علی رغم شایعات

پیش فروش سكه برقرار است

پیش فروش سكه برقرار است مبل زیبا: با وجود برخی شایعات مرتبط با توقف پیش فروش سكه، این طرح همچنان در حال اجراست و تنها سررسید یك ماهه متوقف شده است.به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، از هفته گذشته طرح پیش فروش سكه كه در بانك ملی در حال اجراست، با حواشی همراه شد و خبرهای ضد و نقیضی مرتبط با توقف سررسیدهای آن عنوان شد. با این حال آنچه كه اتفاق افتاد، این بود كه بانك مركزی در روز چهار شنبه(۲۹ فروردین) پیش فروش در سررسید یك ماهه را متوقف كرد. در همین زمان بود كه خبرهایی در مورد توقف سررسید سه ماهه عنوان شد، ولی پیگیری ها از این حكایت داشت كه با وجود اینكه این مورد هم احتمال دارد ولی فعلا توقفی تولید نشده و روال ادامه دارد.

با این حال اما و اگرها در مورد پیش فروش تمام نشد و همچنان برخی خبرها از توقف حكایت دارد. این در شرایطی است كه رجوع به شعب بانك ملی و ضمن آن اظهارات اخیر مدیركل ریالی و نشر بانك مركزی توقف پیش فروش را تایید نمی كند.

رحیمی- مدیركل ریالی و نشر بانك مركزی - اعلام نموده است كه پیش فروش سكه كه در سررسیدهای سه و ۹ ماهه، یك ساله، ۱۸ ماهه و دو ساله در دستور كار قرار دارد و فقط برای یك ماهه متوقف شده و دلیل آن هم به جریان تولید سكه برمی گردد.

بنابر گفته این مقام مسئول بانك مركزی یكی از موضوعات مهمی كه در اجرای طرح پیش فروش سكه مطرح است، برنامه ریزی برای تولید سكه های پیش فروش شده با عنایت به سررسیدهای مختلف است. در این خصوص با عنایت به شهرت سكه های تولیدی بانك مركزی و اعتماد مردم به آن حفظ كیفیت كار از لحاظ عیار دقیق، خلوص بالا و ضرب از یك سو و همینطور ایفای دقیق تعهدات ناشی از پیش فروش سكه از جانب دیگر مهم ترین دغدغه و خط قرمز بانك مركزی در تولید و توزیع سكه است. ازاین رو با عنایت به استقبال بالایی كه از پیش فروش سررسید شد و محدودیت هایی كه در خط تولید سكه طلا در ضرابخانه وجود داشت، از این رو سررسید یك ماهه متوقف گردید.

در عین حال كه رجوع به شعب بانك ملی بعنوان كانال پیش فروش سكه هم با بیان برای ادامه جریان پیش فروش همراه بود، ولی مبحث مورد اشاره بعضی از متقاضیان خرید به اختلالاتی كه در سیستم پیش فروش قرار دارد برمی گردد به صورتی كه قطع ناگهانی سیستم و توقف در خرید در ایام اخیر باعث گله خریداران شده است.

پیش فروش سكه طرحی است كه بانك مركزی از بهمن ماه سال قبل در قالب بسته سیاستی خود برای كنترل بازار ارز و هدایت نقدینگی به سمت شبكه بانكی به اجرا درآورد. در ابتدای امر فروش قطعی نبود و در دو سررسید شش ماهه و یك ساله برگزار گردید كه در زمان خرید یك میلیون دریافت و مابقی در هنگام تحویل بر مبنای نرخ روز تسویه می شد. سود خریدار از محل تخفیف چهار درصدی به سر رسید شش ماهه و ۹ درصدی در یكساله پرداخت می شد كه با استقبالی همراه نبود. در كمتر از سه هفته شرایط تغییر نمود و فروش قطعی شد با سر رسید شش ماهه با نرخ یك میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و یكساله با یك میلیون و ۴۰۰ هزار تومان. این نرخ ها در ادامه تغییر و سر رسیدهای جدید پس از یكسان سازی نرخ ارز ( ۲۰ فروردین) افزوده شد.

نرخ ها در سر رسیدهای جدید از این مقرر است كه سكه تحویل یك ماهه یك میلیون و ۵۹۰ هزار تومان، سه ماهه یك میلیون و ۵۴۰ هزار تومان، شش ماهه یك میلیون و ۴۷۵ هزار تومان، نه ماهه یك میلیون و ۴۱۰ هزار تومان، یك ساله یك میلیون و۳۵۰ هزار تومان، ۱۸ ماهه یك میلیون و ۲۴۵ هزار تومان و ۲۴ ماهه یك میلیون و ۱۱۶ هزار تومان.

سكه تمام بهار آزادی در هفته گذشته با افزایش قیمت حدود ۷۰ هزار تومانی مواجه گردید و تا مرز یك میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پیش رفت.
1397/02/01
13:14:59
5.0 / 5
4383
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی