شریعتمداری خطاب به اتاق بازرگانی:

صدور كارت بازرگانی برای كسانی كه اهلیت بازرگانی دارند

صدور كارت بازرگانی برای كسانی كه اهلیت بازرگانی دارند به گزارش مبل زیبا وزیر صنعت، معدن و تجارت خطاب به اعضای اتاق بازرگانی تصریح كرد: كارت بازرگانی یكی از مشخصه های اعتبار اتاق بازرگانی است و باید برای كسانی صادر شود كه اهلیت بازرگانی دارند و مشغول به امر صادرات و واردات می باشند.


به گزارش مبل زیبا به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری امروز در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، اظهار نمود: صادرات داروی شفابخش اقتصاد است و این عبارت را تا حدودی می توان برای تولید هم به كار برد. باید به جایی برسیم كه تولید راه حل همه مشكلات باشد كه تا رسیدن به آن نقطه هنوز فاصله داریم.

وی ادامه داد: دست ما به سمت پارلمان بخش خصوصی دراز است و با روی باز آماده شنیدن مطالب اتاق بازرگانی هستیم و قول می دهیم بدون حب و بغض همه مطالب را بشنویم و با سعه صدر همه مسائل را تحمل كنیم. همه تلاش ما این است كه این مسیر را در كنار هم طی كنیم و به دور از پیش داوری در جهت حل مشكلات گام برداریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار نمود: مطمئنا بدون كمك شما فعالان اقتصادی مشكلات حل نمی شود. باید در ابتدای راه یك ساختارسازی انجام دهیم و می توانیم با یك ساختارسازی مشكلات را حل كنیم. در تركیب هیات نمایندگان اتاق ۲۰ نفر از دولت حضور دارند كه این اعضاء باید خودشان را عضوی از اتاق بازرگانی بدانند و از حضورشان در كمیسیون های مختلف اتاق استفاده شود تا آنها مطالب را به ما منعكس كنند و در دولت مورد بحث قرار بگیرد.

بهبود ۳۰ رتبه ای فضای كسب و كار

شریعتمداری اضافه كرد: در سال ۱۳۹۲ در زمان روی كار آمدن آقای روحانی اتاق بازرگانی حضور فعالی در انتخابات داشت و اتاق بازرگانی یكی از مهم ترین حامیان آقای روحانی بود و آقای نهاوندیان كه ریاست اتاق را برعهده داشت به عنوان حامی رییس جمهور بود و در این چهار سال اتاق بازرگانی از این رابطه بهره برد تا مطالب به رییس جمهور منتقل شود. این اتفاق سبب شد جایگاه اتاق بازرگانی ارتقا یابد.

وی اظهار نمود: شما در عرصه عمل هستید و از نزدیك با مشكلات روبرویید. اگر بتوانیم فضای كسب و كار را درست كنیم و عزمی ملی برای تولید به وجود آوریم خیلی از مشكلات جزیی هم حل می گردد. ما در این زمینه قدم برداشته ایم و در زمینه ی فضای كسب و كار از یك رتبه بسیار بد به یك رتبه بد رسیده ایم و توانسته ایم حدود ۳۰ رتبه فضای كسب و كار را بهبود ببخشیم. اما باید برای حل مشكلات كسب و كار قدم های بیشتری برداریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به بعضی از مشكلات نظام بانكی، خاطرنشان كرد: راه حل این است كه سرمایه نظام بانكی را افزایش دهیم كه این اتفاق باید از محل صندوق توسعه ملی اتفاق بیفتد. امروز نرخ تورم حدود ۱۰ درصد است و متناسب با آن باید نرخ سود هم پایین بیاید و با عنایت به بازار بین بانكی بوجود آمده باید این نرخ سود معقول شود.

اتاق بازرگانی باید برای مدیریت واردات مرجعیت داشته باشد

شریعتمداری ادامه داد: در مبحث مدیریت واردات نیازمند كمك هستیم. تلاش كردیم كه موانع غیرتعرفه ای ما شامل ضوابط فنی شود. اما فشار زیادی وجود دارد كه این موانع بیشتر شود ولی ما معتقدیم كه موانع تعرفه ای كفایت می كند. اگر در خود اتاق بازرگانی كمیسیونی تشكیل شود و در مورد موضوعات مستقل به جمع بندی برسند می توانند آنها را به ما انتقال دهند تا ما در تصمیم گیری ها اعمال كنیم. اتاق بازرگانی باید برای مدیریت واردات مرجعیت داشته باشد.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش، اظهار داشت: یكی دیگر از نیازهای كشور استراتژی توسعه صنعت است. باید با همفكری اتاق به یك استراتژی مشخصی صنعتی برسیم؛ به گونه ای كه بتوانیم تا پیش از آخر امسال آن را ابلاغ كنیم و در كنار آن هم یك استراتژی برای توسعه صادرات تدوین شود كه ماموریت این كار به سازمان توسعه تجارت محول شده است. اتاق ایران دارای منابع مناسبی است و می تواند این منابع را خرج توسعه فعالیت های خود كند و با تولید سرپل هایی در كشورهای دیگر به بازارهای اطراف دست پیدا كنیم. آیا این توانایی در بخش خصوصی ما وجود ندارد كه خودروسازی دیگری به جز ایران خودرو و سایپا تاسیس كند. بخش خصوصی واقعی باید به صحنه بیاید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به مبحث كارت بازرگانی، اظهار داشت: كارت بازرگانی باید برای كسانی صادر شود كه اهلیت بازرگانی دارند و مشغول به امر صادرات و واردات هستند. كارت بازرگانی یكی از مشخصه های اعتبار اتاق بازرگانی است. اگر اتاق كارت بازرگانی را برای كسانی صادر كنند كه اهلیت ندارند آن وقت هم ما جوابی نداریم كه بدهیم.

شریعتمداری افزود: ما باید بتوانیم در كنار صنایعی مثل فرش كه یك هنر والای ایرانی است و در صنایعی از جمله نانو و در استارتاپ ها به بالاترین سطح برسیم. باید به گونه ای عمل كنیم كه فناوری های نوین در صنعت ما جایگاه پیدا كند. 

1396/07/30
19:44:25
5.0 / 5
4442
تگهای خبر: بازار , تجارت , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مبل زیبا
mobleziba.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مبل زیبا محفوظ است

مبل زیبا

مبلمان و دکوراسیون داخلی