مهر گزارش می دهد؛

دردسر تغییر رشته با استقرار كامل نظام جدید آموزشی

دردسر تغییر رشته با استقرار كامل نظام جدید آموزشی مبل زیبا: سال تحصیلی پیش رو استقرار كامل نظام آموزشی ۶.۳.۳ اتفاق می افتد در حالیكه به نظر می آید همچنان آموزش و پرورش نسبت به فراز و نشیب های آن دچار چالش است.به گزارش مبل زیبا به نقل از مهر، سال تحصیلی ۹۷-۹۸ اولین سال استقرار پایه ۱۲ در نظام جدید آموزشی ۶.۳.۳ است و هرچند به قول مسئولان آموزش و پرورش این نهاد كاملا آمادگی استقرار این پایه هست و تدوین كتاب ها و آموزش معلم ها و... انجام پذیرفته و مشكلی برای سال تحصیلی جدید در استقرار كامل نظام آموزشی ۶.۳.۳ وجود ندارد اما به نظر می آید همچنان آموزش و پرورش در پیش بینی فراز و نشیب های این تغییر و تحولات آموزشی و پاسخ به موقع به شبهه ها توانایی بالایی ندارد. همچون فراز و نشیب های استقرار پایه ۱۲، این است كه تكلیف دانش آموزانی كه می خواهند درون شاخه ای (مثلا از ریاضی به تجربی) تغییر رشته بدهند چیست؟
سوالی كه دانش آموزان، معلمان و مشاوران را با چالش رو به رو كرده است و با وجود آیین نامه های متوسطه دوم، ابهاماتی در آن وجود دارد. چنانچه در توضیحات بعدی مشخص می شود؛ نتیجه سخن مسئولین مشاوره مناطق و مشاوران مدارس با مسئولین رده بالاتر در وزارتخانه متفاوت می باشد. در حالیكه برای دانش آموزان سال آخرنظام قبلی ( كه هم اكنون آخرین دوره روزانه آن از پیش دانشگاهی فارغ التحصیل می شوند) به وضوح مشخص بود كه در صورت كسب نمره قبولی در امتحان تغییر رشته، امكان تغییر رشته وجود دارد.
معصومه اسماعیلی یكی از اولیای دانش آموزی كه در منطقه سه آموزش و پرورش تحصیل می كند به خبرنگار مهر اظهار داشت: پسر من از ترم دوم پایه ۱۱ تصمیم به تغییر رشته گرفته است اما مشاور مدرسه می گوید امكان تغییر رشته از پایه ۱۱ به ۱۲ وجود ندارد. دو سه تا دیگر از دوستان پسرم هم همین مشكل را دارند در صورتی كه در نظام قدیم از پایه ۱۰ به پایه ۱۱ می شد تغییر رشته داد. الان چرا باید جلوی تغییر رشته را بگیرند.
برای پیگیری این مورد با مشاوران مناطق ۳ و ۵ و همینطور مسئول دفتر مشاوره دو منطقه دیگر آموزش و پرورش تهران كه برخی خواستند نامشان قید نشود، مبحث را در بین گذاشتیم كه جملگی با تایید این مورد كه هیچ بخشنامه و قانونی برای امكان تغییر رشته درون شاخه ای از پایه ۱۱ به ۱۲ كه باید در شهریور امسال برگزار گردد وجود ندارد، از بلاتكلیفی دانش آموزان گلایه كردند.
جعفر ابراهیمی مشاور مدارس تهران و روان شناس تربیتی به خبرنگار مهر اظهار داشت: برپایه آئین نامه هدایت تحصیلی ۶.۳.۳ و اهداف طراحی شده در آن، به صورت معمول و فراگیر امكان تغییر رشته از پایه ۱۱ به ۱۲ وجود ندارد، هر چند استثنایی در سه جا از آیین نامه های موجود، به منظورامكان تغییر رشته لحاظ شده است اما به علت شرایط خاص مندرج در آن، فراگیر نبوده و شامل همه دانش آموزان داوطلب تغییر رشته از پایه ۱۱ به ۱۲ نمی گردد. بنابراین رافع مشكل موجود تغییر رشته از پایه ۱۱ به ۱۲ نیست!

امكان تغییر رشته وجود دارد اما هنوز ابلاغ نشده است
عباس سلطانیان، معاون آموزش دوره متوسطه دوم وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار مهر با رد هرگونه شائبه درباره عدم امكان تغییر رشته از پایه ۱۱ به ۱۲ اظهار داشت: آموزش و پرورش بنا ندارد جلوی امكان تغییر رشته را بگیرد. ما یك تغییر رشته درون شاخه ای داریم و یك تغییر رشته بین شاخه ای كه با هم متفاوت می باشد و قوانین متفاوتی دارد. وی ادامه داد: ما بخشنامه مربوط به تغییر رشته از پایه ۱۱ به ۱۲ را نوشته و در كمیته مربوطه مستند سازی شده و دو هفته دیگر به كل كشور ابلاغ می نماییم. در آن اینكه چه دروسی باید امتحان گرفته شود ذكر شده و اینكه شرایط تغییر رشته چیست. اما قانون كلی قبلا مشخص بوده است. ابهامات یك تغییر بعد از سخنان سلطانیان بار دیگر با ابراهیمی مبحث را مطرح كردیم. ابراهیمی با عرضه مستندات از عین متن آیین نامه ها، استثناء موجود در آیین نامه را این گونه توضیح داد: یك استثناء در تبصره ۳ ماده ۸۸ آیین نامه متوسطه دوم تحت عنوان تغییر شاخه یا رشته ذكر شده است بدین صورت كه در موارد خاص تغییر رشته درون شاخه ای در پایه یازدهم صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: استثناء دیگری به همین مضمون در آئین نامه ساماندهی وظایف و اختیارات كمیسیون خاص در دو سطح وظایف و اختیارات كیمسیون خاص استان و وظایف و اختیارات كیمسیون خاص مناطق ونواحی ذكر شده است. در بند ۱۴ بخش كمیسیون خاص استان و همینطور بند ۱۷ بخش كمیسیون خاص مناطق و نواحی، تبصره ای به صورت كلی برای امكان تغییر رشته قرار داده شده است، اما با عنایت به شرایط درج شده در این دو بند، تنها شامل دانش آموزان « با نیازهای ویژه و انتقالی » می گردد. بدین صورت كه اگر رشته هماهنگ با پایه بالاتر دانش آموز در شهر محل سكونت وی و یا شهری به آن منتقل شده است، وجود نداشته باشد، می تواند در خواست خویش را در خصوص ادامه تحصیل در یك رشته دیگر به كمیسیون خاص عرضه نماید تا در صورت موافقت، امكان تغییر رشته فراهم شده و در رشته دلخواه ثبت نام و ادامه تحصیل دهد. همینطور به علت اینكه مصادیق «نیاز های ویژه » ذكر نشده است، نیاز به تفسیر داشته و معنای واحد و یكسانی از آن برای تمامی مناطق كشور از آن فهمیده نمی گردد.
به گفته وی سومین جایی كه در مورد امكان تغییر رشته پایه ۱۱ به ۱۲ ذكر به میان آمده، بند آخر آیین نامه تغییر رشته است. در این بند، متن تبصره ۳ ماده ۸۸ با متن اختیارات كمیسیون خاص تجمیع شده و چنین آمده است: تغییر رشته درون شاخه ای در انتها پایه یازدهم در شرایط خاص مطابق با بند ۱۷ از ماده ۴ وظایف و اختیارات كمیسیون خاص مناطق و نواحی مبحث بخشنامه شماره ۷۶۶۲۸مورخ ۱۲/۰۵/۱۳۹۵آیین نامه ساماندهی وظایف و اختیارات كمسیون خاص، مصوب سومین جلسه كمیسیون های مفهوم شورای عالی آموش و پرورش تاریخ ۰۷/۱۱/۱۳۹۴ انجام می گردد.
این مشاور با سابقه مدارس اظهار نمود: طبق متن ها موجود آیین نامه متوسطه دوم مصوبه ۹۳۲ شورای عالی آموزش و پرورش، و آیین نامه كمیسیون خاص و هم آیین نامه تغییر رشته، به هرصورت برای تغییر رشته پایه ۱۱ به ۱۲ محدودیت زیادی وجوددارد چون ؛ اولاً ؛ تغییر رشته فقط درون شاخه ای است. ثانیاً ؛ برای تغییر رشته پایه ۱۱ به ۱۲ در هر سه جا از آیین نامه های موجود استثناء قائل شده و تنها موارد خاص ذكر شده است. ثالثاً ؛ مصداق «موارد خاص » آن مبهم بوده و فعلاً هیچ دستورالعمل قابل استنادی به منظور تشخیص یكسان از موارد خاص برای كل كشور ابلاغ نشده و تشخیص آن تنها در اختیار كمیسیون استان و در سطح پایین تر در اختیار كمیسیون نواحی و مناطق قرار گرفته است. با تمام این تفاصیل از برخی مسئولین زیربط در مناطق و استان هم شنیده شده است كه مواردخاصی كه درسال تحصیلی ۹۷-۹۶ برای درخواست تغییر رشته در پایه ۱۱ داشته ایم، طبق نظر كمیسیون خاص استان، موارد خاص آن شامل شهرهایی مثل تهران نمی گردد. در حالیكه آیین نامه بعنوان قانون لازم الاجرا، باید جامع و مانع بوده و تفاسیر مختلف و نتایج متضاد به همراه نداشته باشد.
این مشاور در ادامه توضیحات خود اظهار داشت: علاوه بر عدم وضوح و مبهم بودن شرایط خاص تغییر رشته پایه ۱۱ به ۱۲ در آیین نامه موجود و فراگیر نبودن آن برای تمامی دانش آموزان داوطلب، در بعضی مناطق بخشنامه ای صادر شده كه با صراحت می گوید كه امكان تغییر رشته پایه ۱۱ به ۱۲ وجود ندارد. در این بخشنامه آمده است كه مدیران محترم برای پیشگیری از اتلاف هزینه انسانی و اقتصادی كشور، آن دسته از دانش آموزان پایه نهم و دهم را كه به تایید مشاوران، انتخاب رشته مناسبی نداشته اند را به منظور برنامه ریزی مشاوره ای خاص به كارشناسی مشاوره معرفی كنند.
ابراهیمی در انتها گفت و گوی خود ابراز امیدواری كرد با توجه كاستی های فعلی در حیطه حرفه مشاوره، و عدم آگاهی قبلی دانش آموزان، اولیاء ایشان و حتی برخی مدیران و معلمان از محدودیت امكان تغییر رشته پایه ۱۱ به ۱۲، بررسی مجددی توسط مسئولان محترم تصمیم گیرنده وزارت آموزش و پرورش، به خصوص شورای عالی آموزش و پرورش و اداره كل مشاوره، به عمل آورند و حداقل برای سال تحصیلی آینده ( ۹۸-۹۷ ) كه نخستین سال اجرای پایه ۱۲ است، فــــقط برای یـك بار فــرجه قائل شده و استثناءً امسال را برای تمامی دانش آموزان پایــه ۱۱ داوطلب برای تغییر رشته، زمینه ای فراهم گردد تا امكان آن برای همه داوطلبین، به روشنی و بدون ابهام وجود داشته باشد. بازگشت به سوالات مبهم با وجود تایید معاون آموزش دوره متوسطه دوم و توضیحات بعضی از مشاوران مدارس همچون جعفر ابراهیمی جای سوالات زیادی باقی می ماند. اینكه چرا خیلی از اولیا، مشاوران و مدیران مناطق از چنین قانونی بی اطلاع هستند؟ تكلیف دانش اموزانی كه قید تغییر رشته را زده اند و یا هنوز نمی دانند چه دروسی را باید در كمتر از یك ماه برای امتحان بخوانند، چیست؟ آیا نمی شد آموزش و پرورش كه می دانست سال تحصیلی پیش رو استقرار كامل نظام آموزشی را دارد از بهمن ماه اقدام به ابلاغ بخشنامه می كرد؟ چرا بخشنامه ها در مناطق آموزش و پرورش باید مغایر با یكدیگر باشد؟ و بزرگترین سوال این است كه بخشنامه ای كه نیمه تیرماه تكلیف تغییر رشته را مشخص می كند آیا به كار دانش آموزان پایه ۱۲ سال تحصیلی پیش رو می آید؟

1397/04/07
14:04:27
5.0 / 5
4941
تگهای خبر: كمیسیون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی