قفسه‌های دیواری دردار برای گذاشتن اسباب بازی‌های كودك استفاده كنید تا در موقع تعویض به راحتی امكان دسترسی شما به آن‌ها برای پرت كردن حواس كودك وجود داشته باشد. بهتر است قفسه‌ها دردار باشند تا بتوانید از آن‌ها برای قرار دادن لباس، پتو و ملحفه‌های اضافه استفاده كنید. به این ترتیب وسایل تمیز مانده عاری از گرد و غبار بوده و امكان دسترسی به آن‌ها برای شما راحت‌تر است. 
در اتاق نوزاد یك صندلی راحتی را به خود اختصاص دهید. استفاده از این مبل، در رفع خستگی شما بسیار موثر است. در كنار مبل یك آباژور یا چراغ مطالعه بگذارید. 
گذاشتن جای ریموت روی دسته صندلی راحتی در اتاق‌خواب بچه، جای مناسبی برای قرار دادن شیشه، پستانك، دستمال و اسباب‌بازی است. با این كار وسایل یكجا بوده، هنگام در آغوش داشتن یا بی‌تابی بچه، برای پیدا كردن وسایل مضطرب نمی‌شوید و به راحتی از عهده كارها بر می‌آیید. 
از یك چراغ‌خواب با نور ملایم و رنگی در اتاق كودك استفاده كنید. این كار باعث می‌شود بدون بیدار كردن او در هر موقع از شب بتوانید به كودك سر بزنید. اگر كودك احیانا بیدار هم شود با نور ملایم و نوازش‌های شما به راحتی به خواب خواهد رفت. 
بچه‌ها عاشق گرفتن و فشار دادن چیزها و دهن زدن به هر چیزی هستند. وسایلی را برای بازی آن‌ها انتخاب كنید كه استاندارد بوده و صدای آرامی داشته باشند. وسایل بازی كودكان را می‌توانید داخل سبدهای مختلف قرار دهید. برای نظم و ترتیب بیش‌تر، آن‌ها را داخل سبدهای حوله‌ای و دكوری به دیوار وصل كنید.
هنگام نصب قد كودك خود را در نظر بگیرید. از قفسه‌هایی با ارتفاع‌های مختلف استفاده كنید. جعبه‌های فایبرگلاس در اندازه‌های مختلف برای قرار دادن اسباب‌بازی‌های ریز و درشت بسیار مناسبند. بهتر است قفسه‌ها طوری باشند كه جعبه‌های لبه‌دار مانند كشو داخل آن (چارچوب دِرآور مانند) قرار بگیرند. سعی كنید هر كدام از جعبه‌ها به رنگ‌های مختلف، مناسب با اتاق كودك باشد تا او بتواند به راحتی هر وسیله تفكیك شده‌ای را پیدا كند. جای خاص و نیمكت مانندی با ام‌دی‌اف نزدیك كتابخانه یا قفسه كتاب‌ها برای مطالعه و كتاب خواندن او اختصاص دهید.
روی نیمكت، تعدادی كوسن برای استراحت موقت وی قرار دهید. سعی كنید این قسمت از سطح زمین بالاتر بوده و در زیر آن جعبه‌ای از همان جنس (ام‌دی‌اف) قرار دهید تا نهایت استفاده را از فضا ببرید. از مزایای این طراحی آن است كه كودك بعد از خواندن كتاب می‌تواند جعبه زیری را بیرون آورده، تمام وسایل روی نیمكت را داخل آن قرار دهد. با كشیدن جعبه به كنار تخت و جایگزین كردن صندلی به جای آن می‌تواند از این فضا به عنوان میز تحریر استفاده نماید. با نصب یك چراغ مطالعه دكوراسیون این قسمت كامل می‌شود.
كتابخانه دیواری را جایی نصب كنید كه او بتواند به تنهایی به كتاب‌ها دسترسی داشته و خود از میان آن‌ها بدون كمك شما كتاب مورد علاقه‌اش را انتخاب كند. قرار دادن جعبه‌های مختلف داخل كمد، ضمن آن كه باعث می‌شود از كل فضای كمد استفاده كنید به كودك هم در پیدا كردن وسایلش كمك می‌كند. قرار دادن عروسك‌های نرم داخل جعبه‌های اسباب‌بازی قابل انعطاف باعث می‌شود كودك به آن‌ها دسترسی داشته، احساس امنیت كند. به خصوص اگر آن‌ها را زیر تختش قرار دهید، او اطمینان خاطر پیدا می‌كند كه به جز وسایل مورد علاقه، چیزی به نام هیولا یا مورد ترسناكی زیر تخت وجود ندارد.
برای جای اسباب‌بازی زیر تخت بهتر است از نوع نرم و دردار شبیه به چمدان استفاده كنید. دختربچه‌ها در یك سن خاص به پرو لباس بسیار علاقه پیدا می‌كنند و با عوض كردن دائم لباس، خود را در قالب شخصیت‌های مختلف می‌بینند. گوشه خاصی را نزدیك كمد، برای تغییر لباس او اختصاص دهید. در این قسمت؛ آینه، دیواركوب و چند گیره رخت‌آویز نصب كنید. سعی كنید لباس‌ها را در ارتفاعی قرار دهید كه امكان دسترسی به آن‌ها بدون كمك، برای او وجود داشته باشد. در دكوراسیون اتاق كودك و انتخاب اسباب‌بازی از رنگ‌های شاد و متنوع استفاده كنید و از تك‌رنگی بپرهیزید.
1396/05/26
23:38:26
5.0 / 5
5316
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی