دو طرح صنعتی منتظر دستور جهانگیری

دو طرح صنعتی منتظر دستور جهانگیری مبل زیبا: دو طرح ˮرونق تولیدˮ و ˮبهسازی و نوسازی صنایعˮ از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارسال شده و در انتظار تصویب توسط این ستاد و ابلاغ از جانب معاون اول رییس جمهوری است.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، در ابتدای سال ۱۳۹۶ قرار بر این بود كه سه طرح حمایتی تحت عناوین "رونق تولید"، "بهسازی و نوسازی صنایع" و پشتیبانی از تولید و اشتغال" با اعتباری معادل ۵۰ هزار میلیارد تومان مدنظر قرار گیرد. این طرح ها به ترتیب مربوط به رونق تولید ۱۰ هزار واحد صنعتی با اعتباری معادل ۲۰ هزار میلیارد تومان، نوسازی و بهسازی ۵۰۰۰ واحد صنعتی با اعتباری معادل ۱۰ هزار میلیارد تومان و پشتیبانی از تولید و اشتغال ۱۰ هزار بنگاه اقتصادی و تامین مالی ۶۰۰۰ واحد نیمه تمام با پیشرفت فیزیكی حداقل ۶۰ درصد بود.

طرح رونق تولید ۳ ساله می شود

سال ۱۳۹۶ دومین سالی بود كه شبكه بانكی برای پشتیبانی از بنگاه های كوچك و متوسط و تامین مالی ویژه برای تولید ورود كرد تا در كنار تسهیلات عمومی كه به بخش های مختلف اقتصادی در طول سال پرداخت می شود، این بخش ها هم مورد توجه قرار گیرد و از سهم مشخصی برخوردار شوند.

از میان این سه طرح، "رونق تولید" با اعتباری معادل ۲۰ هزار میلیارد تومان جهت پرداخت به ۱۰ هزار واحد صنعتی در جهت بهبود وضعیت فعلی آن ها در دستاور كار قرار گرفت كه در نهایت تا آخر سال ۱۳۹۶ به ۲۷ هزار و ۹۳۸ واحد تولیدی مبلغی معادل ۱۸ هزار میلیارد و ۸۶۴ میلیون تومان پرداخت گردید.

طرح دوم، نوسازی و بهسازی صنایع

طرح نوسازی و بهسازی صنایع كه از سال قبل برای نخستین بار كلید خورد، امسال هم ادامه خواهد یافت و هم اكنون منتظر تعیین و تصویب میزان تسهیلات توسط ستاد فرماندهی اقتصادی مقاومتی است.

نوسازی و بهسازی صنایع یكی از برنامه های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۶ تلقی و بر اجرای آن توسط مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت تاكید شد؛ مساله ای كه به قول آن ها نیاز جدی و مبرم صنعت كشور است. چراكه با فرسوده شدن خیلی از تجهیزات و واحدهای صنعتی امكان رقابت تولیدات صادرات گرا برای واحدهای مربوطه وجود ندارد و صنعت كشور در این زمینه با چالش جدی روبرو شده است.

با این حال و با وجود اینكه از ابتدای سال قبل بارها و بارها بر طبل اجرای طرح ۱۰ هزار میلیاردی نوسازی و بهسازی ۵۰۰۰ واحد صنعتی كوبیده شد، اما با رسیدن به روزهای پایانی سال و به اذعان برخی مسئولان این طرح را شكست خورده تلقی شد؛ طرحی كه از زمان آغاز آن تا آخر سال ۱۳۹۶ در مجموع به ۱۸۵ واحد صنعتی رقمی معادل ۶۲۰ میلیارد تومان پرداخت گردید. این طرح قرار بود بر مبنای آن تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانكی به ۵۰۰۰ واحد صنعتی متقاضی پرداخت شود.

هرچند اجرای این دو طرح امسال نهایی شده است اما باید منتظر ماند و دید ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی طی روزها آتی چه تصمیمی در مورد تعداد واحدها و میزان تسهیلاتی كه مقرر است در دو طرح "رونق تولید" و "بهسازی و نوسازی صنایع" مدنظر قرار گیرد، اتخاذ خواهد نمود.
1397/02/28
15:13:19
5.0 / 5
4489
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی