دلار معروف ۴۲۰۰ تومانی تمام شد!

دلار معروف ۴۲۰۰ تومانی تمام شد! مبل زیبا: نرخی كه دولت برای دلار اعلام نمود و قرار بود كه تمامی معاملات با این نرخ صورت گیرد و به دلار ۴۲۰۰ تومانی معروف شده بود، دیگر این نرخ را نداشته و از امروز ۴۳۰۰ تومان قیمت خورده است.به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، بانك مركزی امروز (سه شنبه) قیمت دلار را ۴۳۰۱ تومان اعلام نموده است. این در شرایطی است كه دلار امسال و پس از ادامه نوسانات بازار ارز از سال گذشته، در فروردین ماه دچار تغییراتی در سیاست گذاری معاملاتی شده بود، به صورتی كه دولت به یكباره تصمیم گرفت قیمت بازار آزاد كه تا ۶۰۰۰ تومان پیش رفته بود و نرخی كه در مركز مبادلات ارزی به ۳۸۰۰ تومان می رسید را حذف و فقط یك نرخ برای آن اعلام نماید. ۴۲۰۰ تومان نرخی بود كه معاون اول رئیس جمهور تاكید داشت غیر از آن را دولت به رسمیت نشناخته و معاملات با هر نرخی به جز آن برای دلار ممنوع و قاچاق است.

در حالی در ابتدای امر یعنی از ۲۱ فروردین ماه امسال با اجرایی شدن این سیاست، برخی مقامات مسئول تاكید داشتند كه قیمت ۴۲۰۰ تومان برای دلار حداقل تا شش ماه بدون تغییر باقی خواهد ماند كه فقط 40 روز دوام داشت و از ۳۰ اردیبهشت ماه یعنی حدود ۴۰ روز پس از اینكه دلار فقط ۴۲۰۰ تومان روزانه قیمت می خورد، افزایش آن آغاز شد و در فاصله ۵۰ روز گذشته حدود ۱۰۰ تومان به آن اضافه شده است. البته رئیس كل بانك مركزی به صراحت اعلام نموده بود كه این نرخ می تواند با عنایت به شرایط بازار و تقاضا دچار نوسان قیمتی شود و همین طور هم شد.

با قیمت گذاری امروز بانك مركزی دلار ۴۲۰۰ تومانی از این پس ۴۳۰۰ و احیانا بالاتر قیمت خواهد خورد و این نرخ مرجع آن است، یعنی قیمتی كه صادركننده و واردكننده می توانند دلار خویش را عرضه و یا خریداری كند، متفاوت خواهد بود. این در شرایطی است كه معاملات در سامانه نیما (سامانه نظام یكپارچه ارزی) و همینطور هر گونه معامله دیگر برای ارز هم همچون تقاضای ارز مسافرتی، دانشجویی، درمانی و... هم از كانال بانك ها انجام می گردد. ازاین رو نرخ مرجع دلار برای صادركننده و یا فروشنده ارز، كمتر و برای خریدار بیشتر از این نرخ تعیین می گردد. بر این اساس امروز كه دلار ۴۳۰۱ تومان قیمت خورده است، بانك دلار را حدود ۴۲۷۹ تومان خریداری و ۴۳۲۲ تومان به متقاضی می فروشد.

افزایش نرخ دلار دولتی در حالی ادامه دار شده كه به تازگی ارز ناشی از ۲۰ درصد صادرات غیر نفتی هم به معاملات سامانه نیما اضافه شده است، اما قیمت گذاری آن با نرخ ۴۲۰۰ یا ۴۳۰۰ تومان فعلی متفاوت بوده و به صورت توافقی انجام می گردد اما تابحال هیچ اعلام شفافی در ارتباط با قیمت ارز عرضه شده این صادرات انجام نشده است. همینطور در كنار این دو نرخ در بازار آزاد هم معاملات هر چند به صورت غیر شفاف انجام می گردد و نرخ فعلی دلار به ۸۰۰۰ تومان و بالاتر می رسد. بر این اساس اختلاف حدود ۴۰۰۰ تومانی بین دو نرخ رسمی و غیررسمی مشهود است.
1397/04/19
13:55:26
5.0 / 5
4349
تگهای خبر: بازار , دلار , دولت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی