شریعتمداری خبر داد

اجرای ۸۸ طرح صنعتی با سرمایه گذاری خارجی

اجرای ۸۸ طرح صنعتی با سرمایه گذاری خارجی مبل زیبا: وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: ۴۹ هزار و ۹۱۶ طرح در حال اجرا در كشور داریم و ۸۸ طرح صنعتی با سرمایه گذاری مستقیم خارجی در حال اجراست.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری در نشست هم اندیشی با رییس و اعضای كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: با اتكا به سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی، اسناد بالادستی، برنامه ششم توسعه و برنامه راهبردی ریاست جمهوری، برنامه یكساله تدوین و به معاونت ها جهت اجرا ابلاغ گردیده است.
وی با اشاره به نامگذاری سال ۹۷ به سال پشتیبانی از كالای ایرانی توسط رهبر معظم انقلاب، اضافه كرد: برای پشتیبانی از كالای ایرانی از دل این برنامه یكساله یك اقدام راهبردی طراحی كردیم.
شریعتمداری با تاكید بر اینكه تمایل نسبت به خرید كالای ایرانی باید در دل همه مردم تولید شود اظهار داشت: حتی اگر كالای ایرانی از لحاظ استاندارد و كیفیت با نمونه خارجی اش برابری نكند، باید برای پشتیبانی از تولید ملی و اشتغال جوانان نسبت به خریدش اقدام نماییم و در این مسیر پویش های متعددی همچون "آری به تولید ملی" طراحی شده و در حال اجراست.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه در حوزه فرهنگ سازی جهت استفاده از كالای ایرانی مسؤولیت هایی مهمی داریم، خاطرنشان كرد: ارتقای كیفیت در محصولات و افزایش توان رقابت پذیری كالای ایرانی مسئولیت اصلی ما در حوزه صنعت و معدن است.
شریعتمداری تولید با صنعت و تكنولوژی به روز را مهمترین شاخصه تولید كالای قابل رقابت در بازارهای جهانی دانست و افزود: پتروشیمی بعنوان یك صنعت به روز می تواند الگویی در این زمینه باشد.
وی با اشاره به اینكه نیازمند نوسازی و بهسازی صنعتی هستیم، اظهار داشت: حدود ۲ هزار و ۷۰۰ واحد صنعتی را برای نوسازی رصد كردیم و مجلس شورای اسلامی تصویب كرد كه از نرخ سود تسهیلات اعطایی برای بازسازی خطوط تولید استفاده نماییم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه جلسات مختلفی با نظام بانكی و شورای پول و اعتبار جهت استفاده از كارت های اعتباری به سبك كشورهای توسعه یافته داشتیم، اضافه كرد: بسته قابل ابلاغ شورای پول و اعتبار صادر گردیده است و مذاكرات برای حل و فصل نقصها آن در حال انجام می باشد.
شربعتمداری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه در حوزه صادرات هم اقدامات خوبی انجام شده است، اظهار داشت: ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای پشتیبانی از صادرات غیرنفتی در قالب مشوق های صادراتی در نظر گرفته شده است.
وی با تاكید بر ضرورت تاسیس مراكز تجاری خارج از كشور و گسترش رایزنی های تجاری با كشورهای مختلف، خاطرنشان كرد: تاسیس مراكز تجاری در خارج از كشور نیازمند انعطاف پذیری قوانین است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به اینكه حق امتیاز در بورس كالا برای شفاف سازی و سهولت معاملات قدم بزرگی است، اظهار داشت: با كمك موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی، مطالعات راهبردی توسعه صنایع صادراتی و رقابتی را پیش می بریم، همینطور با كمك سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی برخی مقررات معدنی را در سال ۹۷ احیا می نماییم كه همچون آنها واگذاری مجدد معادن واگذارشده ای است كه غیرفعال هستند.
وی خاطرنشان كرد: در ۱۲ ماهه سال گذشته ۲۰ هزار و ۷۶۷ فقره جواز تاسیس جدید صادر گردیده است كه نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۲۲.۲ درصد افزایش داشته است كه این نشانگر امید و اقبال به كار و تلاش در كشور است و باید این امید را زنده نگه داریم.
شریعتمداری با اشاره به آمارهای حمل و نقل كالا هم اظهار داشت: بر مبنای آمار وزارت راه و شهرسازی در سال ۹۶ معادل ۹.۷ درصد مجموعه كالای ترانزیت و ۲۰ درصد حمل و نقل كالای جاری در جاده ها افزایش پیدا كرده كه این نشانگر افزایش میزان تولید در كشور است. از جانب دیگر از ۴۴ محصول منتخب صنعتی تولید ۳۱ محصول افزایش بالای هفت درصد داشته و تولید ۱۳ محصول یا كاهش یافته یا ثابت مانده است و در مجموع رشد صنعتی كشور ۴.۵ درصد بوده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در انتها سخنان خود در این نشست صمیمی با تقدیر و تشكر از بررسی دقیق مسایل روز حوزه صنعت، معدن و تجارت توسط اعضای كمیسیون صنایع و معدن مجلس، اظهار داشت: به وجود همكارانم در كمیسیون صنایع و معادن مجلس افتخار می كنم كه با دقت نظر مسایل را مورد بررسی قرار دادند و همواره به ما كمك می كنند.
شریعتمداری با اشاره به نتایج این نشست، اضافه كرد: با عنایت به سخنان برخی نمایندگان در بعضی زمینه ها نیازمند اصلاح و ارائه طریق برای بهبود كارها هستیم.1397/01/29
23:17:38
5.0 / 5
5077
تگهای خبر: تجارت , توسعه , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی