سهم پلاستیك ایران از آن خارجی ها شد

سهم پلاستیك ایران از آن خارجی ها شد به گزارش مبل زیبا رئیس اتحادیه تولیدكنندگان و فروشندگان پلاستیك و نایلون اظهار داشت: باوجود اینكه مواد اولیه پلاستیك در بورس كیلویی ۵۰۰۰ تومان قیمت گذاری شده، در بازار آزاد حتی با قیمت كیلویی ۱۰ هزار تومان هم محصولی برای خرید وجود ندارد و این در شرایطی است كه مواد اولیه تولید محصولات پلاستیكی و پلیمری با قیمت ارزان تری نسبت به بازار داخلی به بازارهای صادراتی، ارسال می گردد.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، یكی از محصولاتی كه در سال های اخیر افزایش مصرف داشته، محصولات پلاستیكی همچون كیسه، ظروف یكبار مصرف و... است كه حجم قابل توجهی از این محصولات با مواد اولیه داخلی تولید می گردد و با استفاده از شركت های پتروشیمی مواد اولیه آن باید تأمین شود.
در سال های گذشته هر زمان كه نوسانات نرخ ارز بخصوص دلار در بازار رخ داده، قیمت مواد پتروشیمی و به تبع آن محصولات پلاستیكی افزایش یافته است. در چند ماه اخیر هم كه نرخ ارز بخصوص دلار روند صعودی به خود گرفته، شركت های پتروشیمی قیمت مواد اولیه تولید پلاستیك را افزایش داده اند.
در این رابطه احمد مقیمی اصل - رئیس اتحادیه تولیدكنندگان و فروشندگان پلاستیك و نایلون - در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینكه در شرایط فعلی، تولید به خصوص تولید محصولات پلاستیكی با مشكلات عدیده ای روبرو است، اظهار داشت: محصولات پلاستیكی و نایلون در صنوف مختلف بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و با رشد قیمت محصولات پلاستیكی، قیمت تمام شده محصولات مختلف افزایش می یابد.
وی ادامه داد: صنعت تولید محصولات پلاستیك و پلیمر وابستگی آنچنانی به واردات ندارد و نباید با رشد قیمت دلار، در بازار داخلی دچار نوسان قیمتی شود.
او تصریح كرد: مواد اولیه تولید پلاستیك و مواد پلیمری كه در كشور تولید می گردد به بازارهای مصرف كننده صادر می گردد كه باید نوسانات قیمتی بازار داخلی توسط بازارهای صادراتی پوشش داده شود، اما هم اكنون شرایط به گونه دیگر اداره می گردد.
رئیس اتحادیه تولیدكنندگان و فروشندگان پلاستیك و نایلون اظهار داشت: مواد اولیه پلاستیك و مواد پلیمری در بورس حدود كیلویی ۵۰۰۰ تومان قیمت گذاری شده كه در بازار آزاد حتی با قیمت كیلویی ۱۰ هزار تومان محصولی برای خرید وجود ندارد و این در شرایطی است كه مواد اولیه تولید محصولات پلاستیكی و پلیمری با قیمت ارزان تری نسبت به بازار داخلی به بازارهای صادراتی، ارسال می گردد.
وی با تاكید بر اینكه هم اكنون پتروشیمی ها با وجود تقاضای قابل توجه، میزان عرضه را بسیار كاهش داده اند، اظهار نمود: با وجود آنكه محصولات پلاستیكی قابلیت بازیافت دارند باید از این امكان استفاده گردد و محصولات پلاستیكی و پلیمری را با جدیت بیشتر به چرخه بازیافت وارد كرد.
مقیمی تصریح كرد: فرهنگ بازیافت آنچنان كه باید در میان مسئولان و جامعه جای خویش را پیدا نكرده و این در شرایطی است كه با تاكید بر بازیافت، صرفه جویی اقتصادی مناسبی در كشور صورت خواهد گرفت.


 

1397/03/22
14:55:47
5.0 / 5
5223
تگهای خبر: بازار , تولید , دلار , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی