اخطار به متخلفین شكار، تشخیص گوشت حیات وحش با آزمایش های ژنتیك

اخطار به متخلفین شكار، تشخیص گوشت حیات وحش با آزمایش های ژنتیك مبل زیبا: با كمك آزمایشات ژنتیكی می توان گونه های وحشی و اهلی شكار را از یكدیگر تفكیك و شناسایی كرد.به گزارش مبل زیبا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، طاهره افتخاری مدیركل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام نمود: انجام آزمایشات ژنتیكی راهی مطمئن و دقیق جهت شناسایی و تشخیص گونه های وحشی و اهلی از یكدیگر است.
افتخاری خاطرنشان كرد: باآنكه اغلب محیط بانان یا كارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست قادر به تشخیص گوشت گونه وحشی از اهلی هستند، ولی این دلیل محكمه پسندی برای مقامات قضایی نیست و نتایج حاصل از انجام آزمایشات ژنتیكی به طور قطعی می تواند صحت و سقم ادعای متخلفین را ثابت كند.
افتخاری اضافه كرد: به همت كارشناسان گروه زیست فناوری دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیكی، نمونه های مشكوك كشف و ضبط شده از متخلفین شكار و صید، پس از انجام چندین مرحله آزمایش ژنتیكی، شناسایی شده ونتیجه آن جهت بررسی جرایم متخلفین به مقامات قضایی عرضه می گردد.
به گفته افتخاری در سال ۹۶ بیش از ۵۰ نمونه گوشت كشف شده از متخلفین توسط ماموران حفاظت محیط زیست استان های كشور از جمله: كرمان، فارس، گلستان، اردبیل، مازندران، كردستان و... و. ضبط و به این دفتر ارسال شدكه بعد از انجام آزمایشات ژنتیكی در گروه زیست فناوری این دفتر، بیشتر نمونه ها شناسایی شده ونتایج آزمایش ها به صورت كتبی با استفاده از ادارات كل استان به مقامات قضایی شهرستان مربوطه عرضه شد.
از بین نمونه های شناسایی شده، نزدیك به ۷۰ درصد نمونه ها، وحشی و ۲۸ درصد نمونه ها اهلی شناسایی شدند. حدود ۲ درصد از نمونه ها به علت عدم كیفیت لازم جهت استخراج DNA غیر قابل شناسایی بودند.
لیلا عزالدین لو رئیس گروه زیست فناوری این دفتر اظهاركرد: نكته حائز اهمیت در شناسایی نمونه های مشكوك، نحوه نمونه برداری، نگهداری و ارسال نمونه ها مطابق با شرایط استاندارد می باشد. هرقدر این شرایط، بیشتر رعایت شود نتایج حاصل از آزمایشات دقیق تر و شناسایی قطعی تر خواهد بود.
چنانچه نمونه ها در وضعیت مطلوبی نباشند، استخراج DNA از آنها غیرممكن است یا در صورت استخراج، DNA از كیفیت مناسبی برخوردار نمی باشد، كه در این صورت تشخیص نمونه مورد نظر غیر ممكن یا برای رسیدن به نتیجه مطلوب، می بایست آزمایشات در چندین نوبت تكرار شوند.
وی خاطر نشان ساخت: با عنایت به ماهیت مطالعات ژنتیكی با استفاده از تكنیك های مولكولی، به منظور ادامه روند مطالعات و نیل به هدف مورد نظر، نیازمند همكاری و حمایت ادارات كل استانی هستیم.

1397/03/21
19:12:33
5.0 / 5
4729
تگهای خبر: سازمان , فناوری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی