گزارشی از حال و هوای امروز بازار غیررسمی ارز

خانه دارها نوسان گیر دلار شدند!

خانه دارها نوسان گیر دلار شدند! مبل زیبا: امروز، روز امنیتی بازار غیررسمی ارز بود. فعالان بازار می گویند آن قدر نرخ ۱۰ هزار تومانی دلار اثر روانی بر مخاطبان بازار بخصوص خانه دارها گذاشته كه هیجان و تقاضا برای خرید را چند برابر كرده و بازار اكنون جولانگاه خانه دارها شده است و كمتر می توان تقاضای واقعی در آن پیدا كرد.به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، بار دیگر ماجرای همیشگی بازار ارز تكرار شد. دلار گران شده و وقتی هیجان به اوج می رسد، بازار شاهد حضور نیروهای امنیتی می شود، چند دلال دستگیر می شوند، كمی ریزش قیمت رخ می دهد و بار دیگر همه چیز به جای اول باز می گردد. سركشی به بازار ارز و عبور از میدان فردوسی تا چهار راه استانبول در روزی كه گفته می شد بازار امنیتی و پر از نیروهای پلیس است، از این حكایت داشت كه در هنگام ظهر در حد سه تا چهار مامور حضور داشتند؛ هر چند كه حاضران در بازار ارز می گفتند از بامداد نیروهای پلیس آمدند و چند دلال را دستگیر كرده و بردند و الان خبر خاصی نیست و جریان بازار ادامه دارد. این در شرایطی است كه امروز بامداد در سبزه میدان (بازار بزرگ طلا) هم باوجود عادی بودن شرایط بازار و كسبه، نیروهای پلیس در آن جا حاضر بوده و جو امنیتی در آن منطقه بوجود آمده بود.آخرین بررسی های میدانی از منطقه فردوسی از این حكایت داشت كه دلار كه در روز گذشته تا ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان هم معامله شده بود، برای امروز هم كه در ابتدای بامداد كمی ریزشی و به زیر ۱۱ هزار تومان رسیده بود، بار دیگر رشد قیمت داشته است و در زمان تنظیم این گزارش (ساعت ۱۶)، صرافی ها و دلالان، دلار را با نرخی حدود ۱۱ هزار و ۶۰۰ تومان و همینطور یورو را تا بیش از ۱۳ هزار تومان معامله می كردند.

قیمت پرت هم می دهیم، می خرند!

اما گفت و گو با دلالان و صرافان با بیان نكاتی درباره جریان بازار ارز همراه بود كه جالب توجه است. آنها می گویند این روزها دیگر تقاضا برای خرید ارز بیش از گذشته كاذب و غیرمنطقی شده است؛ به صورتی كه خانه دارها عمده خرید را انجام داده و جالب اینجاست كه به هر قیمتی هم راضی به خرید می شوند؛ به صورتی كه اگر قیمت امروز دلار ۱۱ هزار و ۲۰۰تومان است، ما به آنها بگوییم ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان باز هم تقاضای خرید می كنند؛ در حالیكه قبل از این خانه دارها برای خرید ارز اینقدر هول نبوده و در مقابل قیمت های غیرمنطقی ایستادگی می كردند.

جالب اینجاست كه خانم های خانه دار و با سن بالا هم برای خرید به میادین خرید و فروش غیر رسمی ارز می آیند و درخواست خرید می كنند. حتی امروز كه نیروهای پلیس در بازار حضور دارند، هیچ هراسی برای یافتن دلالان ارز نداشته و به هر طریقی كه شده می خواهند ارز بخرند. به نظر می آید اكنون میدان فردوسی و خیابان های اطراف آن جایی برای گردش ارزهای خانگی شده است؛ به صورتی كه عده ای در زمان گرانی دلار، آن را فروخته و بلافاصله عده ای دیگر می خرند. به قول فعالان بازار غیررسمی ارز، مردم انگار بازار ارز را با بورس اشتباه گرفته و به دنبال نوسان گیری در آن هستند. باید گفت این روزها مردم عادی و خانه دار در خرید و فروش ارز حرفه ای شده و مانند دلالان زبده عمل می كنند، اما برخی هم واقعا ناآگاهند و بی منطق و با هر قیمتی خرید می كنند.

فعالان بازار معتقدند كه یكی از دلایل اصلی افزایش تقاضای دلار در چند روز گذشته، رشد قیمت آن بوده است؛ بخصوص از روز گذشته كه قیمت دلار به ۱۰ هزار تومان رسید، به صورت عجیبی تقاضا را افزایش داد. دلار ۱۰ هزار تومانی اثر روانی بدی بر بازار و مردم گذاشت؛ به صورتی كه ناخواسته مردم را وادار به خرید آن كره است. اكنون این انتظار در میان آن ها به وجود آمده كه بزودی قیمت دلار بیش از این افزایش داشته و ركورد خواهد زد؛ ازاین رو ترجیح می دهند هر چقدر پول دارند حتی به اندازه یك حقوق ماهانه خود دلار بخرند.

با دستگیری چند دلال پز می دهند

اما در مورد اینكه حضور نیروهای امنیتی در بازار تا چه اندازه باعث تولید آرامش و تعدیل قیمت ها می شود، واكنش فعالان بازار متفاوت می باشد. بعضی از آنها با خنده می گویند نمی دانیم این سناریوی تكراری و بی نتیجه چه زمانی تمام خواهد شد؟ تا كی مقرر است هر وقت قیمت ها بالا می رود، چند پلیس به بازار آمده و ساعتی در خیابان بمانند و در نهایت چند دلال عادی و خرد را دستگیر كرده و ببرند؟! آنگاه مسئولان مربوطه هم بیایند در رسانه ها پز دهند كه دلالان و متهمان ارزی را دستگیر كرده ایم؛ در حالیكه ما اینجا می دانیم تمام دلالان خرد بازار را هم یكجا جمع كنند، روی هم ۱۰ هزار دلار هم ندارند؛ پس چرا به آنها متهمان ارزی می گوییم؟ آیا تاكنون شده این متهمانی كه از آنها نام می برند را معرفی یا حرف های آنها را منتشر كنند؟

فعالان بازار بر این تاكید دارند تا زمانی كه مشكلات به صورت ریشه ای حل نشود، هیچ اتفاقی در بازار ارز نخواهد افتاد و قیمت ها در نوسان است. دلالان خرد می گویند ما همان هایی هستیم كه از سال ها پیش در بازار حضور داریم و اگر تخلف خاصی انجام داده بودیم به صورت حتم ما را شناسایی و گرفته بودند، اما مشخص است كه جریان بازار ارز از جای دیگری آب می خورد و هسته آن را نباید در میان چند دلال ساده و صراف عادی جست و جو كرد. آنان در عین حال تاكید دارند تا وقتی كه بازار شفاف نشده و این گونه معاملات زیرزمینی باشد، توقع سامان یافتن نباید داشت.

قابل تامل است كه در همین فضای امنیتی كه در بازار تولید شده، خرید و فروش ارز به صورت كاملا عادی ادامه دارد و حتی دلالان در كنار نیروهای امنیتی به خرید و فروش مشغولند.

به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، از فروردین ماه سال جاری كه سیاست جدید ارزی دولت به مرحله اجرا در آمد، دیگر بازار ارز به رسمیت شناخته نشد و معاملات آن قاچاق اعلام شده است. در این حالت بانك مركزی هیچ مسئولیتی در بازار ارز نداشته و كنترل و مسئولیت آن بر عهده دستگاه های دیگر است؛ اما به نظر می آید هیچ كنترل مشخص و با برنامه ای بر این بازار حكمفرما نیست و هر اتفاقی در آن امكان دارد رخ دهد و هر قیمتی ثبت گردد. در حالی این بازار رها شده كه هر قیمتی در آن بلافاصله بر بازار كالا و خدمات اثر گذاشته و سودجویی عده ای باعث زیان بخش قابل توجهی از مردم می گردد.
1397/05/08
22:49:06
5.0 / 5
4468
تگهای خبر: امنیت , بازار , تولید , خانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی