دلار ۴۲۰۰ تومانی تكان خورد

دلار ۴۲۰۰ تومانی تكان خورد مبل زیبا: توقف قیمت دلار در نرخ ۴۲۰۰ تومان پایدار نبود و پس از حدود ۴۰ روز از جریان تك نرخی شدن نرخ ارز بانك مركزی امروز این ارز را تا پنج تومان گران كرد.به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، به دنبال نوسانات بازار ارز و رشد قیمت دلار تا بیش از ۶۰۰۰ تومان در نهایت دولت راهكار خویش را اعلام سیاست یكسان سازی نرخ ارز دانست و در شامگاه ۲۰ فروردین ماه اطلاع داد كه تصمیم گرفته تا شرایط جدیدی در بازار ارز اعمال نماید. بر این اساس عنوان شد تمامی قیمت های دلار و نرخ هایی كه تا آن روز مورد معامله قرار می گرفت كنار گذاشته شده و از آن پس دلار فقط با نرخ ۴۲۰۰ تومان خرید و فروش می گردد.

به دنبال اجرایی شدن این سیاست دیگر قیمت دلار و سایر ارزهای مبادله ای حذف و نرخ بازار آزاد به رسمیت شناخته نشد و برای ۳۹ ارزی كه بانك مركزی روزانه قیمت آن را اعلام می كند، سیاست تك نرخی در پیش گرفت. برای دلار قیمت ۴۲۰۰ تومان تعیین و در دستور كار قرار گرفت، به صورتی كه واردكنندگان و صادركنندگان در مدت اخیر ارزهای خویش را با این نرخ دریافت و عرضه كردند و همینطور سایر متقاضیانی كه ارز برای آنها تعریف شده هم نیاز خویش را با نرخ ۴۲۰۰ تومان دریافت می كردند.

اما در رابطه هرچند نرخ ۴۲۰۰ تومان تا چه اندازه می تواند ثابت بماند و غیرقابل تغییر باشد، گرچه در ابتدای سیاست تك نرخی شدن ارز برخی اعلام نمودند كه دلار تا شش ماه بدون تغییر بوده و در ۴۲۰۰ تومان باقی می ماند، اما در سوی دیگر این تاكید وجود داشت نرخ موجود همیشگی نیست و بر مبنای عرضه و تقاضا تغییراتی هم خواهد داشت. در شرایطی انتقادات نسبت به نگه داشتن قیمت دلار در یك نرخ ثابت تا حدی از جانب كارشناسان مطرح و آن را یك صدمه می دانستند كه در مدت اخیر رئیس كل بانك مركزی اعلام نموده بود قیمت دلار ثابت باقی نمی ماند و تا آخر سال می تواند تا شش درصد دچار تغییر شود.

به هر صورت امروز (دوشنبه) همزمان با ۳۱ اردیبهشت ماه یعنی حدود ۴۰ روز بعد از اجرای سیاست جدید ارزی قیمت دلاری كه بانك مركزی بعنوان نرخ مرجع اعلام نمود تكان خورده و از ۴۲۰۰ به ۴۲۰۵ تومان افزایش داشته است. با عنایت به این كه خرید و فروش ارز در صرافی ها ممنوع شده، این بانك ها هستند كه مسئولیت معاملات ارزی را به صورت محوری تری برعهده دارند. در معامله ای كه بانك ها برای ارز انجام می دهند نرخ مرجع بانك مركزی را با قیمتی پایین تر خریداری نموده و با اضافه كردن كارمزد به فروش می رسانند. تا پیش از تغییر قیمت دلار نرخ ۴۲۰۰ تومانی آن در بانك ها ۴۱۷۹ تومان از عرضه كننده خریداری و ۴۲۲۱ تومان به فروش می رفت، اما با تغییر قیمت به ۴۲۰۵ تومان قیمت خرید هم به ۴۱۸۴ تومان افزایش یافته و متقاضیان باید آن را با ۴۲۲۶ تومان از بانك ها خریداری كنند، در اصل نرخ دلار برای متقاضیان ۴۲۰۵ تومان نیست و كارمزد بانكی را هم باید بابت آن بپردازند.

با این حال در مدت گذشته از سیاست تك نرخی شدن ارز فقط دلار بود كه ثابت ماند و سایر ارزها روزانه تغییر می كردند. بر این اساس امروز نرخ مرجع پوند ۵۶۴۶ و یورو ۴۹۴۱ تومان اعلام شده است.
1397/02/31
16:05:15
5.0 / 5
4488
تگهای خبر: بازار , دلار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی