گزارشی از بازار لوازم خانگی

تغییر قیمت در بازار لوازم خانگی

تغییر قیمت در بازار لوازم خانگی مبل زیبا: هر چند از ابتدای سال جاری تاكنون لوازم خانگی با افزایش قیمت مواجه نگردیده اما عوامل مختلفی دست به دست هم داده تا بازار این محصولات وضعیت مناسبی نداشته باشد و بسیاری از عرضه كنندگان با تعطیلی واحدهای فروش خود روبرو گردند.به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، از ابتدای تیر امسال بود كه قیمت آهن به دلیل گرانی مواد اولیه و نوسانات قیمت های جهانی تا نیمه مردادماه با افزایش ۴۰ درصدی روبرو شد و این مسئله تاثیر خود را بر افزایش قیمت لوازم خانگی در سطح بازار گذاشت. هر چند این افزایش قیمت به طور مستقیم در فروش لوازم خانگی اعمال نشد اما گرانی پیش آمده موجب شد تخفیف های ۱۰ تا ۲۰ درصدی كه برای فروش این محصولات در نظر گرفته بودند، با كاهش پنج درصدی روبرو شود.
در این میان خبرنگار ایسنا گزارشی از بازار فروش لوازم خانگی تهیه كرده كه بر اساس آن، تولیدكنندگان می گویند "تا اواخر مردادماه سال جاری لوازم خانگی بازار آرامی را پشت سر می گذاشت اما با توجه به اتفاقاتی كه برای آهن رخ داد، از شهریور ماه سال جاری زمزمه های افزایش قیمت در بازار لوازم خانگی قوت گرفت".
انتقاد شدید از پدیده قاچاق رسمی
به گفته فعالان صنعت لوازم خانگی، بیش از 90 درصد توزیع كنندگان كالاهای قاچاق مجوز ندارند و این مسئله بارها و بارها مورد اعتراض كسانی قرار گرفته كه مالیات و حق عضویت خود را پرداخت كرده و به طور شفاف فعالیت می كنند.
این افراد معتقدند كه در بازار ایران فرقی میان عرضه كنندگان دارای مجوز و بدون مجوز وجود ندارد و این موضوع یكی از مسائلی است كه باید به طور جدی مدنظر مسئولان قرار گیرد و این در حالی است كه عرضه محصولات قاچاق همچنان در برخی از فروشگاه ها وجود دارد و بازرسان نمی توانند اجناس قاچاق را در میان اجناس غیرقاچاق تشخیص دهند.
یكی از مسائلی كه به شدت مورد اعتراض بوده این است كه در راستای جلوگیری از فروش محصولات قاچاق به مشتریان زیرساخت های لازم وجود ندارد و تشخیص محصولات قاچاق در میان تعداد بسیار زیاد محصولات عرضه شده به صورت موردی امكان پذیر نیست.
علاوه بر این، كد شناسه كالا مدنظر قرار نگرفته و تنها با انجام طرح ضربتی مقابله با عرضه كالاهای قاچاق فقط و فقط چند روز با این پدیده مقابله شد كه به طور قطع كارایی لازم و كافی را در پی نداشته است.
در تمامی كشورهای دنیا هنگام فروش محصولات همه چیز مانیتور و در سیستم های مكانیزه فروش ثبت می شود تا با استفاده از كدهای رهگیری و شناسایی مشتری بتواند از صحت كالای خود مطمئن شود. مسئله ای كه در ایران وجود ندارد و به راحتی كالاهای قاچاق توسط برخی از فروشندگان عرضه می شود.
یكی دیگر از نكات قابل تامل و مورد اشاره تولیدكنندگان بحث قاچاق رسمی در بازار لوازم خانگی است. آنها عقیده دارند تعداد بسیار كمی از محصولات توسط كوله برها یا برخی افراد به صورت جزیی و با تعداد اندك به كشور وارد می شود و این پدیده قاچاق رسمی است كه بازار محصولات لوازم خانگی را تحت الشعاع قرار داده و تولیدكنندگان و فروشندگانی را كه به طور شفاف كار می كنند مورد آزار قرار می دهند.
به گفته فعالان این صنعت، لوازم خانگی كوچك بالای ۸۰ درصد سبد لوازم خانگی قاچاق را تشكیل می دهد و حدود ۲۰ درصد محصولات قاچاق عرضه شده در بازار، لوازم خانگی بزرگ هستند.
سهم ایرانی ها از بازار لوازم خانگی
طبق آمارهای موجود تنها حدود ۱۵ درصد از بازار ایران در اختیار تولیدكنندگان داخلی و برندهای ایرانی است و 85 درصد سهم بازار را برندهای خارجی از جمله محصولات كره ای تشكیل می دهند.
تعطیلی واحدهای فروش لوازم خانگی
به گفته فروشندگان محصولات لوازم خانگی، هر چند كه از ابتدای سال جاری بازار این محصولات با افزایش قیمت روبرو نشده اما به دلیل وضعیت بغرنج موجود، میانگین ماهانه فروش برخی از مغازه ها در حدود ۸۰ قلم كالاست كه به طور متوسط شاید به روزانه سه محصول هم نرسد و با توجه به سود یك تا ۲.۵ درصدی فروش لوازم خانگی بسیاری از پاساژها با تعطیلی واحدهای فروش محصولات لوازم خانگی مواجه شده است.

 

1396/06/20
14:43:24
5.0 / 5
5732
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی